Gökçeada Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Gökçeada dünyanın ilk ve tek Cittaslow Adası olarak 2011 yılında birliğe kabul edilen,Çanakkale ilimize bağlı Türkiye’nin en büyük adası,Ege Denizinde bir huzur ve sessizlik limanı,Türkiye’nin en batı noktası ve güneşin en son battığı yer,size keyif verecek bir deniz yolculuğu sonunda ulaştığınızda keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri ile ziyaretçilerini bekliyor.

Ulaşım
Adaya ulaşım deniz yoluyla sağlanmaktadır. Kabatepe-Gökçeada,Gökçeada-Kabatepe arasında arabalı feribot seferleri düzenlenmektedir.Yaz aylarında haftada 2 veya üç sefer İstanbul Sabiha Gökçen Hava alanından Gökçeada’ya uçak seferleri de düzenlenmektedir.

İstanbul Kabatepe arası yaklaşık 350 km,Ankara’dan Çanakkale 653 km,Bursa-Çanakkale 271 km,İzmir-Çanakkale 319 km’dir.Çanakkale Gökçeada arası sadece yayalara hizmet veren deniz otobüsleri ile de 65 dakika süren bir yolculukla adaya ulaşabilirsiniz. Gestaş deniz ulaşımın sitesinden bilgi alabilirsiniz.Ada içinde yerleşim ilçe merkezi ve 10 köyde bulunduğu için yaz mevsiminde düzenli kış mevsiminde bazı köylere minibüs seferleriyle sağlanıyor.Ada merkezinde taksi durağı var, araç, bisiklet ve motosiklet kiralamakta mümkün,dilerseniz tekne turu düzenleyen işletmelerdende hizmet alabilirsiniz.

Tarihi m.ö 5000 yıllarına kadar uzanan Gökçeada daha önce İmroz adıyla anılıyordu.Latin imp., Venedik,Osmanlı yönetimi yıllarında Rum nüfusun oldukça fazla olduğu adada günümüzde az sayıda Rum yaşamaktadır.

Gökçeada’ya gittiğinizde tatil ve gezi sürenize, ilgi alanlarınıza göre farklı seçenekleriniz var, size önerebileceğimiz doğal ve tarihi güzellikler ve aktiviteler şunlar:

Tuz Gölü
Aydıncık ve Kefalos plajlarının ortasında kum setleri ile oluşan 1 metre derinliğe ve 1 kilometre kadar genişliğe sahip  bir doğa harikası,yağmur ve deniz suyunun oluşturduğu göl yaz mevsiminde büyük ölçüde kuruyarak oluşan tuz tabakasıyla ilginç bir manzara oluşturuyor.Gölden çıkan siyah çamurun vucuda sürülmesi  romatizma,sedef,kireçlenme gibi rahatsızlıklarda tedaviye yardımcı olabiliyor.sonbaharda flamingoların gölde izlenmesi ve fotograflanması size ilginç gelebilir,dilerseniz gölde ilkbaharda Wind surf(rüzgar sörfü),Kite surf(uçurtma sörfü) yapabilirsiniz.

Su Altı Milli Parkı
Türkiye’nin ilk su altı milli parkı  özellikle dalış yapmak isteyenlere harika su altı zenginlikleri sunuyor.

Peynir Kayalıkları
Kuzu Limanının solunda yer alan Kaşkaval Burnu çok ilginç bir kaya oluşumu sergiliyor,üst üste sıralanmış peynir kalıplarını andıran görünümü nedeniyle peynir kayalıkları denilen bölgeye ancak deniz yoluyla ulaşabilirsiniz.

Kaya Mezarı
Adanın güneyinde büyük bir kayaya oyulmuş birbirine bitişik iki mezar hakkında fazla bilgi yok,Roma dönemine ait olduğu sanılmaktadır .İlçe merkezine 18 km uzaklıktaki alana Aydıncık -Uğurlu yolundan ulaşabilirsiniz.

Marmaros Şelalesi
Dereköy’den Uğurlu yönüne giderken sağa ayrılan yoldan 7 km sonra şelaleye ulaşılır, yaz mevsiminde ormanlık alanda yangın tehlikesi nedeniyle özel izinle bölgeye girilebiliyor.Trekking tutkunlarının hayran kalacağı bu doğa harikası görülmesi gerekli yerlerden biri
Yeni Bademli Höyük:
İlçe merkezine 3 km mesafedeki höyükte yapılan araştırmalar 5000 yıl öncesine ait bulguları ortaya koymuş olup ilgi duyanlar ziyaret edebilir.

Gökçeada Köyleri
yüzyıllardır Rum’ların yaşadığı Rum köylerinde göç nedeniyle yaz kış ikamet eden 300 kadar,çoğu yaşlı Rum var.Sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Bademli,Zeytinli,Tepeköy ve Dereköy’deki evlerden resterasyonu yapılanların sayısı giderek artıyor.Adadaki köylerin ilçe merkezi dışındaki sayısı 10,Türk köyleri 1960lı yıllardan sonra kurulan iskan yerleşimleridir.

İlçe merkezi
Eski adı Yunanca Panayia olan ilçe merkezinde 3 mahalle bulunuyor.Çınarlı Mahallesi yerel mimari örneklerinin eniyi korunduğu yer,burada Aya Panayia Kilisesi,iki eski çamaşırhane ve adanın ilk camisi olan Merkez Camisi(1813 tarihli)görülmesi gereken yerlerdendir.Kaleköy’e giden yolun etrafında Fatih Mahallesi var.Metropolitanlık binası,Fatih Camii,Metropolitan Kilisesi görülebilir.Merkezde biraz uzaktaki Yeni Mahalle’de Aya Varvara Kilisesi ve yanındaki çeşme ilgi çekiyor.
Kuzu Limanına 7 km uzaklıktaki ilçe merkezi denize uzak fakat sosyal imkanları ve hergün başka bir yere ulaşım imkanlarıyla,otel ve restoranlarıyla yöresel ve doğal ürünleri alabileceğiniz açık pazarıyla iyi bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

Bademli Köyü(Gliki)
Yüksek bir tepe üzerinde kurulan köy çok güzel bir manzaraya sahip,mimari özellikleriyle eski Rum evleri, çamaşırhane ve önündeki çınar ağacı,güneş saati ilginizi çekecektir.Eski ilkokul binası otel ve restoran hizmeti verecek şekilde restore edilmiş,başka otellerde ziyaretçi konuk bekliyor.

Zeytinliköy(Aya Teodoroi)
Etrafı zeytin ağaçlarıyla çevrili olan köy ilçe merkezine 3 km uzaklıktadır.Her mevsim ilgi gören köyde daha çok Rum vatandaşlarımız yaşıyor,köyde hepsi ünlü Dibek kahvesi sunan kahvehaneler var,özellikle Panoyot Usta’nın sakızlı dibek kahvesi ve Madam Amirsa’nın tatlılarının tadına bakmalısınız.Köyde konaklama ve cafelerde yemek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Tepeköy(Agridia)
İlçe merkezinden 11km uzaklıktaki köy Rum köyleri içinde en yüksekte olanı,sadece manzarası dahi burayı görmek için nedenlerden biri,Rum vatandaşlarımızın yaşadığı köy de her yıl 15 Ağustosta düzenlenen Meryem Ana etkinliklerine dünyanın birçok yerinden katılım olmaktadır.Köy içine girmeden 150 metre kadar önce sağ taraftaki Pınarbaşı(ispilya) piknik alanı asırlık çınarları,su kaynağıyla hoşunuza gidecektir.Köy meydanındaki taverna,ev yapımı şaraplar,bal üretimi,özgün mimarinin korunduğu pansiyon ve apartlar da sanırız ilginizi çekecektir.

Dereköy(Shunidi veya İskinit)
Adanın batı kısmında yer alan tek Rum köyüdür.Köyde ibadete açık iki kilise olmasına rağmen evlerin pek çoğu boş durumda,köy çamaşırhanesi adanın en büyük çamaşırhanesi olarak ziyaret edilebilir. 1950 li yıllarda Türkiye’nin en büyük köyü olan Dereköy’de günümüzde nüfusun yarısını Rum vatandaşlarımız oluşturuyor.Köyde konaklama imkanınız var.İlçe merkezine 16 km kadar uzaklıktaki köy ziyaret edilebilir.
Kaleköy,Eşelek,Şahinkaya,Şirinköy,Uğurlu,Yenibademli köyleride iskan edilen vatandaşlarımızın yaşadığı pek çok özelliğe sahip mutlaka ilginizi çekeçek özellikler bulabileceğiniz Türk köyleridir.

Plajlar
Aydıncık Plajı,Laz koyu,Yuvalı Plajı,Gizli liman,Yıldız köy,Marmaros adadaki görüp denize girebileceğiniz koy ve plajların bazılarında tesis bulunuyor.
Gökçeada tam bir organik tarım cenneti,zeytin yağı,kekik balı, üzüm İmroza sabunu,ev şarabı ve süt ürünleri alabilirsiniz.Ayrıca Gökceada’ya özgü lezzetlerinde tadına bakmalısınız.Sakızlı muhallebi,Efibadem,Dibek kahvesi,Çiçirya,Kuşburnu kurabiyesini mutlaka tadın.

Adayı tam anlamıyla gezmek için en az bir hafta ayırmanız gerekiyor. Galerimizde Gökçeada’dan manzaraları paylaşıyoruz.

Bir cevap yazın