Göreme Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Kapadokya bölgesinde her mevsimde en çok gezilen yerlerden Göreme, Nevşehir’e bağlı doğayla içiçe bir yaşamın, doğanın hazırladığı bir ortamda nasıl yaşanabildiğini günümüzde modern yaşam imkanlarıyla da olsa tanıyabileceğiniz küçük bir kasaba. Nevşehir, Ürgüp, Avanos arasında yer alan Göreme kısa sürede gezebileceğiniz bir yer değil, tatil ve gezi sürenize bağlı olarak iyi gezi planı oluşturarak ve rehber eşliğinde gezerek yöreyi daha iyi tanıyabilirsiniz.
Göreme’ye Nevşehir-Uçhisar yolu üzerinden 11,5 km’lik bir yolculukla veya Nevşehir Ürgüp yolunu izleyerek 14km’lik bir yolculukla gidebilirsiniz.
Büyük şehirlerin çoğundan Göreme’ye otobüs ile ulaşım sağlanıyor, en yakın hava alanı olan Nevşehir’deki Kapadokya Hava Limanına İstanbul’dan uçak yolculuğu ile kısa sürede giderek buradan rahatlıkla Göreme’ye gidebilirsiniz. Kayseri Erkilet Havalimanı ise diğer seçeneğiniz.
göreme manastır
Göreme baskı gören hristiyanların gizlenme ve daha sonra inzivaya çekildiği, tarihi süreçte manastır eğitim sisteminin başladığı Göreme’de kaya blokları oyularak manastırlar, şapeller,oturma alanları, mahzen, mutfak, yemekhane gibi yaşam alanları oluşturulmuş.
Romalılar döneminde Göreme ve çevresinin Avanos’ta yaşayanlar tarafından mezarlık alanı(Nekrapol) olarak kullanıldığı belirtiliyor.
goreme-acik-hava-muzesi
Bizans döneminde Matiane ve Maçan, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Avcılar olarak tanınan Göreme’de tarih boyunca doğanın özel yapısı insanlara rüzgar ve suyun şekillendirdiği ilginç kayaların arasında ve içinde, bazen altında bir yaşam alanı hazırlamış.
açık hava müzesi
Açık Hava Müzesi
Hıristiyanlık öncesi dönemden izler taşıyan Göreme, Hıristiyanlığın yayıldığı dönemlerden itibaren baskılardan kaçan hıristiyanlar tarafından peribacalarına kayalara oyulan manastırlar, kiliseler, şapeller ve mağara evler ile hristiyanlığın önemli merkezlerinden biri olmuş.
Göreme‘de halen insanların bir bölümü kayalara oyulmuş evlerde modern bir hayatı yaşayabiliyor, otel ve pansiyonlarda doğa ile uyumlu modern hayatın güzel örnekleri.
cappadocia-cave-suites-(1)
Göreme yılın her mevsiminde gezilebiliyor, kış mevsimi oldukça sert olsada özellikle yabancı turistleri kışın giderseniz mutlaka görebilirsiniz. Nisan-Ekim ayları arası gezi için en uygun dönem olarak kabul ediliyor.

Göreme’de gezilecek yerler arasında önce kasaba içinde kısa bir gezinin ardından Göreme Açık Hava Müzesi, vadiler, ve kiliseler ile vaktiniz varsa yakın çevredeki Çavuşin ve Uçhisar yer almalı.
Göreme Açık Hava Müzesi kasabaya 2 km uzaklıktaki bir vadide yer alıyor.4.yüzyıldan 13. yüzyıla kadar manastır hayatı yaşandığı için burada kayaların içine oyulmuş manastır, kilise, şapel gibi dini amaçlı yapılar ve yemekhane, kiler, moncler outlet sale mahzen, mutfak, sarnıç gibi bölümler ve yaşam alanları bulunuyor. Birden fazla katı olan kiliselerden bazılarında mezar odası denilen bölümlerde yer alıyor.
Göreme-Açık-Hava-Müzesi-Girişi
Müzenin girişinde ücret ödeyerek geçtikten sonra ilk göreceğiniz yer çökmeler nedeniyle kapalı olduğu söylenen kız öğrencilerin eğitim gördüğü Rahibeler Manastırı ve karşısında yer alan Rahipler Manastırı, ilerledikçe Göremede manastır eğitim sisteminin kurucusu Aziz Basil Şapeli, Elmalı Kilise, Azize Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, en iyi korunabilmiş durumda olan ve giriş için ayrıca ücret ödemeniz gereken Karanlık Kilise, Azize Catherine Şapeli, Çarıklı Kilise, İskeletli Şapel‘i gezip görebilirsiniz.
karanlık kilise
Göreme açık hava müzesine giderken veya dönüşte oldukça yakın mesafedeki Kılıçlar vadisi ve aynı adla anılan Kılıçlar kilisesi, müzeye giden yolun sağ tarafında El Nazar vadisi ve El Nazar kilisesi ile yakınında yer alan resimleri bez kullanılarak yapılmış Saklı kilise gezilebilir. Gezdiğiniz yerlerde farklı dillerde tanıtım levhaları bulunması gördüğünüz eseri tanımanıza yardımcı oluyor.
Kapadokya bölgesindeki en eski yerleşim olan 2 km mesafedeki Çavuşini ve buradaki Vaftizci Yahya Kilisesi, Kapadokya’nın zirvesi olarak anılan kalesiyle ve manzarasıyla ünlü 3 km mesafedeki Uçhisar gezi planınız içinde yer alabilir.
Yine çok yakın olan Zelve’deki vadileri ve açık hava müzesini, üzüm bağları ve çok başlı peri bacalarıyla Paşabağı Rahipler Vadisi, Zemi vadisi, Ortahisar rahatlıkla gidip gezebileceğiniz yerlerdir.
balon turları
Göreme’de yakın çevre turizm merkezlerini gezmek dışında rotanızı rüzgarın belirlediği oldukça popüler olan balon turuna katılabilirsiniz, fiyatların uçuş şekli ve süresine bağlı olarak değiştiği balon turlarında size özel balon turları ile özel günlerinizi çok farklı bir şekilde kutlama ve yaşama şansınada sahipsiniz. Geziniz sırasında balon turunda doğum günü kutlaması, evlilik teklifi, nikah gibi farklı ve özel anlardan birine şahit olabilirsiniz.
At turu, atv turu, bisiklet turu ve belirlenmiş rotalarda yürüyüş turları yapabilirsiniz. Türk geceleri de popüler eğlencelerden biri.
kapadokya-turk-gecesi
Göreme Kapadokya Geleneksel Yemek Festivali düzenlenen bir turizm merkezi ve kebablar buradada ünlü, testi kebabı ve pastırmalı çömlekte kuru fasulye, kabak tatlısı, aside, baklava ve şarapların tadına bakılması gerekir. Göreme’de merkezde küçük bir çok lokanta ve restaurant bulunuyor, Topdeck Cave Restaurant, testi kebabı tavsiye edilen Volcanic Cave Cafe, Cafe Keyif, Erciyes kebabı denilen yemeğiyle ünlü Alaturka Restaurant, Kale Terasse restaurant, Pumpkin restaurant, Sultan restaurant, Çömlek restaurant adını sayabildiğimiz işletmeler, ayrıca birçok cafe ve börekçi, gözleme satışı yapılan yerler farklı ve zengin bir menü seçeneği oluşturuyor.
restoran
Hediyelik eşya seçeneğinin en fazla olduğu yerlerden Göreme’de seramik, güveç kapları, testiler, peri bacası figürlü hediyelik eşyalar, oniks hediyelik eşyalar, kaliteli yerel şaraplar, bez bebekler, takılar, halı ve kilim alabileceğiniz hediyelik ve anı eşyaları olabilir.
kapadokya-goreme-deve
Göreme’de kayalara oyulmuş, kemerli taş odaları ve otantik dekarosyonu olan çok sayıda otel ve pansiyon arasından sezona göre bütçenize uygun bir yer bulabilirsiniz.
Göreme küçük bir kasaba fakat çevre turizm merkezlerini gezenlerinde konaklama ve yeme içme ihtiyaçları için tercih ettiği bir yer olduğu görülüyor.
Göreme’de 5 yıldızlı otellerden, kayaların içine ve peribacalarına oyulmuş pansiyonlara, lüks restoranlardan küçük lokantalara geniş bir yelpazede farklı seçeneklere sahip olduğunuzu göreceksiniz. Konaklama tesisleri ve restoranlarda rezervasyon yaptırmanız gerekli, zira yer bulamıyabilirsiniz.

Göreme Gezi Rehberi
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın