Sapanca

Haftasonu Önerileri Vitrin

Doğa harikası Sapanca her mevsimde bir başka güzel, doğayla içiçe sessiz bir ortamda güzel bir tatil yaparak bir hafta sonunu geçirmek veya zamanın nasıl geçtiğini farkedemeden bitecek günübirlik bir geziyi yapmak için ideal yerler arasında bulunuyor.
Sakarya ilinin en küçük ilçesi Sapanca Frigya, Bitinya, Doğu Roma, Anadolu Selçuklu Devleti, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait izlerin görüldüğü bir yer, fakat doğal güzellikleriyle özellikle Sapanca gölü ve çevresiyle görülmesi gereken bir cennet köşesi.

Ulaşım
İstanbul-Ankara TEM otoyolu üzerinde yeralan Sapanca’ya ulaşım oldukça kolay, Ankara’ya 321 km, İstanbul’a 137 km, Bursaya 165 km, Eskişehire 185 km, Kocaeli’ne 46 km, İzmir’e 489 km, Sakarya’ya 26 km mesafede olan ilçeye otobüslerle veya kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi günübirlik veya hafta sonu düzenlenenen turlara katılarakta Sapanca’yı gezip görebilirsiniz.

Gezilecek Yerler ve Aktiviteler
Sapanca çevresindeki yeşil ormanları, yaylaları, pırıl pırıl dereleri, lezzetli yemekleri ve gölü ile büyük şehirlere yakın fakat huzur veren özellikleriyle çok farklı bir yer, yakın çevrede görülebilecek Kartepe, Maşukiye ile de renkli ve eğlenceli aynı zamanda dinlendirici bir gezi rotası.
Sapanca şehir merkezinde bir kısmı depremlerle veya bakımsızlık sonucu yıkılmış olsada günümüze ulaşmış eski türk evleri ilginizi çekebilir.
Cami Cedid ve önündeki 1752 tarihli çeşme çarşı içinde görülebilir.Cami 1899 tarihli fakat 1967 yılında depremde yıkılmiş ve tekrar betonarme olarak yapılmış.
Sapanca’ya 3km uzaklıktaki Mahmudiye köyündeki 1877 tarihli Hasan Fehmi paşa Camii, Sultan Abdülmecid’in eşi Rahime sultanın yaptırdığı cami, Vecihi Kapısı, Bizans lahit ve mezar taşları, Rüstem Paşa camii ve Alman Gotik tarzındaki tren istasyonu tarihe ilgi duyanlarca ziyaret edilebilecek yerlerdir.
Sapanca Gölü: uzunluğu 17 km, genişliği 5 km civarında olan göl tatlı su kaynağı ve çeşitli balık türlerini barındırıyor.Gölün 39 km kıyı şeridinin bir bölümü ilçe sınırları içinde olduğu için dinlenme alanları, restoranlar, kafeler var, göl kenarında yürüyüş, bisiklete binme, gölde yüzme, kürek çekme, balık avcılığı gibi aktiviteler yapılabilir.
İstanbuldere: Sapanca’ya 7 km uzaklıktaki İstanbuldere yemyeşil bir vadi içerisinde yer alıyor, konaklama imkanları ve alabalık restoranları, kahvaltı yapılabilecek işletmeleriyle her mevsimde görülmesi gereken ,doğa ile iç içe güzel vakit geçirilebilecek yerlerden.
Maşukiye: 12 km uzaklıktaki Maşukiye yöresel ve organik ürünleri, kahvaltı mekanları ve alabalık restoranları, yürüyüş alanları, küçük şelaler oluşturan dereleri ile harika yerlerden biri.
Kartepe: Sapancaya 25 km uzaklıktaki ilçe Kış mevsiminde kayak merkeziyle ,diğer mevsimlerde piknik alanlarıyla doğa tutkunlarının gezip görebileceği yerler arasında ve genellikle Maşukiye ile birlikte turların güzegahları arasında bulunuyor.
Kırkpınar:Sapanca’ya 4 km uzaklıktaki kırkpınar göl kenarında konaklama imkanları, piknik alanları, şelale ve pınarları,cafe ve restoranları ile görmeniz gereken yerlerdendir.
Sapanca gezinizde fotoğraf çekimine uygun çok uygun yerler bulunduğu için ,bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.Mevsime bağlı olarak su sporları ve doğa yürüyüşleri yapılabilir.
Sapanca cevresindeki yaylalara bahar aylarında ve yaz mevsiminde çıkabilirseniz buralardaki doğal güzellikler ve temiz hava mutlaka hoşunuza gidecektir.

Yemek ve Alışveriş
Kiremitte Alabalık, barbunya ezmesi, kara lahana ezmesi, etli ve mantarlı pide, yoğurtlu yeşil erik, cevizli fasulye, kaşarlı mantar gibi yemekler dışında yöredeki köy kahvaltıları da oldukça popüler.
Sapanca da hediyelik eşya satan yerler ilçede ve göl kıyısında birçok yerde bulunuyor, söğüt dallarından yapılan sepetler,çeşitli süs bitkileri, ev yapımı doğal ürünler alınabilir.

Konaklama
Sapancaya günübirlik geziler dışında konaklama için göl ve dağ manzaralı oteller, motel, butik otel ve pansiyonlar bulunuyor. Sapanca, Kırkpınar ve Maşukiye’deki konaklama işletmelerinin arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Sapanca fotoğrafları

Bir cevap yazın