Yalova Çınarcık Erikli Yaylası

Gezi Yazıları

Yeşilin her tonuna sahip Yalova’da bir çok doğal güzellik ziyaretçilerini büyülemektedir. Bunlardan biride Erikli yaylası ve bu bölgede bulunan şelalelerdir.

Erikli yaylası için genelde en uygun zaman yılın sonbahar ve ilkbahar aylarıdır ancak kış kampçılığı eğitimi için bazı gruplar kış aylarında karlar altındaki bu güzel yeri ziyaret etmektedirler.

Tertemiz ve buz gibi kaynak sularıyla kamp alanında su sıkıntısı çekilmemektedir. Ayrıca bölgede bir çok tuvalet bulunmaktadır. Kamp alanına girişteki mescid 24 saat açıktır.

İstanbul’dan bölgeye gidecekler için Erikli Yaylası yaklaşık 200 kilometre uzaklıktadır. Çınarcık’tan Teşvkikiye köyüne varacaksınız sonrasında virajlı ve seyri güzel asfalt dağ yolunun ardından hiç anlamadan denizden 600 metre yükseklikteki yaylaya ulaşmış olacaksınız.

İstanbul’a yakınlığı sayesinde hafta sonu 2 günlük programlar için oldukça ideal bir yerdir. Yağmur yağma ihtimaline karşın mutlaka yanınızda yağmurluk getiriniz. Şelalyi gördükten sonra hava biraz soğuk olsa da fikriniz değişebilir ve şelalenin altında yüzmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden mutlaka buna uygun kıyafetleri de yanınızda bulundurun.

Dönüşte birde Yalova’da kendinizi sıcak termal havuza bırakırsanız dönüş yolunuzda yüzünüzden tebessüm eksik olmayacaktır.

Biz sizin için bu yemyeşil yeri gittik ve fotoğrafladık.

Rate this post

Bir yanıt yazın