Çeşme’de Bitmeyen Tatil

Haftasonu Önerileri Vitrin

İzmir’in batısında Ege kıyılarının gözde tatil merkezlerinden olan Çeşme doğal güzellikleri, eğlence hayatı, harika kumsalları,şifalı sıcak suları, tarihi ve kültürel özellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor.

Çeşme’ye Ulaşım
Çeşmeye İzmir üzerinden otoyol ile 87 km sonra ulaşabilirsiniz.Urla-Karaburun-Zeytinlik-Alaçatı-Çeşme güzergahı izleniyor.Hava yolu ile İzmir Adnan Menderes Hava alanı’na geldikten sonra otobüs veya taksiyle çeşmeye gidebilirsiniz.Yaz mevsiminde İstanbul -Alaçatı arası deniz uçağı ile de ulaşım sağlanabiliyor.Çeşme-Sakız Adası arasında yaz mevsiminde her gün deniz yolu ile ulaşım sağlanıyor.
Antik dönemde Kyssus olarak anılan Çeşme Bizans İmparatorluğundan Aydınoğulları Beyliği tarafından alınmış daha sonra Osmanlı Devletine bağlanmış. Bugünkü adını gemicilerin ve kervanların su ihtiyacını bol su kaynakları ve çeşmeleriyle karşılaması nedeniyle almış.

Çeşme ilçe merkezi
Yapacağınız gezide taşıt trafiğine kapalı olan oldukça hareketli caddede hediyelik eşya dükkanları lokantalar ve çeşitli dükkan ve mağazaların önünden geçerek sahile ulaşılıyor.

Sahilde yer alan Çeşme Kalesi ve Müzesi, Ayaharambolos Kilisesi,çok sayıda restoranın olduğu Marina, otel olarak kullanılan Kervansaray, sahil  kenarındaki restoranlar, ilçenin sokaklarında gezerken karşınıza çıkan tarihi çeşmeler ilçe merkezinde yapacağınız gezinin durakları arasında yer alabilecek başlıca yerler.

Çeşme kalesi ve Müzesi
Kale Osmanlı devletince Sultan II. Beyazıt tarafından 1508 yılında yaptırılmış,günümüzde denize dolgu yapılması nedeniyle kıyıdan biraz içeride kalan kalenin önünde kahramanlıkları ve evcilleştirdiği aslanıyla ünlü Türk denizcisi Cezayirli Hasan Paşanın heykeli bulunuyor.

Kale içinde yer alan müzede Ildırı(Erythrai) antik kentinde yapılan kazılarda çıkarılan eserler sergileniyor.Ayrıca denizcilikle ilgili bazı eserler ve buluntuları görerek ünlü denizcilerimiz hakkında bazı bilgiler edinebilirsiniz.
Kervansaray: Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1528 yılında yaptırılan kervansaray restore edilmiş ve otel olarak kullanılıyor.

Kanuni Kervansaray Hotel Osmanlı dönemini yansıtacak şekilde dekerasyonu yapılmış, ilgi çeken yerlerden biri.

Ayaharambolos Kilisesi
ilçe merkezinde restore edilmiş olan kilise günümüzde çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklerin düzenlendiği bir yapı olarak hizmet veriyor.

Marina
Oldukça büyük yat marinası, restoran, mağazalar, Cafeler ve eğlence yerleriyle ilçenin görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor. Marina alanında yelkencilik kursları ve yat kiralama hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.
Marinanın ilerisinde Sakız Adasına feribot seferlerinin yapıldığı Çeşme limanını gezebilir, kapıda vize uygulaması olan Sakız Adasına günübirlik bir geziye katılabilirsiniz.

Çeşme gezilecek diğer yerler ve yapılabilecekler
Çeşme’nin 29 kilometrelik kıyı şeridinde yer alan plajlar ve plajların bulunduğu alanların farklılıkları güzel bir tatil ve dinlenme için gerekli görebileceğiniz özelliklere sahip, ulaşım gayet kolay, ücretli veya ücretsiz yararlanabileceğiz plajlar, gezip görebileceğiniz pek çok yerden bazıları hakkında kısaca bilgi verelim.

Ilıca
Çeşme-Ilıca arası yaklaşık 5 km , Çeşme’nin en ünlü ve bilinen plajları arasında yer alan ılıca plajı 2 kilometrelik uzunluğu, sığ deniz yapısı ,ince kumu ile tercih ediliyor.Suyun diğer yerlere göre sıcak olduğu plajda denizde çok sayıda sıcak su kaynağı bulunduğu için aynı koyda denizde yüzmek ve biraz ileride termal keyfi yapmak mümkün oluyor.Çevrede birçok otel ve pansiyon ,alışveriş yapılabilecek yer bulunuyor.Bazı otellerde kaplıca suyu bulunduğu için tedavi amaçlı yararlanılabiliyor.

Şifne
Çeşmeye 12 km, Ilıca plajına ise 5 km mesafedeki bir yarımada üzerinde kaplıcaların bulunduğu yere Ilıca’dan ulaşım sağlanıyor,çamur ve su banyosu yapılan Şifne’de Belediye kaplıca ve tesisleri dışında merkezde çok sayıda konaklama işletmesi bulunuyor, etrafta yazlık siteler kamp alanları da gidiş yolunda yer alıyor.

Boyalık Koyu
5 km boyunca uzanan kumsalıyla güzel ve su sıcaklığı fazla olan plajların yer aldığı koy Çeşme merkezine yaklaşık 3 km mesafede, rüzgar almadığı için sakin ve temiz deniziyle ünlü Aya Yorgi koyu ve plajı da çevresindeki restoran ve tesisleriyle dinlenip, eğlenebileceğiniz yerlerden.

Dalyanköy ve Sakızlı koy
Çeşme yarımadasının kuzey kesiminde yer alan dalyanköy ilçe merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta,bir kanal boyunca balık restoranları, liman ve diğer turistik işletmeleri ve kumsallarıyla Sakızlı koyu balık avlamayı sevenlerinde uğrak yerleri arasında.

Ayrıca Altınkum plajı, Pırlanta plajı, su altı mağaraları ve renkli taşları ve çeşitli deniz kabuklarıyla ilgi çeken Ovacıktaki Çatazmak plajı, yüzmek ve konaklamak için uygun olan diğer yerler arasında yer alıyor.

Eşek Adası
Milli park kapsamında olan adada yerleşim olmadığı gibi gece konaklamaya da izin verilmiyor,adada serbest dolaşan ve insanlara alışmış eşeklerin su ihtiyacını karşılayan bir su kuyusu bulunuyor, adanın diğer sakinleri ise tavşan, keçi ve domuzlar, adadaki hayvanların bir vakıf tarafından korunduğu belirtiliyor, tekne kiralayarak veya günlük düzenlenen turlara katılarak Çeşmeye 1 saat uzaklıktaki Eşek Adasını, Mavi koyu, Mercan Adası ve Makri Adasını gezebilirsiniz.

Çeşme Sakız ağacı yetiştirilen dünyadaki az sayıda yerden biri olsa da zamanla bu değerli ağaçlar yok edilmiş, yeniden yetiştirilmesine çalışılıyor.

Ildırı Köyü
Ildır olarak ta bilinen eski Rum köyü Ilıca’ya 16 km, Çeşmeye ise yaklaşık 21 km uzaklıkta vakti olanların görmesi gereken Ildırı antik Erythrai kenti kalıntılarının bulunduğu yer olduğu içinde ziyaret edilebilir, sit alanı olduğu için yapılaşma olmayan Ildırı balıkçı köyü görünümünde, enginar zeytini ünlü olan köyde birkaç restoran ve cafe, azsayıda otel ve pansiyon bulunuyor.

Alaçatı
Çeşme merkezine yaklaşık 8 km uzaklıktaki belde taş evleri, sokakları, sörf yapılan plajları,restoranları ve butik otelleriyle, farklı ot ağırlıklı yemekleriyle mutlaka görmeniz gereken bir turizm beldesi.

Alış veriş ve yemek
Çeşmede çok sayıda mağazadan günlük ihtiyaçlarınız dışında özel olarak alabileceğiniz sakız reçeli,fıstık reçeli, bal, kavun, sakızlı kurabiye,sakız likörü, sakızlı kahve el işi oyalı ürünler alabilir, sakızlı dondurma, Kumrucu Şevki’de Çeşme kumrusu, lokma tatlısı ve deniz ürünleri ile Ege mutfağı yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Çeşme Fotoğrafları

Bir yanıt yazın