Karasu ve Muhteşem Plajı

Haftasonu Önerileri Vitrin

Sakarya ilimizin gözde turizm merkezi Karasu yakın illerden ve son yıllarda ülkemizin her yöresinden ziyaretçi çeken turizmin geliştiği ilçelerimizden biri. Doğal güzellikleri, denizi ve güneşiyle Karasu yaz mevsimi boyunca dinlenmek, tatil yapmak isteyenlerin İstanbul’dan 213 km uzaklıkta 2,5 saatte, Kocaeli’den 122 km uzaklıkta yaklaşık 2 saatte, Ankara’dan 306 km uzaklıkta 4 saatte, Bursa’dan 221 km uzaklıkta 3 saatte, Eskişehir’den 238 km uzaklıkta 3,5 saatte ulaşabilmeleri özellikle yazın ilgiyi arttırmaktadır.Karasuya ulaşım için önce Adapazarı’na oradan Karasuya gitmek gerekiyor.

İlçe tarihi Frigyalılar dönemine kadar uzansa da günümüze ulaşan tarihi doku oldukça az, ilçede Maden deresi, Acarlar Longozu, Akgöl, Küçükboğaz gölü, Karasu sahili, Yeni mahalle, Agua Park, ilçe turizmi için en önemli yerler, yabancı turistler ve gezi turlarının rotaları arasında Karasu ilçesi de yer alıyor.

Karasu plajı
Ülkemizin en uzun ve en geniş kumsalı olan Karasu sahili yaz mevsiminde Ege ve Akdeniz bölgemizdeki ünlü plajlardaki gibi yoğun ve kalabalık, kıyı boyunca ince kum yapısı olan plajın gerisinde çok sayıda otel, yazlık evler, pansiyon ve restoranlar bulunuyor. Deniz zaman zaman dalgalı ve bazı yerler aniden derinleştiği için denize gireceklerin dikkatli olması gerekli, sahilde ve liman da balık avlayabilir, su sporları yapabilirsiniz. Karasu Belediyesi ambleminde yer alan figürlerden Mersin Balığı nesli tükenme tehlikesi olan türlerden ve avlanması yasaklanmış, her yıl temmuz ayında düzenlenen festival ile duyarlılığın arttırılması amaçlanmış.

Maden Deresi
Kaynağını Cam dağlarından alan Maden deresi 30 km boyunca yemyeşil bir doğa içinde derince bir vadinin içinde akıyor,kestane, kayın, çınar ağaçlarının olduğu bitki örtüsü arasında oluşan patika yollar ve devamındaki kayalıklarda mağara girişleri var.1914 yılında kapatılmış bir madene ait tünel ve yollar yürüyüş güzergahı olarak kullanılıyor.Yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüşten sonra göreceğiniz şelale 8-10 metre yükseklikten dökülüyor, şelalenin arkasında tarihi bir set bulunuyor,Cenevizlilerin yaptığı söylenen set küçük bir baraj görünümünde, burada yüzülebilir fakat su oldukça soğuk, alabalık ve sazan avcılığı yapıldığı gibi burada Alabalık yiyebileceğiniz restoran ve piknik alanları ile yazın en sıcak günlerinde dahi serin bir gün geçirebilirsiniz.

Sakarya iline 51 km mesafedeki Karasu merkezden sonra Kocaali’ye doğru ilerleyip sağda yer alan Maden deresi tabelalarını izleyerek gidebilirsiniz. Çevredeki en büyük işletme olarak Antik maden deresi tesisleri alabalık restoranı ve bungolow evleri ile bilinen bir işletme.

Acarlar Longozu
Subasar orman alanı olan Acarlar longozu 1562 hektarlık bir alanda doğa harikalarından biri, 2300 civarında bitki türü, çeşitli balık türleri, 192 kuş türü, tavşan, sincap, yaban domuzu, tilki gibi canlılar ile zengin bir yaşam alanı olarak koruma altına alınmış.

Dünyadaki ikinci büyük longoz olan Acarlar Longozu yaz mevsiminde büyük ölçüde kuruyor ve kış mevsiminde tekrar su birikiyor, longoz çevresinde en çok dişbudak ağacı, kayın, kızılağaç türleri bulunan ormanların bir kısmı sulak alan içinde kalmaktadır.Su menekşesi, Göl lalesi, Göl soğanı gibi nadir bitki türleri bulunan longoz alanı ne yazık ki çevre sorunlarını yaşayan yerler arasında.Longozun kenarındaki 8 köyden biri olan Müezzin köyde açılan doğa eğitim merkezi bulunuyor.

Karasu ve Kaynarca ilçeler arasında yer alan Acarlar longozu derinliğinin yağışa bağlı olarak 1-5 metre arasında değişebildiği belirtiliyor.

Ulaşım karasudan İhsaniye-Denizköy üzerinden sağlanıyor.Göl çevresinde yürüyerek dolaşmak mümkün olmadığı için ahşap yürüyüş yolu, 4 kilometrelik bölümünde yapılabilecek tekne gezisi veya su bisikleti gezisi ile çevreyi keşfedebilirsiniz. Gölün bulunduğu alanda bir restoranda pide türleri, et yemekleri ve tatlı su balığı yiyebilir ve dinlenebilirsiniz.

Akgöl
Karasu-Adapazarı yolundan 25 km sonra Gölkent tabelası görülünce buraya dönerek yaklaşık 5km sonra ulaşılan göl kenarında birkaç balık lokantası bulunuyor.Göl de balık avı yapabilir,kamp kurabilir veya piknik yapabilirsiniz.

Küçükboğaz Gölü
Karasu ilçe merkezine yaklaşık 5 km uzaklıktaki göl alanı balık avcılığı ve göl kenarında çam ağaçlarının bulunduğu alanda piknik yapmak için gidenlerin güzel bir gün geçirebilecekleri günübirlik gezi yerleri arasında, isteyenler yakın otel veya pansiyonlarda kalabilir.

Yeni Mahalle
Sakarya nehrinin denize döküldüğü yerde bulunan yerleşim gayet güzel nehir boyunca sıralanmış balıkçı tekneleri, çınar ağaçlar gölgesinde çay bahçeleri ve birkaç balık lokantası bulunan mahallede nehir boyunca yürüyüş yapabilirsiniz.

Yemek, Alışveriş, Konaklama
Karasuda deniz ve tatlı su balıkları bol miktarda avlandığı için birçok balık lokantası var, balık dışında yemek yiyebileceğiniz lokanta ve restoranlar bulunsa da yöresel yemeklerden ve tatlılardan bulabilirseniz Kabak tatlısı, Biryan, Kaşnuka, Cevizli lokum, Alişka, Dımbıl çorbası ,ıslama köfte yiyebilirsiniz.Geziniz sırasında çevrede yetiştirilen tarımsal ürünler dışında hediye olarak her yerde bulabileceğiniz ürünler dışında özel bir şey yok.
Pansiyonculuk oldukça yaygın ve otel fiyatları daha uygun olan Karasu kış mevsiminde oldukça sessiz ve sakin, yaz aylarında bilhassa hafta sonları çok kalabalık olduğu için kalmayı düşünenler önceden araştırarak kalacağı yer hakkında bilgi almalı.

Karasu Fotoğrafları

Bir cevap yazın