Küçükkuyu Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Mitolojik tanrıların efsanelerinin binlerce yıldan bu yana anlatıldığı İda(Kaz)dağı’nın eteklerinde Çanakkale ilimizin Ayvacık ilçesine bağlı bir turizm beldesi. Çam ormanlarının bitiminde zeytin ağaçlarının başladığı, yeşilin her tonuyla süslenmiş, dünyanın Alp dağları’ndan sonra en bol oksijene sahip olduğu bilinen bölgesinde doğa ve tarih ile iç içe bir tatil rotası.
mübadiller anıtı
Küçükkuyu’nun antik dönemdeki adı Gargoron, adını İda dağındaki Gargara tepesinden almış. Lidya, Pers, Bergama krallığı, Roma, Bizans ve son olarak Osmanlı yönetimine giren bir bölgede yer alsa da bu dönemlere ait tarihi bir eser yok, çevre yerleşimlerin ticari iskelesi olarak kullanılmış, cumhuriyet döneminde mübadele ile gelenler ve çevre köylerden yerleşenler ile bugünkü yerleşim zetinyağı ve sabun üretimine bağlı olarak gelişme göstermiş.
küçükkuyu liman
Küçükkuyu İzmir-Çanakkale yolu üzerinde Altınoluk ile Assos arasında yer alıyor. Altınoluk 10 km, Assos 26 km, Ayvacık 25 km, Çanakkale 91 km, Balıkesir 123 km, Akçay 28 km mesafede, enyakın havaalanı Edremit Koca Seyit Havalimanı ise 44 km uzaklıkta bulunuyor.
Gezilecek Yerler
Küçükuyu’da yerleşim sahil boyunca ve Kazdağı eteklerine doğru uzanıyor, Küçükkuyu limanı ve çevresinde, trafiğe kapalı kıyı şeridinde gezi ve dinlenme alanları, restoranlar, çay bahçeleri, cafeler yer alıyor, sahildeki mübadele anıtı buraya yerleşen ve buradan ayrılanların anısına yapılmış, zeytin ve zeytinyağı satışı yapılan çok sayıda dükkan var. Küçükkuyu halk plajı ile otel ve pansiyonların önünde denize girilebilir, sakin ve sessiz bir ortamda tatil yaparak yakın çevredeki Assos, Altınoluk, Akçay, Zeytinli, Güre ,Ayvalık gibi tatil beldelerine günü birlik geziler yaparak Behramkale, Kadırga Koyu, Antandros antik kenti, Şahinderesi, Pınarbaşı, Hasan Boğuldu ve Sütüven Şelalesi, Handeresi, Tahtakuşlar Köyü Etnografya Müzesi gibi doğal güzellikleri ve tarihi eserleride görebilirsiniz.
zeytinyağı müzesi
Adatepe Zeytinyağı Müzesi Küçükkuyu girişinde eski bir sabunhane binası restore edilmiş ve zeytinyağı üretimini sürdürme yanında çevre köylerden toplanmış olan zeytin, zeytinyağı, sabun üretimi için kullanılan araç ve gereçler burada sergileniyor. Müzedeki satış bölümünde zeytin, zeytinyağı, sabun, zeytin ağacından ahşap mutfak aksesuarları ve organik ürünler, kitaplar, hediyelik eşyalar satılıyor. Mutfak bölümünde ise doğal içeçekler ve zeytinyağlı yemeklerin tadına bakılabiliyor.
adatepe
Adatepe Köyü Küçükkuyu’ya 3,5 km mesafede, Kazdağı eteklerinde sit alanı kapsamında kalın taş duvarlı ve çoğu iki katlı evleri, çınar ağaçlarının gölgelediği köy meydanı, Zeus Altarı, temiz havası ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Köymeydanı çevresindeki evlerin çoğu pansiyon, cafe, dükkan haline getirilmiş. Köyde Selçuklu döneminde yapılmış cami, sanatçıların atölye çalışmalarına ve seminerlere ev sahipliği yapan Taş Mektep görülmesi gereken yerlerden. Osmanlı döneminde Rumlar ve Türkler’in birlikte yaşamış olduğu köyden, Cumhuriyetin ilanından sonra mübadele ile Rumlar göç etmiş,boşalan evlere Türk mübadiller yerleştirilmiş, zamanla köyden göç edenler çoğalınca bir çok ev bakımsız kalmış.
Köyde harap haldeki evleri alıp aslına uygun şekilde restore ettiren kişilerin çoğu İstanbul’dan gelmiş, evlerin bazıları pansiyon olarak hizmet veriyor.
Zeus altarı
Zeus Altarı tüm Edremit körfezine hakim bir manzaraya sahip olan Dede tepe üzerindeki Zeus Altar’ı(sunak)baş tanrı Zeus için adak adama ve kurban kesmek için yapılmış.İlyada destanına göre Tanrı Zeus burada yaşamış ve Troia Savaşını buradan yönetmiş. Büyük bir kaya kütlesi işlenerek yapılan sunağın kayalara oyulan merdivenle çıkılan bölümündeki oturma alanı, sunak nişleri , altında ise Zeus mağarası olarakta anılan bugüne ulaşabilmiş sarnıç bölümü bulunuyor. Altarın yanında Çanakkale savaşına katılan Erdem Dede yatırı ile birlikte Zeus Altarı Küçükkuyu’ya gidenlerin mutlaka uğradığı yerlerden biri, ağaç ve çalılara bez, hatta naylon poşetler bağlanarak dilekte bulunulması adeti ziyaretçiler tarafından hoş bir görüntü olmasada sürdürülüyor. Adatepe köy mezarlığı yanından yaklaşık 10 dakika yürüyerek buraya gidebilirsiniz.
köy girişi
Afrodit Kaplıcaları Küçükkuyu’ya 2,5 km mesafedeki taş ve ahşap karışımı otantik evleri,yemyeşil doğası ile Küçükçetmi köyü‘nde binlerce yıldan beri şifa ve güzellik veren bir doğa harikası. Mitolojik anlatıma göre dünyanın ilk güzellik kraliçesi tanrıça Afrodit, cüzzam hastalığına yakalanınca güzelliği kaybolur ve tanrı Zeus yanından kovalar, Afrodit bir kurt’un girdiği mağarayı görünce buradaki su kaynağında defalarca yıkanarak iyileşir ve eski güzelliğine kavuşur
yesilyurt
Yeşilyurt Köyü Küçükkuyu’ya 3 km mesafede sit kapsamındaki bir başka köy, yeni ev yapılmadan eski taş evler restore edilebiliyor, köy 1355 yılında Oğuz Türklerinin Çepni boyu tarafından Büyük Çetmi adıyla kurulmuş, ev yapımı için getirdikleri Rum taş ustalarının zamanla buraya yerleşmesiyle mübadele dönemine kadar Rumlarla birlikte yaşamışlar. Rumların ayrıldığı köye Girit ve Midilli adasından gelen Türkler yerleşmiş.
Köy yerli ve yabancı turistlerin gözde gezi ve tatil yerlerinden biri ,köy denizi gören konumu, otel ve pansiyonları, cafe ve restoranlarıyla doğal bir ortamda modern bir hayatın sürdüğü görülmesi gereken örnek yerler arasında bulunuyor.
mıhlı çayı
Mıhlı Çayı ve Şelalesi doğa yürüyüşü ve piknik yapmak, buz gibi sularında serinlemek isteyenlerin mutlaka beğenisini kazanacak harika doğal güzelliklere sahip. Küçükkuyu’dan yaklaşık 5 km sonra mesire alanı Başdeğirmen mevkiine ulaşılıyor, Rumlardan kalan restore edilmiş değirmen ve yanındaki Roma dönemine ait tek kemerli köprü, köprüyü geçtikten sonra yürüyerek ulaşabileceğiniz şelale ve döküldüğü yerde oluşan yüzülebilecek ölçülerdeki gölet, çevredeki zengin bitki örtüsü gezinizi süsleyecek.
otelgiris
Küçükkuyu merkezi, Yeşilyurt ve Adatepe köyleri otel, motel ve pansiyonları, çadır kamp alanları ile konaklama için bi rçok seçeneğiniz olan bir belde.
Denize girme, yürüyüş yapma, çevre gezileri, özellikle Kazdağı Milli Parkı gezisi dışında gece sahilde yürüyüş ve çay bahçelerinde dinlenme, cafelerde ve canlı müzik olan barlarda eğlence imkanı bulunuyor.
Yeşilyurt-Çay-Bahçesi
Küçükkuyu ve çevresinde balık lokantalarında ve restoranlarda Egeye özgü otlarla hazırlanan mezeler ve yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz, kahvaltı mekanları ve doğa ile içiçe çok sayıda piknik alanındaki restoranlarda lezzetli yemekler sunuluyor.
Küçükkuyu kaliteli zeytinyağı ve zeytinyağı ile yapılan doğal sabunları ile ünlü, buradan alabileceğiniz ürünler arasında zeytin, zeytin yağı, zeytin yağlı kozmetik ürünler, sabun gibi ürünler dışında Kazdağları’ndan toplanan doğal şifalı bitkiler, organik sebze ve meyvalar, süt ürünleri ve yöreye özgü figürleri taşıyan hediyelik eşyalar olabilir.

Bir cevap yazın