Kemer’de Huzurlu Bir Yer Göynük

Seyahat Rehberi

Temiz denizi ve doğal güzellikleriyle Kemer’in yaklaşık 8 km uzağındaki popüler tatil merkezlerinden biri olan Göynük belde olarak bilinse de Kemere bağlanmış olan eski beldelerinden biri, plajı, kanyonu, kaliteli otel,butik otel ve tatil köyleri ile konaklama ve gezi adresleri arasında yer alıyor.

Göynük eski yol denilen antik dönemde kullanılmış bir yol ile ve Göynük çayı vadisi ile önemli bir geçiş yeri olmuş, Türkmenlerin bölgeye yerleşmesiyle küçük bir yerleşim olarak Göynük ortaya çıkmış, tarihi önem taşıyan göynükte günümüze ulaşan tarihi eser veya kalıntı yok denecek kadar az.

Göynük plajında bazı otellere ait özel plajların dışında halka açık plajda bulunuyor, deniz tabanı oldukça güzel ve su sporları yapılabilir.
Göynük kanyonu yaklaşık 4 km mesafede, yürüyerek veya araçla vadinin başına kadar gidilebilir, sonrasında birkaç saatlik bir yürüyüşle asıl kanyonun başladığı yere ulaşılıyor.

Göynük kanyonundan sonra gezilebilecek yerlerden biride yaz mevsiminde serin olduğu için kalanların olduğu Üçoluk yaylası, yaylada basit yayla evleri olsa da yaylada konaklama tesisi yok fakat çadır kurarak ve ihtiyaçlarınızı kendiniz getirerek konaklayabilirsiniz. Köyde ise yeni evler ve site şeklinde bahçeli ve tek katlı evler yayla turizminin gelişmesine bağlı olarak yapılmaya başlanmış.

Göynükte görmeniz gereken yerlerden biri büyük bir alanda yer alan ve çeşitli eğlence imkanlarıyla ilgi çeken Dino Park, parkta gerçeğe uygun dinazor maketleri alanında gezi turları dışında çocuk ve yetişkinlere yönelik farklı aktiviteler düzenleniyor.

Göynükte tekne turlarına veya yakın çevre gezilerine katılabilir, cuma günleri kurulan pazarda alışveriş yapabilirsiniz.
Göynük’e Kemer ilçe merkezinden kolaylıkla ulaşılabilir. Antalya ile arası yaklaşık 40 km olan Göynük’e gitmek için önce Antalya’ya giderek oradan minibüsle Göynük’e gidebilirsiniz.

Şirin Belde Göynük’ten Fotoğraflar

Bir cevap yazın