İznik

Haftasonu Önerileri Vitrin

Dünyaca ünlü çinileri, gölü, eşsiz doğası ve antik dönemlere uzanan tarihi boyunca ev sahipliği yaptığı farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan İznik doğa, tarih ve kültür turizminin önemli destinasyonları arasında yer alıyor.
Mitolojide Tanrıça Kybele’nin güzel kızı Nikaia ile evlenen şarap tanrısı Dionysus tarafından kurulduğu ve Nikaia adı verildiği anlatılıyor. İznik 4500 yıllık tarihi geçmişinde Bitinya, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu Devleti, Haçlı seferleri sonrasında tekrar Bizans yönetimi ve 1331 yılından itibaren Osmanlı yönetimine alınmış. Bitinya ve Bizans Devletlerine başkent olan İznik, Anadolu Selçuklu Türklerininde ilk başkenti olmuş.

Ulaşım
İznik genellikle hafta sonu ve günü birlik geziler için yakın illerden gelenler yanında doğa turizmi için gelenleri ağırlıyor.
Turlara katılarak gidebileceğiniz gibi kendi aracınızla veya otobüs ile yapacağınız yolculukla İznik’e ulaşabilirsiniz.İznik’e direkt ulaşım sağlıyan otobüs seferleri oldukça sınırlı, Bursa Gemlik ve Orhangazi üzerinden İznik’e ulaşım daha kolay sağlanıyor.İstanbuldan feribot veya deniz otobüsü ile Yalova’ya giderseniz, Yalova-İznik arası çalışan minübüslerle yaklaşık 1 saatte İznik’e ulaşabilirsiniz. Kendi aracıyla gidenlerin ise geliş istikametlerine göre Yalova yönünden gidecekseniz Yalova-Orhangazi-İznik , Bursa yönünden gidecekseniz Bursa-Gemlik-Karsak kavşağı-Gölyaka,Sölöz,Narlıca, Göllüce köyleri geçilerek İznik’e ulaşılıyor. Adapazarı tarafından gidecekseniz Bilecik-Bursa yönünde ilerleyip, Pamukova ve Mekece çıkışından sonra sağa dönerek İznik’e gidebilirsiniz.
İstanbul-İznik 210 km, Balıkesir-İznik 241 km, İznik-Bursa arası yenişehir üzerinden 86.5 km, İznik-Yalova 60 km, İznik-Eskişehir 150 km, İznik-Orhangazi 40 km .

Gezilecek yerler
İznik antik dönemden günümüze, tarihi süreç içinde barındırdığı medeniyetlerden günümüze ulaşan tarihi eserleri ile açık hava müzesi olarak nitelendiriliyor. Hristiyanlık tarihi ve Osmanlı tarihini yansıtan eserler yanında, gölü, yaylaları, ilçedeki asırlık anıt çınarları, Sansarak kanyonu ile günü birlik veya birkaç günlük bir tatil için de olsa görülmesi gereken yerler arasında.
İlçede birbirini dikey kesen sokaklar ve caddeler ve bunların arasındaki binaların yerleşim planının ızgara planı olarak uygulandığı ilçede Romalılar’ın yaptığı, şehrin 4 giriş kapısı olan Lefke kapı, İstanbul Kapı, Yenişehir Kapı ve tamamı yıkılmış Göl Kapı ve kapıları birleştiren yaklaşık 5 km uzunluğundaki surlar, Lefke kapı yakınındaki antik su yolu, göl ile Yenişehir kapısı arasındaki taşları sökülmüş ve farklı yerlerde kullanılmış Antik Roma tiyatrosu; Bizanslılar mezarlık, Osmanlılar ise çini atölyelerini buraya kurmuşlar,kötü durumda olsada yürüyüş mesafesinde gezebileceğiniz yerler.
Şehir merkezinde Kılıçaslan ve Atatürk Caddelerinin kesiştiği yerdeki Ayasofya camii eski bir kilise, 787 yılında 7. ci İznik konsili burada toplanmış ve Hristiyanlıkla ilgili önemli kararlar alınmış. Osmanlı sultanı Orhangazi İznik’i alınca kilise camiye çevrilmiş, işgal yıllarında Yunanlılar’ın yaktığı cami 2007 yılında restore edilerek müze olarak kullanılmış, 2011 yılında tekrar cami olarak ibadete açılmış, mutlaka görmeniz gereken çeşitli değişiklikler, onarımlar, depremler,yangınlar geçirip günümüze ulaşabilen yaklaşık 1600 yıllık bir eser.
Yakup Çelebi Camii ve Türbesi; Cami Omanlı padişahı Yıldırım Bayezıt’ın öldürttüğü kardeşi Yakup Çelebi tarafından yaptırılmış, Yakup Çelebi Bursa’da babası 1. Murat’ın yanına gömüldüğü için türbe boş, makam türbesi olarak yaptırıldığı söyleniyor.
Koimesis Kilisesi hakkında bilgiler olsa da görülecek birşey kalmamış durumda, Hagios Trypon kilisesinden de birkaç kalıntı kalmış bu nedenle gittiğinizde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.
Yeşil Cami tuğla ve yeşil çinilerle kaplı minaresi, taş ve mermer işçiliği ile mutlaka görülmesi gereken eserlerden biri, Çandarlı Halil Hayrettin Paşa tarafından yapımı başlatılan camiyi oğlu tamamlatmış.
Hacı Özbek Camii İznikteki ilk Osmanlı camii olarak tek kubbesi olan cami 1333 yılında yapılmış.
Nilüfer Hatun Müzesi Yeşil cami karşısında yer alan yapıyı Sultan 1.Murat annesi adına imarethane olarak yaptırmış, müzedeki Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler, çini örnekleri görülmeye değer.
Süleymanpaşa Medresesi Osmanlı devleti döneminde yapılan ilk medrese olarak bilinen medreseyi Orhan Gazinin oğlu Süleymanpaşa yaptırmış, medrese büyük bir avlu içinde yer alıyor, medrese odalarında çini hediyelikler alabileceğiniz çini atölyeleri ve dinlenip çay veya kahve içebileceğiniz bir bölüm bulunuyor.
Şeyh Kutbettin camii ve türbesi, Mahmut Çelebi camii, İznik alınırken şehit olan Kırgız Türkleri için yaptırılmış Yenişehir Kapı yakınlarındaki Kırgızlar türbesi, Çandarlı Halil Paşa Türbesi, yüksek bir tepe üzerinde yer alan, halk arasında Bayraklı Dede türbesi olarak tanınan Abdul Vahap Sancaktari Türbesi, hamamlar, Beştaş anıtı, Berberkaya mezar anıtı, Vaftizhane, Hypoge yer altı mezarı gibi gezip görebileceğiniz çok sayıda eser var.

İznikte tarihi yerleri gördükten sonra İznik gölü kıyısına giderek göl çevresinde yürüyüş veya piknik yapılabilir. Göl kenarında birçok restoran, çay bahçesi ve otel yer alıyor.
İznik geziniz sonrası vaktiniz varsa gidebileceğiniz yerler arasında 900 yıllık olduğu söylenen çınar ağaçları, müşküle zeytini, oyaları ile ünlü İznik gölü kıyısındaki güzel bir köy olan Müşküle köyünü gezebilirsiniz, köy İznik’e 20 km mesafede yer alıyor, İznik’e 17 km uzaklıktaki Sansarak köyü ve kanyonu gezilebilecek bir başka köy, köyün evleri, doğal güzelliği ve zorlu bir trekking parkuru olan kanyonu görülmeye değer . İznik’e yakın köylerden göl kenarındaki balıkçılık yapılan Çakırca köyüne uğrayıp doğal güzelliklerini görebilir ve göl kenarındaki Kopuk restaurant’ta balık, karides veya et ağırlıklı yemekler ve fırında helva yiyebilirsiniz.
Keramet Köyü Orhangazi ilçesine bağlı fakat İznik ile arası 27 km, köyde göle yakın yaz kış girilebilecek sıcaklıkta doğal bir havuz şeklinde olan ve bazı hastalıklara iyi geldiği söylenen Ilıca’ya girebilir havuz kenarında piknik yapabilirsiniz.

Yemek ve Alışveriş
İznik’te geziye gidenler restoranlardaki menülerde yeralan gölde avlanan sazan ve yayın balıkları ile kerevit’ten hazırlanmış yemeklerden yiyebilir, yayın balığı tavası ve şişi, balık çorbası, sazan kısma, tava veya buğulaması, kerevit salatası ve güveci popüler, ünlü işletmeler arasında yer alan Köfteci Yusuf’ta çok bilinen bir yer ve sadece köfte yemek için buraya geldiğini söyleyenler var.
İznikte çinicilik dünyaca ünlü, alınacak en güzel hediye çini hediyelikler, Çini çarşısı ve 1.Murat hamamı bahçesinde ve şehrin farklı yerlerinde çini hediyelik eşyalar satılıyor. Ayrıca zeytin ve elişi oyalar alınabilir.

Konaklama
İznik’te sahil yolu üzerinde yer alan göl manzaralı ve yeşillikler içindeki otellerden birinde kalabilirsiniz.

İznik Fotoğrafları

Bir cevap yazın