Kuzu Yayla Milli Parkı

Gezi Yazıları Vitrin

Kocaeli‘nin her mevsim farklı güzellikte yaylalarından Kuzuyayla Milli Park Alanı, Sakarya, İzmit ve İstanbul’a yakınlığı ile kısa sürede ulaşılabilen popüler gezi rotalarından biri. Yaylaya çadır kamp kurarak bir kaç gün doğa ile iç içe olabilmek, arkadaş grubunuzla, ailenizle ve çocuklarınızla mangal yaparak eğlenebilmek için ilkbahar ve yaz ve sonbahar aylarında , macera seviyorsanız kış mevsiminde de hava şartları uygun olduğu sürece giderek kamp yapabilir, Kartepe zirvesine yürüyüş  gerçekleştirebilirsiniz.
kuzu yaylası_genel_gorunum
Ulaşım oldukça kolay öncelikle Kartepe ilçesi Maşukiye mahallesine gidildikten sonra buradan Kartepe yolunda ilerleyerek yaklaşık 15 km sonra Kuzu Yayla Milli Parkı girişine ulaşıyorsunuz. Giriş ücretli ve park içinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesis bulunuyor.
kartepe_kuzuyaylada_bir_tesis

Maşukiye İstanbul’a 128 km, İzmite 23 km mesafede, grup olarak turlarla gidebileceğiniz gibi, kendi aracınızla veya otobüsle ulaşım mümkün, hatta Kuzuyaylası’ndan stabilize biryol ile Kartepe Kayak merkezine kadar gidilebilir.

kartepe-vericilerin_gorunumu_20011
Kartepe zirvesine çıkış için çam, kayın, ıhlamur ağaçlarının arasındaki  Kuzuyaylası doğa yürüyüş parkurunda, Kartepe zirvesinde görülen verici doğrultusunda yürümeniz gerekiyor. 12 km’lik , oldukça kolay bir parkur, dere geçişi bulunmayan parkurun sonunda ulaşılan Kartepe zirvesi 1606 metre. Buraya ulaştığınızda Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi tüm ihtişamıyla seyrediliyor. Zirveden sonra tekrar Kuzuyaylası’na dönerek kamp alanında mevcut tesisten ihtiyaçlarınızı karşılayarak dinlenebilirsiniz. Yürüyüş yaklaşık 2.5 saatte tamamlanabiliyor.
kartepe_den__sapanca_golu_ve_cevre

1 thought on “Kuzu Yayla Milli Parkı

Bir cevap yazın