Datça Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Ülkemizin cennet köşelerinden biri de Muğla’nın  Datça ilçesi, ünlü tarihçi Strabon ; Tanrı sevdiği kulunu uzun ömürlü olması için Datça yarımadasına bırakır demiş, bal, balık, badem Datça’yı anımsatan üç simge gibi. Binlerce yıllık tarihi geçmişi, bozulmamış ve kirletilmemiş doğası ile sakin ve gürültüsüz bir tatil için gidilebilecek en iyi gezi adreslerinden biri olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Datça’ya çeşitli firmalara ait otobüs seferleriyle ulaşabilirsiniz.En yakın havaalanı Dalaman’da indikten sonra Marmaris’e oradan otobüsle, yaklaşık 70 km mesafedeki Datça’ya ulaşabilirsiniz.Ayrıca Bodrum-Datça arası feribot ile 2 saat sürüyor.Mayıs ve Ekim ayları arasında düzenli seferler var.

Datça M.Ö 2000 yılına uzanan tarihi geçmişinde Karyalılar, Dorlar, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar’ın yönetimleri sonrasında Menteşe oğulları Beyliği yönetimine alınmış, son olarak Osmanlı topraklarına katılmıştır. İlk adı olan Knidos, Osmanlı yönetiminde Datça olmuş,Osmanlı padişahı Sultan Reşat zamanında Reşadiye yapılan adı cumhuriyet döneminde tekrar Datça olmuştur.

Datça Yarımadasının 235 kilometrelik kıyısı,52 koyu,13 km plaj uzunluğu olduğu dikkate alınırsa gezinize köyleri ve antik Knidosu’da katarsanız iyi bir gezi planı yapmanız gerekiyor,bazı yerlere varsa aracınızla gidebilir,tekne turlarına katılarak daha fazla yer görebilirsiniz.Tatil ve gezi süreniz içinde gördüğünüz birçok yerin beğeninizi kazanacağını  sanıyoruz.

İlçe merkezinde liman çevresi en hareketli yerlerden ,ilçe merkezinde üç mahalle bulunuyor;Reşadiye,Eski Datça ve İskele Mahalleleri, Eski Datça Mahallesi,Reşadiye ve Eski Datça şehrin korunabilmiş yerleşim alanları,İskele Mahallesi;şehirde kamu binaları,çarşılar,lokanta ve kafelerin bulunduğu merkezi yer durumunda 1947 yılında ilçe merkezi buraya taşınınca gelişerek bugünkü halini almış. Reşadiye Mahallesi ;eski taş evleri ile eski bir yerleşim alanı,1928 yılında Datça ilçe olunca Datça’nın merkezi olmuş, sakin sokaklarında çok katlı beton binalar yok,Reşadiye camii ve Mehmet Ali Ağa Konağı buradaki  tanınan ve bilinen yerler,konak 200 yıllık geçmişe sahip ve restore edildikten sonra otel ve restoran olarak hizmet veriyor,tavan süslemeleri ,iç nakışları ,odalarda günlük hayatla ilgili bölümlerin ayrıntıları ilginizi çekecektir.

Eski Datça; İlk yerleşim yeri olan mahallede Rumlar tarafından yapılmış ve restore edilmiş taş evler tek veya iki katlı, taş döşenmiş çeşitli çiçekler özellikle Begonvillerle süslü dar sokakları var,sokakların en ünlüsü Can Yücel sokağı,ünlü şair son yıllarını Eski Datça’da geçirmiş ,vefat edince çok sevdiği Datça’da defnedilmiş.Kayra çay bahçesinde şaire ayrılmış köşe de son içtiği yarım kalan içkisi ve resimleri var. İlçede turistlerin en çok gezdiği yerlerden olan Eski Datça’yı görmezseniz geziniz eksik kalır.

Datça köyleri(Mahalleleri), Datça köyleri Büyük şehir yasası kapsamında mahalle olmuş durumda, 9 köy var, doğudaki Emecik ve batıdaki Yazıköy en uzak olanlar, Hızırşah, Karaköy, Kızlan, Mesudiye, Cumalı, Yakaköy, Sındı.

Emecik, Datça’nın doğusundaki en uzak köy Datça ve Marmaris arasında ve iki ilçeye de minibüslerle ulaşım var.Datça’ya 20 km, Marmaris’e 54km mesafede olan köyde, Özil Kara incir tatil köyü, İngiliz işletmecilere ait Club Perili Köşk, Aktur tatil siteleri ve eski Knidos kentinin kalıntıları yer alıyor.Sarı limanda ünlü Apallon Tapınağı kalıntıları görülebilir.

Kızlan, ilçe merkezine 8 km uzaklıktaki köyde yel değirmenleri,sahilde piknik ve yürüyüş yapanları görebilirsiniz.Kızlan sınırları içinde kalan Gebekum,Emecik ile Kızlan arasında 7 km boyunca uzanan koruma altındaki bir kıyı ,burada çok çeşitili bitki türlerinin bazıları endemik türler,rüzgarında etkisiyle kumsalın genişlediği ve yayıldığı kıyıdan karşıdaki Gebekum adacığına kumul hareketleriyle oluşan sığlıktan yürüyerek geçmek mümkün ,çevrede sadece perili köşk oteli  var.

Hızırşah köyü, Datça merkezine en yakın olan köyde M.Ö 4.yüzyıldan kalma seramik yapımında kullanılmış atölyeler,kilise ,Menteşeoğulları Beyliği döneminden kalan cami,kale kalıntıları var.356 metre yükseklikteki etrafında antik döneme ait tarımsal amaçlı terasların bulunduğu kutsal sayılan Hacet evi tepesi ve ipek dokuma yapılan küçük atölye görülebilecek yerler,köy Datça’ya 5 km mesafede.

Karaköy, Datça’ya 8km mesafede, taş evleri ve doğal güzellikleriyle Ege kıyılarına bakan bir köy,Datça-Bodrum arası seferlerin yapıldığı iskele burada yer alıyor.

Mesudiye, Datça merkeze 20 km uzaklıktaki köy turizmin geliştiği yerler arasında olup Ovabükü, Kızıl bükü, Hayıtbükü koyları burada, zeytin, badem ağaçları, tarlalar arasındaki pansiyonlarda konaklamak mümkün.

Cumalı, İlçeye 28 km uzaklıktaki köyde çeşitli ürünler özellikle zeytin ve badem yetiştiriliyor,balık bol,çok sayıda konaklama işletmesi ve restoran bulunuyor.

Yakaköy,Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi bu köyde ve uluslararası tek sanat akademisi, heykel , resim gibi sanatlar doğayla iç içe  yapılırken uluslararası sanatçılar çalıştaylar düzenliyor.Köydeki evler restore edilmiş , konaklama ve lokanta işletmeleri var,ilçeye 25 km, Palamutbükü sahiline 5km kadar mesafede olan bu köy görülmeye değer.

Sındı köyü, Datça merkeze 22 km uzaklıktaki köyde kaya mezarı ve mağaralar var,köyde tarım ürünleri ve el işi ürünler alabileceğiniz tarımsal kalkınma kooperatifi var.

Yazı köy, Datça ilçe merkezine en uzak(28 km)antik Knidos’a en yakın(8 km) köydür,köyden sonra kinidos kenti kalıntıları başlıyor.

İlçe merkezinde  yürüyerek gidip denize girebileceğiniz ,dinlenebileceğiniz,konaklayabileceğiniz, yemek yiyebilip, alışveriş yapabileceğiniz birçok yer var, kıyı boyunca uzanan yürüyüş yolunda  denize girilebilecek yerler Kumluk Plajı, Hastanealtı Plajı,Taşlık Plajı ve yanındaki şifalı göl.

Kumluk plajı denizin sığ ve deniz tabanının kumlu olduğu ,arkasında restoran ve pansiyonların olduğu bir plaj,Hastane altı plajı arka tarafında devlet hastanesi olduğu için bu adla tanınıyor,ilgi gören yerlerden biri Taşlık plajı limanında bulunduğu koyda ,yanında şifalı olduğu söylenen yerden çıkan suyun önüne set kurularak küçük bir gölet oluşturulmuş ,hemen dibinde restore edilmiş bir değirmen bulunuyor ,belediye parkı hemen yakınınızda,yakınında bir başka yer Ilıca Camping, burada çadır veya bungalovlarda kalabiliyorsunuz,restoran ve kafesi var. Daha ilerideki Azganlı plajı ve Topan Ada’nın bulunduğu koyda marina inşası sürüyor.

Datça merkeze yakın yerlerden yaklaşık 4 km uzaklıktaki Kargı koyu ve plajı oldukça sakin ve temiz lokantalar ve konaklama işletmeleri var,diğer ünlü plajlar merkeze uzak aracınızla veya araç kiralayarak yada minibüslerle gidebilirsiniz. Kızlan altı plajı, Güllük plajı, Aktur tatil sitesi plajı, Özil plajı, Perili köşk plajı en bilinenler.

Datça ilçesindeki koyların(büklerin)bir kısmı Ege denizi ,bir kısmıda Akdeniz kıyısında yer alıyor. Yarımadanın en dar kısmı 800 metre buraya balık aşıran deniyor,hem Ege denizi’ni hemde Akdeniz’i buradan görebilirsiniz , hisarönü körfezi tarafı Bencik koyu,Gök ova körfezi tarafı Bördübet.

Datça’nın 52 koyu arasında en çok beğeni görenler,Palamut bükü,Hayıt bükü,ve Ova bükü.

Datça limanından günlük tekne turları ile kısa tur ve uzun tur olarak iki farklı tur düzenleniyor, bu turlara katılarak karadan ulaşılamayan koyları ve doğal güzellikleri görebilirsiniz, yemek ikramı olan turlarda eğlenceli bir gün geçirilebiliyor, yüzme molalarında denize girebilirsiniz.

Kısa turda, Dilek mağarası(evlenmek isteyenlerin ilgisini çeken mağaraya metal para atanlar oluyor), Domuz çukuru koyu, Hayıt bükü, İnce burun, Akvaryum koyu, Kargı koyu gezilirken, uzun turda Knidos, Palamut bükü, Domuz çukuru koyu, Akvaryum koyu geziliyor.

Knidos Antik Kenti
Antik dönemde Deve boynu burnunda(Kap krio burnu)yer alan Knidos yarımadanın en uç noktası ve ilçe merkezine 37 km mesafede,Yazı köy’den sonra toprak ve bozuk bir yoldan araçla veya tekne ile deniz yolunu kullanarak görebilirsiniz.Datça yarımadasında araştırmalara göre M.Ö 2000 yıllarına uzanan bir tarihi geçmiş belirlenmiş, bilinen ilk yerleşimin  Karyalı’lar dönemine ait olduğu, en görkemli dönemin ise M.Ö 1000 yıllarında Trakyadan Yunanistan’a oradan bugünkü Datça ilçe merkezinin 1,5 km kuzeydoğusundaki Burgaz yöresine Knidos şehrini kurmalarıyla Dorlar zamanında yaşanmış.Daha sonra Knidos Perslerin yönetimi altına girmiş,M.Ö 4.yüzyılda bugünkü yerine taşınan şehir ticari ve kültürel yönden gelişmiş, M.S 6.ve 7. yüzyıllarda Arapların ve korsanların saldırılar sonunda terk edilmiş.

Girişin ücretli olduğu alanda dünyada ilk çıplak kadın heykeli olan Afrodit heykeli ve Tapınağı odönemin ziyaretçi çeken eserleriydi,heykelin ne olduğu bilinmiyor,heykel kaidesi ve tapınak kalıntılarını görebilirsiniz,  iki tiyatrosu, güneş saati, agora, Apollon tapınağı ve sunağı, liman kalıntıları, nekropol (mezarlık) gibi yerleri görebilir bazı eserlerin sergilendiği küçük müzesini  ziyaret edebilirsiniz.

Ne alınır? diyenler için önerebileceklerimiz; bal,badem,ballı badem denilen tatlı,çayı yapılan narpuz ve diğer şifalı bitkiler, zeytin, zeytinyağı,sabun,  iğne oyaları, ipekli dokuma şallar, seramik figürler,Afrodit heykelcikleri hediye ve hatıra olarak alabilecekleriniz, daha uygun olacağını düşündüğünüz başka şeylerde bulabilirsiniz.

Datça’da zeytinyağlı Ege yemekleri ve mezeler, balık ve diğer deniz ürünleri ,tarçınlı ve sakızlı ekmek, bademli köfte, kabak çiçeği dolması, lokma, damat tatlısı tadına bakmanız gereken lezzetlerden bazıları, çok sayıda lokanta ve konaklama işletmesinde yöresel yemekler yanında farklı bölgelerimize ait yemekler arasından seçim yapabilirsiniz.

Datça’nın farklı yerlerinde farklı konumda çok sayıda otel ve pansiyon, kamp alanı olduğu için yer seçiminde fazla zorlanmadan seçim yapabilecek, sonrasında güzel bir tatil  geçireceksiniz.

Datça Fotoğrafları
[gallery ids=”2425,2426,2427,2429,2430, 2

Datça Gezi Rehberi
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın