İzmir Selçuk Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği İzmir ilimize bağlı Selçuk ilçesi daha çok barındırdığı tarihi eserleriyle tanınsa da her yönüyle yurdumuzun cennet köşelerinden biri, açık hava müzesi gibi olan Selçuk İzmir’e 73 km uzaklıktadır. Eski adı Ayasuluk olan ilçe Bizans imparatorluğundan Aydınoğulları beyliğine daha sonra Osmanlı devletine geçmiş, cumhuriyet döneminde İzmir iline bağlı bir ilçe olmuştur. Dünyaca ünlü Efes antik kentine ve turizmle tanınan Şirince köyüne ulaşım buradan sağlanıyor.

Ulaşım: İlçeye düzenli olarak otobüs seferleri bulunuyor,hava yolu ile İzmire geldikten sonra otogardan minübüslerle veya trenle Selçuk’a gidebilirsiniz.Kendi aracıyla gidecek olanlar İzmirden Kuşadası yol levhaların takip ederek Selçuk’a ulaşabilir. İlçeye yaklaşınca görülen tepe üzerindeki Keçi kalesi ile başlıyan tarihi eserleri gezmek dışında alternatif olarak yapabileceğiniz pek çok etkinlik olan Selçuk’tan unutamayacağınız anılarla döneceksiniz.

Gezilecek yerler
Keçi kalesi: Selçuk Belevi sınırları içinde Alaman dağında yer alan kale gözetleme ve korunma amacıyla yapılmış, Selçuk’a 9 km,Belevi’ne 2 km uzaklıktaki kale oldukça yüksek bir yerde ve bazı bölümleri yıkılmış durumda,ayrıca bazı mağaralar var,kale ile ilgili efsaneye göre ele geçirilemiyen kaleyi almak için binlerce keçi toplanarak boynuzlarına fenerler takılmış ve gece kaleye doğru yürütülmüş,kalabalık bir ordu geldiğini düşünen kaledekiler kaçınca kale ele geçirilmiş.

Ayasuluk Kalesi: Selçuk kalesi olarakta bilinen kale Ayasuluk tepesinde ve çok eski yerleşim izleri bulunan bir alanda ve Efesin ilk yerleşim yeri üzerinde inşa edilmiş.Buraya çıktığınızda şehri ve çevreyi en iyi şekilde görebilirsiniz.

İsa Bey Camii ve Hamamı: Aydınoğulları beyliği döneminde yaptırılan cami ve hamamın 1375 yılında yapıldığı, cami yapımında Efesteki Artemis tapınağından getirilen bazı parçaların kullanıldığı belirtiliyor. Cami ve hamam ilçe merkezine yakın tepenin eteklerinde bulunuyor.

St jean Bazilikası:Ayasuluk tepesinin güney eteğinde, İncili yazan ve Hazreti İsa’nın ölümünden önce annesini emanet ettiği Saint Jean(Aziz Yuhanna)adına yapılmış kilisedir. St.Jean’a ait mezarda bu kilisede bulunuyor,Hristiyanların kutsal mekanları arasında ki bu kilise görülmeye değer.

Efes Müzesi: Müze de Efes antik kenti ve çevrede yapılan kazılarda çıkarılan eserler sergileniyor, müze arkeoloji ve etnografya olarak iki bölümden meydana geliyor, müzeye ulaşım oldukça kolay ve hergün ziyaret edilebilir.

Meryem Ana Evi: Selçuk’a yaklaşık 9 km mesafedeki Meryem ana evine taksi ile gidilebilir, Bülbül Dağındaki bu kutsal yerde Hazreti Meryem’in yaşadığı ve burada öldüğü kabul ediliyor.

Yedi uyurlar Mağarası: Hırıstıyanlığın yayılmasına karşı çıkan Roma imparatoru Decius’un Efes valisi hırıstıyan 7 gençten dinlerini terketmelerini isteyince yanlarında köpekleri ile birlikte Efes yakınlarındaki panayır dağında bir mağaraya sığınırlar, orada 200 yıl uyuyan gençler uyandıklarında Hırıstıyanlığın resmi din olduğunu görürler, ölümlerinden sonra bu mağaraya gömülürler. Benzeri mağaralar başka yerlerde de bulunuyor ve  İslam dışı dinlerde de yer alıyor. Dünya üzerinde benzeri 33 yer olduğu söyleniyor.

Mağaralar:Selçuk çevresinde ilgi duyanların gezdiği Damlataş(kurudağ),   Sütini ve Kuşini mağaraları bulunuyor.

Şirince Köyü: Tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü eski bir Rum köyü olan Şirince ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıktadır.Tarihi dokusu,meyve şarapları, yöresel lezzetleri ile adı gibi küçük fakat şirin bir köy.

Efes: M.Ö 6000 yıllarına uzanan tarihi geçmişiyle Efes çok eski bir yerleşim alanı,yaklaşık 8 kilometrelik bir alanda yapılan kazılarda ortaya çıkarılan eserler dünyaca ilgi görmekte, çok sayıda yerli ve yabancı turist kenti ziyaret etmektedir. Vedius Gymnasium, Çifte Kiliseler, Celsus kütüphanesi, Artemis Tapınağı, Hadrianus Tapınağı, Yamaç evler, Aşk Evi, Stadyum, Trajan çeşmesi, Skolastika Hamamı, Arkadiane(Liman Caddesi), Domitian Tapınağı, Belediye Sarayı gibi çok sayıda ve farklı dönemlere ait eseri bir arada görebilirsiniz.

Pamucak plajı: Efes plajı olarakta bilinen plaj Selçuk ilçesine 8 km, Efes antik kentine 6 km mesafede,11 km uzunluğa sahip olan plaj temiz denizi ve kumlu yapısıyla olduğu kadar su sporları ve kamp yapmaya uygun olmasıyla da ilgi görüyor. Burası oteller, Aguapark, orman içi piknik alanı, kamp alanı ile eğlence ve dinlenme alanıdır.

Çamlık Buharlı lokomotifler Müzesi: Selçuk-Aydın karayolunun 7. kilometresinde Çamlık mevkiindeki müzede farklı ülkelerde imal edilmiş eski buharlı trenleri görebilirsiniz.Açık hava müzesi olan alanda 30 lokomotif, vinç, vagon, tamirat bölümü görülebilir.

Gebekirse ve Belevi Gölleri: Selçuk ilçe merkezine 14 km uzaklıktaki Zeytinköy sınırları içindeki Gebekirse gölü bir doğa harikası, göl önemli bir doğal yaşam alanı, kuş ve balık türleri bakımından zengin olan göl çevresi, kuş gözlem alanı, piknik ve kamp alanı olarak kullanılsa da çevrede ihtiyaçlar için tesis yok.
Belevi gölü: İzmir-Aydın otoyolunun sol tarafında yeralan göl geniş bir alanda manzarası ve barındırdığı kuş ve balık türleriyle doğa sevenlerin görmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Belevi Anıt Mezarı: Selçuk’tan 13 kilometre uzaklıktaki anıt mezar Anadoludaki ikinci büyük anıt mezar olarak tanınıyor, M.Ö 301 yılında yapılan anıt mezarı yaptıran Efes kralı Lysimachus savaşta öldürülünce yıllar sonra Selevkos kralı ikinci Antiokhos anıt mezarı kendisi için kullanmış, ölünce buraya gömülmüş, bir bölümü ayakta kalabilmiş anıta ait bazı parçalar müzede görülebilir.

Türk Hamamı Müzesi: Saadet Hatun Hamamı olarak anılan hamama adını veren kişinin kim olduğu bilinmese de Aydın oğulları Beyliği soyundan olduğu düşünülmektedir.Üç bölümlü hamam onarım gördükten sonra müze haline getirilmiş.

Çetin Maket Köy: Pamucak yol ayrımından 300 metre sonra sonra sağ tarafta yer alan maket köy görülmeye değer ,emekli öğretmen Ayhan Çetin Bey ve eşi doğup büyüdükleri Konya Akviran köyüne olan özlemlerini gidermek ve köylerini tanıtmak için yıllarca yaptıkları maket, resim ve heykellerle köydeki 1950 yıllarına ait yaşamı canlandırmışlar, figürler hareketli, şaşkınlık ve hayranlıkla gezebileceğiniz yerlerden biri. Selçuk eğlence ve kültürel etkinliklerin yaz mevsimi dışında da yapıldığı ilçelerimizden biri Ocak ayının 3. hafta sonu yapılan Deve güreşleri festivali,8 Eylül kurtuluş şenlikleri, Ekim ayında yapılan Şirince şarap festivali, Mayıs ayında yapılan Selçuk-Efes festivali yerlive yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Yemek, Alışveriş, Konaklama

Selçuk gezinizde Ege mutfağı ve ülkemiz ve dünya mutfaklarına ait yemekler arasında en popüler olanı çöp şiş,yanında ayranla tadına bakmalısınız. Hediye olarak alabileceğiniz biblo,takı,kilim, halı gibi ürünler dışında yöreye özgü kuru incir ve Şirince’nin ünlü meyve şarapları alınabilir. Konaklama için Selçuk ilçe merkezi, Pamucak, Şirince, Çamlık konaklama için gezi planınıza göre tercihte bulunabileceğiniz otel ve pansiyonların bulunduğu yerler lüks otellerden, pansiyona her bütçe ve beklentiye uygun konaklama imkanı bulunuyor.

Selçuk Fotoğrafları

Bir cevap yazın