Ağustos Ayında Kartepe

11 Ağustos 2015 Salı, 14:03

İstanbul’daki sıcak ve nemli havadan biraz olsun uzaklaşabilmek için bu hafta serin bir yerlere gitmeye karar verdik. Yer olarak da yakın olması sebebi ile Kartepe’de karar kıldık. Bir gün öncesinden Decathlon’a gidip kamp için yere sermelik örtü ve kamp sandalyesi satın aldık. Akşamdan çantamızı hazır hale getirip sabah erkenden yola koyulduk. Kadıköy’de Efe Tur’dan kişi başı 17 lira verip bilet satın aldık. Yaklaşık 2 saatlik bir yolculuktan sonra Halkevi durağında inip Maşukiye minibüslerine bindik. Orada da 3,5 lira ödeme yaptıktan 20 dk sonra Maşukiye ‘ye varmış olduk. Market alışverişimizi yapıp vasıta bakındık önce. Merkezde uzun arayışlardan sonra 50 lira karşılığında bir taksi ile anlaştık. Yaklaşık 18 km km yolumuz sürdü. Kuzuyayla girişinde de kamp ücreti olarak 17,5 lira verdik.

Kartepe

Kartepe

Bizi çok serin ve sisli bir hava karşıladı. Her zamankinden farklı olarak biraz daha iç kesimlerde bir yerde kamp için yer bakındık. Tesisin yaklaşık 100 metre ilerisinde patika bir yolda çadırımızı kurduk. Akşam olmadan biraz gezinip fotoğraf çekmek istedik. Yolun yarısında çok fena yağmura yakalandık. Şiddetli olduğu için daha fazla devam edemeyip geri dönmek zorunda kaldık.

Çadırda vakit geçirip yemek olayını hallettikten sonra tesisten sorumlu görevli olan Lütfü Usta ile sohbet ettik. Tesisin geçici olarak mühürlendiğini öğrendik. Dert yandı tabi biraz. Kahvelerimizi içip çadır alanına geri döndük. Karanlık ve sis bütünleşince gerçekten korkutucu bir ambiyans ortaya çıktı. Çevredeki hayvanların çıkardığı seslerden dolayı az uyuyabildik. Sabah 6 gibi uyanıp güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra fotoğraf çekmek için tekrar yola koyulduk.

Kartepe

Kartepe

İlk önce çadır kurduğumuz yerin aşağı taraflarındaki patikaları takip ederek iç taraflara doğru fotoğraflar çektik. Etrafımızdaki çiçeklerin görüntüsü adeta büyüledi bizi. Kısa kısa çekimler yaptık. Yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüşten sonra geri döndük.

wholesale moncler outlet tatilvegezi.com/wp-content/uploads/2015/08/41-300×200.jpg” alt=”Kartepe” width=”300″ height=”200″ /> Kartepe

Sıvı takviyesi yaptıktan sonra teleferiğin olduğu yere doğru yola çıktık bu sefer. Çadırdan yaklaşık 30 dk yürüyerek tepeye vardık sonunda. Soluklandıktan sonra tripodumuzu kurup teleferiği ve karsı taraftaki oteller bölgesinin çekimlerini yaptık. Sisin azaldığı anlarda güzel kareler yakaladık. Saat 3 gibi araç geleceğinden geri dönüp çadırımızı toplamak zorunda kaldık. Arabaya binip otogara doğru yola koyulduk.

Tabi izmit’e gelip de katık yememek olmaz. Yemek olayınıda aradan çıkarmış olduk. Karnımızı doyurup servise doğru hareket ettik. Daha önce bir çok kere bu bölgeye gelip kamp kurmuşluğum vardı ama ilk defa bu dönemlerde gelmiş oldum. Yağış,sis ve serin havanın bolca keyfini çıkardık. Dönüş çilesine rağmen çok güzel 2 gün geçirdik. Arada insanlardan, arabalardan, gürültüden uzaklaşıp kafa dinlemek gerekiyor. Bunun da en güzel yolu doğaya kaçmaktır. Ancak böyle kendimizi bulabiliriz.

Mahmut Bozbulut

Doğada görüşmek üzere!

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz