Antalya Kumluca Gezi Rehberi

Antalya Kumluca Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi

Antalya’nın  görülmesi gereken ilçelerinde Kumluca  Antalya’ya 95 km mesafede adı  turfanda sebze seralarıyla, meyveleriyle bilinse de gezip görülecek tarihi ve doğal güzellikleri görülmeye değer, ilçe merkezi kıyıdan içeride  ve daha önce yerleşim olmayan bir alana kurulduğu için ilçe merkezinde çok katlı binalar arasında görebileceğiniz başlıca yerler; Kültür Park, 50 Yıl Karatepe Kültür Merkezi ve Parkı, Sarnıç Tepesi Piknik Alanı ve Hayvanat Bahçesi gayet güzel ve bakımlı.

Kumluca el değmemiş doğal güzelliklere, zengin tarihi geçmişin izlerinin görüldüğü antik kentlere,temiz bir deniz ve koylara, yaz sıcağından bunalan insanlara kucak açan serin yaylalara sahip,turizmin gelişme gösterdiği Kumluca ilçesi sınırları içinde yer alan bazı yerler yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.geleneksel  Tarım ve Seracılık Festivali-Yörük Göçü, Nisan ayı sonunda yapılan ve ilgi gören etkinliklerden biri.

Adrasan(Çavuş köy):

Adrasan’a Kumluca’dan kemer yolu ile  28 km sonra, Antalya’dan Kemer yönünde ilerleyip Tekirova’yı geçtikten sonra yolun solunda Olympos-Adrasan tabelasından sonra ilerleyip bölge trafik istasyonu olan ikinci sapaktaki Adrasan yol levhasını gördükten sonra girdiğiniz yolda 8 km sonra Çavuşköy merkezine  geldikten sonra sola doğru ilerleyip yaklaşık 2 km sonra sahile ulaşıyorsunuz.

Kumluca-  Adrasan arası yaklaşık 28 km, Antalya – Kumluca arası yaklaşık  95 km,Ankara-Kumluca arası yaklaşık 640 km,Kumluca-Kaş arası 92 km,Kumluca-Kemer arası  55 kilometredir.

Kumluca ilçesine bağlı eski adıyla Adrasan Beldesi,günümüzde mahalle  olmuş, mavi ile yeşilin tonlarına sahip koyda deniz sığ ve temiz, kumsal geniş, su altı görüş mesafesi dalmak ve su altı fotoğrafları çekmek, zıpkınla balık avlamak için uygun. Denize dökülen dere üzerindeki köprülerle motel, pansiyon ve restoranlara ulaşılıyor,dere üzerinde kurulu localarda kahvaltı yapabilir,yemek yiyebilirsiniz. Çevrenizde çok sayıda yabancı turist göreceğiniz Adrasan’da  Markız tepesi  trekking ve  yamaç paraşütü ,2 kilometrelik koyda su kayağı, rüzgar sörfü, kite sörf, ringo gibi su sporları yanında dalış okullarında eğitim alarak belirledikleri yerlerde dalış yapabiliyorsunuz. Zorluk derecesi farklı yürüyüş yolları da tercih edebileceğiniz farklı bir seçenek…

Adrasan’da  denize girebileceğiniz koyun bir kısmı çakıllı, bir kısmı kumlu bir yapıda, kum olan yerler daha sığ ve çocuklar ile yüzme bilmeyenler için daha güvenli.

Çevredeki ada ve koylara düzenlenen tekne turları ile günübirlik bir gezi ile çok güzel bir gün geçirebilirsiniz, Suluada, Kelleci Koyu, Fener, Sazak, Porto Ceneviz, Olympos, Phaselis, 5 adalar rotalarındaki turlarda yemek ikramı da oluyor.

Adrasan çevresinde gezip görebileceğiniz yakın yerler arasında Olympos, Çıralı, Karaöz, Mavikent, Phaselis, koylardan Oturak koyu ve papaz koyu, Sazak koyu görülmeye değer güzellikte yerlerden bazıları. En yakın yerlerden Olympos ve Yanartaş  doğa ve tarih özellikleriyle oldukça güzel.

Adrasan’da dere kenarında ve sahilde kıyıya yakın çok sayıda konaklama işletmesi ,lokanta,cafe ,bar gibi işletmeler yer alıyor. Vişneli ekmek kadayıfı, tulum peyniri, portakal balı, deniz ürünleri, özellikle balık ve diğer deniz ürünleri tadına bakmanız gereken lezzetler arasında.

Obalar mahallesi; Mavi kent ile Finike arasındaki ahşap obalar (yazlıklar) yaz mevsiminde yöre halkınca  kullanılan sayfiye yerleridir.

Mavi Kent;Daha önce belde iken  mahalle olan Mavi kent yakınlarında  iki antik yerleşim olan Melanippe ve Gagae ilginizi çekebilir. Yazlık konutlar ve antik kentler ile kıyı şeridindeki koy ve kumsallar da gezi ve piknik alanlarında yoğun olmasa da hareketlilik oluyor.

Karaöz;

Yazlık konutların bulunduğu Karaöz Adrasandan çıkınca da ulaşabileceğiniz Karaöz mahallesi ve tatil sitesinin bulunduğu güzel bir koy, lokantaları pansiyonları, yürüme mesafesindeki Papaz koyu ve korsan koyu ile denize girilebilecek ve piknik yapılabilecek alanları ile gezebileceğiniz yerlerden biri. Adrasan’a 10 km, Kumluca’ya yaklaşık 22 km mesafedeki Karaöze Kumluca’dan Beykonak ve Mavikent  yolu takip edilerek de ulaşılabilir. İsterseniz  yaklaşık 3 saatlik bir yürüyüşle patika bir yol ile tarihi Likya yolu üzerindeki Gelidonya Fenerine gidebilirsiniz.

Fener Taşlık Burnunda 227 metre yükseklikteki kayalıkların üzerinde, 1936 yılında yapılmış, Türkiye’nin en yüksek rakımlı feneri olarak tanınıyor.

Beykonak;

Kumluca’nın sahile kıyısı olan turizmin yeterince gelişmediği yerlerinden ,kıyı çevresinde tatil köyleri siteler yer alıyor.

Kumluca ilçesinde Rhodiapolis ,Olympos,Cordyella,İdebessiois,Gagae ,Melanippe antik kentleri arasında en bilinen ve turist çeken Olympos antik kenti.

Olympos Antik Kenti;

2200 yıllık bir antik kent olan Olimpos Yazır köyünde vadi içinde kurulan ve Likya döneminden kalmış, doğa ve tarihle iç içe bir tatil ve gezi yapmak için en uygun yerlerden biri, betonlaşma olmayan bir çevrede doğa ve tarihle uyumlu olacak şekilde yapılmış ağaç evlerden oluşan otel ve pansiyonlarda konaklama imkanı var sahil kesimi de antik kent sınırları içinde olduğu için yapılaşma ve tesis yok. Olimpos’ta konaklayacaklar, Antik şehrin kalıntılarından geçerek ulaşılan gayet temiz ve su sporlarına uygun denizde yüzebilir, kaya tırmanışı ve yürüyüş yapabilir. Olimpos’tan yürüyerek yaklaşık bir saate yanar kaya denilen yerdeki sürekli yanan  metan gaz sızıntısı gezilebilecek yerlerden.

Olympos gezinize ekleyebileceğiniz yakın yerler: Caretta Caretta deniz kablumbağalarının ürediği alan olan  Çıralı, yine Çıralı daki Yanartaş, orman ve akarsu güzellikleriyle Ulupınar ve Ceneviz koyu.

Olympos ve Adrasan eğlence hayatı ve turizm aktiviteleriyle çok canlı bu nedenle yerli ve yabancı turistlerin beğenisini kazanan yerler arasında,Kumlucada  yaylalar ve köyler yerli ve yabancı turistlerin günübirlik gezilerinde düzenlenen turlar arasında yer alıyor,yaylalarda özellikle yaz aylarında yerli halk dışında gezenleri de görebilirsiniz. Karagöl, Altınyaka (Gödene), Göllü, Kırkpınar, Söğütcuması, Beydağı yaylaları sıcaktan kaçarak serinlemek doğayla başbaşa sakin bir yaz veya birkaç gün geçirmek isteyenlerin tercih ettiği yerler.

Antalya Kumluca Gezi Rehberi
5 (100%) 1 vote

Bir cevap yazın