Selge Antik Kenti

Selge Antik Kenti

Müze & Ören Yerleri Vitrin

Antalya, dünyanın gözdesi olmuş şehirlerimizden birisidir. Türkiye orta kuşakta bulunması sebebiyle dört mevsimi yaşamaktadır. Özellikle yaz aylarında Akdeniz ve Ege Bölgesi, turistlerin gelirleriyle sürekli çapını genişletmektedir. Bunun en önemli sebebi de yazlık beldeler, tarihi kentlerin merkezi olan Anadolu topraklarıdır. Anadolu, geçmişi çok eskilere dayanan ve pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış merkezi bir yer konumundadır. Bu sebeple de hem iklimi, hem doğa güzellikleri, hem tarihi yapılarıyla sürekli turist çekmektedir. Antalya’nın Alanya ilçesi de en çok turist çeken yerlerden birisidir. Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alan Selge Antik Kenti de, turistik açıdan sıklıkla ziyaret edilen bir bölgedir.

Pisidya Bölgesi’nin dağ kentleri arasında yer alan Selge Antik Kenti’ne gidilirken, pek çok tarihi yeri görmek mümkündür. Antik Roma Köprüsü de bunların başında gelmektedir. Aspendos olarak bilinen ve tarihi değeri yüksek olan, turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yol üzerinden gidilen antik kente ulaşmak da oldukça kolaydır. Selge Antik Kenti’nin giriş kapısına ulaşmak isteyenler, Aspendos yolu üzerinden geçmelidir. Selge Antik Kent, tarihte isimlere ev sahipliği yapmış iki tapınağa sahiptir. Zeus ve Artemis tapınaklarını görmek isteyenler, mutlaka bu bölgeyi ziyaret etmelidirler. Bizans’tan kalma eserlerin de bulunduğu antik kentte, insanlar tarihi derinlemesine içlerine çekebilmektedirler. Selge Antik Kenti Torosların temiz havasını içinize çekmenize de olanak sağlamaktadır. 950 Metre yükseklikte bulunan kent, oyuntulu kayalarla gideceğiniz yol üzerinde bulunmaktadır. Selge Antik Kenti’nin Kalches adında tarihi karakter tarafından kurulduğu bilinmektedir. Önemli imparatorluklara da ev sahipliği yapmıştır. Bu imparatorluklar, Lidya, Pers, İskender ve Roma İmparatorluklarıdır. Bu sebeple bu önemli imparatorluklara dair kalıntıların izlerini taşımaktadır. Selge Antik Kenti kalıntılarını çok iyi korumuştur. Hala tarihin izlerini net bir şekilde taşıyan kentin ayak basılmayacak yani uzak ve yüksek bir noktada bulunması, insanlar tarafından yıpratılmamasına olanak sağlamıştır.

Selge Antik Kenti

Selge Antik Kenti’n tarihi güzelliklerini, tertemiz havasını içinize çekmek için çok fazla beklemeyin. Mutlaka görülmesi gereken ülkemizin bu doğa harikası antik kenti, Alanya’nın en üst noktasında yer aldığı için, yolculuğunuz esnasında farklı tarihi yapılar göreceğinizi de unutmayın.

Selge Antik Kenti

Rate this post

Bir cevap yazın