Kalkan Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Harika bir koyun kıyısında eski bir Rum balıkçı köyü Kalamaki, bugünün Kalkan beldesi Kaş ilçesine 25 km mesafede doğa ve tarihle iç içe romantik bir tatil düşleyen yerli ve yabancı turistlerin gözde tatil adresleri arasında yer alıyor.
Kalkan görünüm
Kalkan’a özel aracınız dışında havayolu ile Dalaman havalimanı üzerinden yaklaşık 1,5 saatte toplu taşıma araçları veya taksi ile gidilebilir. Yaz mevsiminde büyük şehirlerden otobüs seferleri ile Kalkan’a direkt olarak gidebileceğiniz gibi yakın turizm merkezlerindende minibüslerle aktarmalı olarak gitmek mümkün.
Kalkan Harbour
Kalkan koyun gerisindeki tepelere doğru yayılan villa tarzı evleri, pansiyon ve otelleri, tarihi evleri, küçük limanı, sahil restoranları ile yerli ve yabancı turistlerin arasında yabancı turistlerin çokluğuna şaşıracağınız bir turizm beldesi. Hatta çok sayıda yabancı özellikle İngiliz’ler buraya yerleşmiş, turizmdeki bu gelişme işletmelerin tabelalarına, restoranların menülerine ve fiyatlara yansımış.
kalkan sokakları
Kalkan merkezinde rengarenk begonvillerin süslediği, cumbalı Rumlardan kalan evlerin bulunduğu şirin sokaklar, teraslı ve havuzlu deniz manzaralı villalar, küçük fakat hareketli çarşısındaki tarihi binalar ve camiye çevrilmiş eski Rum kilisesi Kocayaka, yatların demirlediği liman ve sahil boyunca sıralanmış restoran ve cafeler, güneşin batışı sırasında oluşan muhteşem manzara ve renk çümbüşü ile gördüğünüzde ayrılmakta zorlanacağınız bir yer.
kalkan-çarşısı
Kalkan’da likya bölgesinde olmasına rağmen o döneme ait bir yerleşim ve tarihi eser yok, fakat yakın çevrede gezip görebileceğiniz bir çok antik kent ve doğa harikası yerlerin olması buradaki tatilinizi eğlenceli turlar ve gezilerle cazip hale getiriyor.
halk plajı
Kalkan’da merkezde denize girilebilecek tek yer Halk plajı, küçük ve çakıllı kıyısı, biraz soğuk fakat berrak ve temiz deniziyle Halk plajında yılın 8 ayında denize girilebiliyor.
kaputas
Kaputaş plajı Kalkan’a yaklaşık 7 km mesafede, Kalkan ile Kaş arasındaki plaja yoldan sonra merdivenlerden inerek ulaşılıyor. Plaj, kum ve çakıl karışımı küçük bir kumsala sahip, plajın yakınındaki mavi mağara olarakta anılan fosforlu mağarayı ise ancak teknelerle gidip görmek mümkün.
fosforlu mağara
Kaputaş plajından 7 km ilerde karayolunun kenarında yer alan Seyretçakılı plajı bir başka plaj seçeneğiniz. Aracınız yoksa plaja Kaş-Patara minibüsleri ile de gidebilirsiniz.
Patara
Patara plajı ve Patara Antik kenti Kalkan’a yaklaşık 15 km mesafede, Kalkan’dan Fethiye yönünde ilerleyerek Patara sapağından 5-6 km sonra ulaşacağınız plaj 18 km uzunluğu ile Türkiye’deki en uzun ve geniş kumsal olması, denizin sığ olması, deniz kablumbağalarının üreme alanı olması ile ünlü.
Patara plajı kumsalından rüzgarla taşınan kumların bazı bölümlerini örttüğü Patara antik kenti Likya birliğine başkentlik yapmış bir liman kenti, zamanla akarsu ve rüzgarın taşıdığı alüvyonlar ve kumlar nedeniyle liman dolunca kent önemini yitirerek terkedilmiş. Burada Roma zafer takı, Bizans bazilikası, tiyatro, Likya mezarları, Korinth tapınağı, kentin ana caddesi, su altında kalmış bir kilise, hamam gibi çok sayıda farklı dönemlere ait kalıntı görülebilir.
patara-antik-kenti
Kalkan-Fethiye karayolu civarında likya antik kentlerinden Xanthos ve buraya 4-5 km mesafedeki Leteoon antik kenti günü birlik gezilebilir. Dilerseniz Tlos, Pınara, Sdyima antik Likya kentlerini de gezi planlarınız arasına alabilirsiniz.
Saklı kent Kanyonu Kalkan Fethiye karayolunun 45.km’sinde Alaçatı köyünden tabelaları izleyerek ulaşacağınz kanyon 17 km uzunluğunda, Beydağları’ndan gelen suların aktığı kanyonda kayalara tutturulmuş bir platform ile bir süre ilerliyerek manzarayı seyredebilir veya kanyon içinde biraz zor bir parkur olduğu söylenen kanyon yürüyüşünü yapabilirsiniz.
saklikent
Güvercinlik Deniz mağarası çok sayıda güvercinin yuva olarak kullandığı bir mağara, Kalkan’a 2 km mesafede İnce burunda yer alıyor, yakınında yine adını güvercinlerden alan Güvercinlik ini mağarasıda görülebilir.
gömbe yaylası
Kalkan gezinizde doğa tutkunlarının özellikle yabancı turistlerin yaz mevsiminde gruplar halinde gezdiği 40 km mesafedeki Gömbe yaylası görülmeye değer, yaylada yürüyüş yaparak yeşil renkli sularıyla krater gölü olan Yeşil gölü ve Hıdrellezde Gömbe’ye, Ekim ayından sonra yön değiştirip Fethiye’ye akan Uçarsu şelalesi‘ni görerek farklı ve güzel bir gün geçirebilirsiniz.
tekne turu
Kalkan’dan çevre koylara ve plajlara düzenlenen günü birlik turlara katılabilir, su sporlarına uygun olan beldede dalış, sörf, balık avı, kano gezisi, ringo gibi sporları yapabilirsiniz.

Kalkan’a 17 km mesafedeki Bezirgan köyünde antik Pirha kentini gezerek, çam balı ve keçi peyniri alabilirsiniz. Kalkan-Fethiye yolundan gidilen İslamlar köyü bağ ve zeytinliklerin çevrelediği yemyeşil doğası, akarsu kenarındaki alabalık restoranları ve tereyağında kızartılmış keçi peyniri ile gezilebilecek yerler arasında bulunuyor.
Kalkan-Town-Centre
Tarihi özelliği bulunan binaların yer aldığı Kalkan çarşısından her türlü ihtiyacınızı karşılayabilir ve el sanatı hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Ayrıca marketler ve perşembe günleri kurulan pazardan, çevre gezilerinizde gittiğiniz yerlerden alışveriş yapabilir, hoşunuza gidebilecek farklı hediyelik eşyalar alabilirsiniz.
patlıcan restaurant
Kalkan yeme içme konusunda çok farklı seçeneklerin olduğu yerlerden biri, yöresel lezzetleri bulabileceğiniz küçük lokantalar, deniz ürünleri ağırlıklı restoranlar ve gelen turistlerin damak zevkine uygun menüleri olan restoranlar var. Buradaki restoranların hizmet kalitesi gayet iyi olsada ekonomik bir tatil yapmak isteyenler için fiyatlar oldukça yüksek.
Restoranların bir kısmı sahil kenarında bazıları ise binaların terasında ve deniz manzaralı, birçok restoranda yemek için rezervasyon yaptırmak gerekiyor.
sandal-restaurant
Eğlence hayatı daha butik tarzda olan Kalkan’da gece yemek sırasında çevreyi rahatsız etmeyen caz müziğiveya farklı müzik türleri eşliğinde akşam yemeği sonrasında yapılan yürüyüş veya cafe ve barlarda eğlence ile gece tamamlanabilir.
fidanka evleri
Kalkanda biraz yüksek fiyatlı olsada haftalık veya daha uzun süreli kiralanan havuzlu villalarda, merkezdeki veya Kalamar koyu’ndaki pansiyonlarda kalabileceğiniz gibi çok sayıda kaliteli otelden birinide tercih edebilirsiniz.

Kalkan Gezi Rehberi
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın