Uçhisar, Kapadokya Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi

Kapadokya bölgesinin zirvesi Uçhisar güneşin batışının en iyi izlendiği yerlerden biri olarak ünlü, belde merkezinde kale ve kalenin eteklerinde yer alan kayaların oyulmasıyla yapılan evlerden oluşan geleneksel mimari doku, peribacaları, güvercinlik vadisi ile bölgede gezilmeden dönülmemesi gereken yerler arasında bulunuyor. Bu muhteşem, doğa üstü yeri Kapadokya’yı biraz olsun size anlatmak istedik ve gezi rehberini yazdık.
Nevşehir‘e 7 km, Ürgüp’e 12 km, Avanos’a 10 km, Kayseri ve Niğde’ye 80 km uzaklıktaki Uçhisar Kapadokya bölgesinin merkezinde yer aldığı için buradan çevredeki yerlerde rahatlıkla gezilebilir. Karayolu ile veya havayolu ile Kayseri veya Nevşehir hava limanlarına gidilerek otobüs veya taksi ile Uçhisara ulaşılabilir.

Hızlı Önizleme

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

uçhisar.kalesi.
Uçhisar Kapadokya’nın manzarasının, güneşin batışının ve doğuşunun en iyi izlenebildiği Uçhisar kalesiyle ünlü, yanyana iki büyük peri bacasından oluşan kalenin zirvesinde oyma küpler, üç mezar ve bir sarnıç,daha aşağısında kayalara oyulmuş odalar,evler, mahzenler,sığınak ve depolar bulunuyor. Yakın zamana kadar kayalara oyulan evlerde yaşanılmış,erozyon ve göçükler nedeniyle boşaltılmış olan evler günümüzde restore edilerek turizm amaçlı değerlendirilmiş.
uchisar.kale.çıkışi
Uçhisar kalesine çıkış için geçilen Kesek meydanının hediyelik eşya satılan dükkanları ve çevresindeki korunmuş bazı evleriyle beldenin en geniş meydanı olarak hareketli bir yer olduğunu görüyoruz.
tigraz
Tığraz Kalesi Güvercinlik vadisindeki yeraltı sığınağı şeklindeki kale 7 katlı ve depoları, tünelleri, odaları ve mahzenleriyle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.
kurankalesi
Kuran Kalesi ve Karakale Uçhisar’da geçmiş yıllarda Arap alfabesiyle yazılmış evraklar, duaların yazılı olduğu kağıtlar,kitaplar halk tarafından Kuran-ı Kerim’in yazıldığı dile saygı nedeniyle Kuran Kalesi denilen bir peri bacasına konularak biriktirilmiş.
uçhisar
Üzerindeki siyah renkli şapka denilen oluşum nedeniyle farklı olan peri bacası ilginç görünümüyle gezilmesi gereken bir başka kale olarak göze çarpıyor.
peri.cafe
Yerli ve yabancı turistlerin popüler gezi yerleri arasında Cevizli mevkiindeki peri bacalarıda bulunuyor.
dilek .ağaci
Güvercinlik vadisi Kapadokya bölgesinde yer alan en uzun vadi, tüm vadiyi gezmek yaklaşık 3 saat sürüyor. Vadi girişi öncesi seyir terasındaki dilek ağacı gezenlerin ilgisini çekiyor, nazar boncuğu asarak dilekte bulunan yerli ve yabancı turistlerin sayısı oldukça fazla.
güvercinlik vadisi girişi
Güvercinlik vadisi 4100 metre uzunluğa sahip, vadi içindeki akarsuyun oluşturduğu şelale gayet güzel. Vadi Uçhisar’dan Göreme‘ye kadar uzanıyor ve önemli yürüyüş rotalarından biri.
at turu
Kapadokya genelindeki hareketli eğlence hayatı balon turu, at ve deve gezileri, yürüyüş turları, atv turları ile daha renkli bir hale gelirken otellerin düzenlediği eğlenceler yanında Türk gecesi adıyla düzenlenen eğlence dolu geceler yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor, kafe, bar, şarap evi ve restoranlarda eğlencenin adresleri arasında yer alan mekanlar.
halayhan.kaya.restaurantjpg
Yaşar Baba Restaurant ve Türkish Nights, Yemeni Restaurant, Halayhan Kaya Restaurant Türk gecesi düzenleyen işletmeler arasında tavsiye edilen yerler, folklor, oryantal, fasıl, sema gösterisi, kına gecesi gibi gösterileri izleyerek hoşça vakit geçirebilirsiniz.
türkish.nights
Uçhisar’da yöresel yemeklerden testi kebabı, güveç, mantı, pastırmalı kuru fasulye, tandır pahlası, dolma türleri, aside, baklava dışında kebab türleri, pide ve dünya mutfağından yemekleri ve tatlıları otel restoranları ve diğer işletmelerde deneyebilirsiniz.
Elai Restaurant, Balkon Restaurant, Yaşar Baba Restaurant, Halayhan Kaya Restaurant, Tandırevi Restaurant, Şıra tavsiye edilen restoranlardan bazıları, bunların dışındada kendi yemek zevkiniz doğrultusunda seçim yapabileceğiniz birçok restoran var.
Nevsehir-Uchisar
Üzüm üretimine bağlı olarak pekmez ve şaraplarıyla tanınan Uçhisar‘da şarap, Peri bacası figürlü hediyelik eşyalar, testiler, bez bebekler,halı ve kilimler, onyx taşından hediyelikler ve takılar hediye olarak alınabilir.

Kapadokya’da Konaklama

cappadocia.argos. in.hotel
Uçhisar‘da otel ve pansiyon olarak hizmet veren işletmeler arasında ödül kazanmış otellerde bulunuyor.
Argos in Cappodacia, Museum Hotel, Sakli Konak, Travelers’Choice 2015 ödülü almış oteller listesinde bulunuyor. CCR Hotels ve Spa, Kale Konak CaveHotel, Taş konaklar Butik Otel, Uçhisar Kaya Hotel, Karlık Evi, Kaya Pension, Taka Ev, Şıra Kapadokya, Hotel 1001 Gece sayabildiğimiz otel ve pansiyonlar, fiyat ve özelliklerini araştırarak Uçhisar’daki otellerde veya Nevşehir merkezi dahil yakın çevredeki otel ve pansiyonlarda kalabilirsiniz.

Rate this post

Bir cevap yazın