Eskişehir-Odunpazarı

Haftasonu Önerileri Seyahat Rehberi Vitrin

Sevgi ve Aşk, Kültür, sanat, tarih ve üniversite kenti Eskişehir İç Anadolu Bölgemizde Avrupa Kentlerini aratmıyacak güzelliği ile son yıllarda bir kaç günlük geziler için tercih edilen yerler arasında alternatif destinasyonlardan biri olarak kabul ediliyor.

Eskişehir tarih boyunca verimli topraklarında farklı medeniyetlerin yaşadığı bir şehir olmuş, günümüzde kültür ve sanat ile öne çıkan, doğal güzelliklerini ve tarihi dokuyu koruyabilmiş, sanayileşmeye rağmen sosyal yaşam alanları oluşturabilmiş, örnek ve en yaşanabilir şehirlerimiz arasında yer alıyor.

Ülkemizin her yerinden otobüsle, İstanbul, Ankara, Konya, Afyon, Kütahya, Bilecik, Kocaeli gibi şehirlerden trenle ulaşımın gayet kolay olduğu Eskişehir günü birlik veya birkaç günlük geziler için tercih ediliyor. Şehirde bilgi ve yön tabelaları ile şehri rahat bir şekilde gezebilirsiniz.
Gezilecek Yerler
Eskişehir’de tarihi yerler, doğal güzellikler, parklar, piknik alanları, müzeler, kafe ve restoranlar, eğlence mekanları gibi yerleri gezmekiçin uygun mevsim ilkbahar ve sonbaharın ilk ayları olsada her mevsimde gezebileceğiniz yerler bulabileceğiniz bir şehir.
Odunpazarı:
Gezinize ilk olarak şehrin merkez ilçelerinden en eski yerleşim alanı olan Tarihi ve Kentsel sit alanı Odunpazarı ile başlayabilirsiniz. İlçe Osmanlı Devleti zamanında çevredeki ormanlardan kesilen odunların satıldığı meydanın adını taşıyor.
ODUN-PAZARI-EVLERİ
Geleneksel el sanatlarının isimleriyle anılan sokaklarındaki tarihi evler yine tarihi nitelikteki Atatürk Lisesi çevresinde yer alıyor. Eskişehir’in her yerinden otobüs veya tramvay ile kolaylıkla bu bölgeye ulaşmak mümkün. Restorasyonu yapılmış evler konut, müze, butik otel, restoran, dükkan, kafe olarak kullanılıyor. Tarih müzesi yakınlarında elişi ürünleri ve tarhana, salça gibi ürünler satılan küçük bir pazar kuruluyor.
Odunpazarı’nda Osmanlı döneminden günümüze ulaşabilmiş sivil mimari örnekleri olan cumbalı evlerin dışında gezip görebileceğiniz bir çok yer bulunuyor. Kurşunlu cami ve külliyesi, Akoğlan Camii, Tiryakizade Hasan Paşa camii, Müftü camii, Sivrioğlu camii, Şeyh Şahabettin Türbesi, Atatürk Lisesi, MalHatun İlköğretim Okulu, Atlıhan, Kaymakam Çeşmesi, Şehir-i Derya Parkı, Regülatör Piknik alanı, Şelale Park, Odunpazarı Aqua Park, Lüle taşı müzesi, Cam Sanatları Müzesi, Eskişehir sanatları çarşısı, Kırım Kültür Evi, Osmanlı Evi, Balmumu Müzesi gezilip görülmesigereken başlıca yerler olarak sayılabilir.
atlıhan
Atlıhan El Sanatları Çarşısı Odunpazarın’da en çok gezilen yerlerden olan çarşı daha önce çevre, köy ve kasabalardan at ve öküzleriyle pazara gelenlerin konaklaması için yapılmış, restore edilen hanın ortasında büyükçe bir avlunun etrafındaki dükkanlardan oluşan çarşıdan lületaşı ve çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz.
lületaşı
Kurşunlu Camii ve Külliyesi:1526 yılında Osmanlı veziri Mustafa Paşa tarafından mimarbaşı Acem Ali’ye yaptırılmış, cami, moncler sale hat 2 medrese, iki kervansaray, tabhane(misafirhane), sıbyan mektebi, aşevi, imarethane, şadırvan, mevlevi şeyhlerine ait türbe ve oluşan külliyenin kervansaray bölümü nikah salonu, sıbyan mektebi kütüphane olarak kullanılıyor. Medrese bölümünde ise Lüle Taşı Müzesi yer alıyor, müzede pipolar, lüle taşından yapılmış takılar, çeşitli yarışmalarda sergilenmiş küçük heykeller sergileniyor.Eskişehir El Sanatları Çarşısı külliyenin tabhane bölümünde bulunuyor, burada lüle taşı, hat, tezhip, ebru, kilim ve halı dokumacılığı yapılan küçük atölyelerde üretim ve satış yapılıyor.
Cam Sanatları Merkezi külliyenin girişte solunda ,Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ise külliye girişinin sağında yer alıyor. Buralarda üretilen ürünlerin yapımını izleyerek cam ürünler satın alabilirsiniz.
balmumu müzesi
Balmumu Heykel Müzesi:ünlü tarihi kişiler yanında popüler kişilerin, sanatçıların, siyasetçilerin, tarihi karakterlerin balmumu heykelleri bulunan müze gayet güzel, heykeller Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılmış ve müzeye bağışlanmış.

Osmanlı Evi Cumhuriyet döneminde ilk milletvekillerinden olan Halil İbrahim Efendi’ye ait olan arkasında bir avlusu olan iki katlı ev Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olması yanında Atatürk‘ün Eskişehir ziyareti sırasında kaldığı ev olarakta ünlü, iki katlı olan evin odaları başta Atatürk olmak üzere tarihimizde önemli kişilerin adlarını taşıyor. Evin bir bölümünde cafe ve restoran bulunuyor.
Çağdaş-Cam-Sanatları-Müzesi
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi: Restore edilmiş binanın avlusunda küçük bir şadırvan ve cam tavana asılmış rengarenk avize güzel bir görünüm oluşturuyor, birinci kattaki cam müzesinde Türk ve yabancı sanatçıların eserleri segilenirken üst katta Kent Belleği Müzesi yer alıyor. Müze pazartesi günleri haricinde gezilebiliyor ve ücret alınmıyor.

Şehir-i Derya Parkı: Ankara-Eskişehir karayolu üzerindeki gölet ve ağaçlık alanda oluşturulmuş park piknik yapmak ve gölette tekne ile gezi yapmak için gidilebilecek yerlerden biri.
Regülatör Piknik Alanı: Çocuk oyun alanları,koşu ve yürüyüş parkuru, piknik alanı olan park şehir dışında fakat ulaşım oldukça kolay.
şelale park
Şelale Park: oluşturulan yapay şelalesi ve değirmeniyle yüksekçe bir tepe üzerindeki parkta yeşil alanlar, Don Kişot heykeli, çoçuk oyun alanları ve kafeler, yürüyüş alanları bulunuyor.
Odun pazarı geziniz sırasında yemek ve kahvaltı sırasında Eskişehir’e özgü en ünlü yiyecek olan Çiğ börek, Balaban köfte, Haşhaşlı gözleme, Toyga çorbası, Bamya çorbası ve Ovmaç çorbası, mantı, Met helvası gibi farklı lezzetleri beğeneceksiniz.
Kasr-ı-Nur
Beyzade Konağı, Şerbet Evi, Malhatun Cafe Restaurant, Kasr-ı Nur Cafe Restaurant, Köfteci Ahmet, Konak Balaban, Kırım Tatar Kültür Çibörek Evi tavsiye edilen yerlerden bazıları.
Odunpazarı’ndan hatıra olarak Lületaşı ve cam ve seramikten yapılmış çok çeşitli hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.
Otantik bir ortamda konaklamak isteyenler içinde Odunpazarında restore edilmiş konaklar iyi bir seçenek oluyor, böylelikle çevreyide rahat bir şekilde gezebilirsiniz.
abaci konak
Abacı Konak Hotel, Arslanlı Konak Hotel, Firuze Konak Butik Otel, Han Royal Hotels, Babussade Butik Otel, Malhatun Cafe Restaurant Ve Konukevi gibi otantik konaklama işletmeleri veya çevredeki diğer oteller arasında seçim yapabilirsiniz.
eskisehir-porsuk-cayi
Odunpazar’ı gezildikten sonra Eskişehir’de gezinize merkezde ve yakın çevrede devam edebilirsiniz. Şehrin içinden geçen Porsuk Çayı ve çevresindeki Adalar Bölgesi, yapay plajı ve yüzme havuzu, küçük göleti, restoran ve kafeleriyle Kent Park, turlarla gezilen Masal Şatosu ile ünlü Sazova parkında Sabancı Uzay Evi, Korsan gemisi, restoran ve kahve evleri yeralıyor. Sazova Parkı ve park içinde yer alan Eti Sualtı Dünyası her yaştan kişnin ziyaret ettiği yerler arasında, eski sebze ve meyva halinin restore edilmesi ile açıldığı söylenen Haller Gençlik Merkezi iki katlı merkezde tiyatro, kafeler, kahve ve şarap evleri, küçük dükkanlar yer alıyor, uzakdoğu felsefesini yansıtan Japon Parkı gezilebilir.
şehr-i aşk
Şehr-i Aşk Adası Eskişehir’de oldukça ünlü bir yer, Porsuk çayı üzerinde oluşturulmuş suni bir adacık, köprü ile gidilebilen adada sevgilerin isimlerini yazabileceği kütükler ve güzel birçevre düzenlemesi var. Adada zaman zaman nikah törenleride düzenlendiği söyleniyor.
Ülkemizde üretilen ilk ve tek yerli otomobil olan Devrim görülerek, ilgi duyanlar Arkeoloji müzesi, TCDD Müzesi, Karikatür Müzesi ve Havacılık Müzesini gezebilir.
sazova parki
Alışveriş için Espark AVM, yöresel ürünler satılan Çukur Çarşı, Esnaf Sarayı,Taşbaşı Çarşısı gibi yerlere uğrayarak ilginizi çekecek heykelleriyle trafiğe kapalı Doktorlar Caddesi ve Barlar sokağında dolaşarak gezinizi Porsuk çayında gondol veya botla gezi yaparak sonlandırabilir veya çevre ilçelerdeki tarihi eser ve doğal güzellikleride gezip görebilirsiniz.

Eskişehir-Odunpazarı
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın