Bartın Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Ege ve Akdeniz kıyıları dışında farklı ve güzel bir tatil ve gezi deneyimi için Karadeniz kıyılarının en güzel kentlerinden biri olan Bartın harika kumsalıyla İnkumu, Küre Dağları Milli Parkı, ormanları, yaylaları, tarihi ve kültürel değerleriyle mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Bartın’da İ.Ö 14. yy’dan itibaren ilk yerleşenler Gaskalar olmuş, bir çok medeniyetin hakimiyeti sonrası Selçuklu ve Osmanlı topraklarına katılan şehir farklı tarihi ve kültürel birikimi günümüze yansıtan izleri, doğal güzellikler eşliğinde tanıma fırsatı veriyor. Antik dönemde Sular tanrısı Parthenios’un adını Parthenia olarak almış ve zamanla şehrin adı bugünkü Bartın’adönüşmüş.
Park
Bartın merkez ilçe dışında adını kraliçe Amastris’ten alan Fatih Sultan Mehmet’in Çeşm-i Cihan dediği Amasra, yayla ve şelalesi ile Ulus, tarihi Kromna sitesinin merkezi Kurucaşile ilçeleri ile kültür, doğa ve deniz turizminin tüm çeşitliliğiyle Batı Karadeniz’de yaşanabileceği, gezip görmeniz gereken yerleri her mevsimde farklı güzellikte bir ilimiz.

Bartın ulaşım olanakları gelişmiş illerimizden biri, şehirler arası ulaşımı sağlayan karayolu batıda Çaycuma-Devrek-Mengen-Yeniçağa(Bolu), güneyde Safranbolu-Gerede üzerinden E-80 otoyolu ile E-5 devlet yoluna bağlanıyor.
Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Trabzon şehirlerinden ve Bartın’dan karşılıklı olarak günlük otobüs seferleri yapılıyor.
En yakın hava alanı ise 38 km mesafedeki(Saltukova)Zonguldak’ta, ildeki Bartın limanı uluslararası, Kurucaşile ve Amasra limanları ise ulusal ticari limanlar olarak çalışıyorlar.
Bartın ile ilçeleri arasında düzenli olarak minibüs seferleri ile ulaşım sağlanıyor.
Yalı sevgi parkı
Gezilecek Yerler
Bartın merkez ilçe fazla büyük değil ve Bartın’da ençok ilgi gören yer Amasra ilçesi olsada, gezip görebileceğiniz pek çok yer bulunuyor.
Şehrin kurulduğu alanda Bartın çayı ve kolları yer aldığı için şehirde gezi süresince bir çok köprü görebilirsiniz. Bartın çayı kıyısındaki yeşilikler arasındaki yürüyüş ve dinlenme alanları, cafeler, tarihi dokusuyla Bartın çarşısı, Cumhuriyet Meydanı, Kemer köprü, şehrin farklı yerlerindeki parklar dışında Bartında Osmanlı döneminden günümüze ulaşabilen ahşap evler, bir bölümü bakımsız bir durumda olsada görülmeye değer.
bartın
Bartın şehir merkezinde Yukarı cami olarakta tarif edilen Halilbey Camii, çarşıda gezerken görebileceğiniz İbrahimpaşa Camii, Şadırvan Camii, Kültür evi olarak hizmet veren Aya Nikolas kilisesi ve iki tarihi han, Kemal Samancıoğlu Etnografya Müzesi gezilebilir.
bartin_nehri
Bartın ırmağından kalkan tekne gezileriyle sahilleri görebilir, ırmakta kano, deniz bisikleti ve sandal gezisi yapabilirsiniz.

Bartın il sınırları içinde 59 km uzunlukta kıyı şeridi birbirinden güzel koylar ve koyları süsleyen doğal bitki örtüsü ile deniz mevsiminde yüzme ve su sporları yapma imkanı sunuyor.
İnkumu
İnkumu beldesi Bartın’a 15 km mesafede yaklaşık 3 km uzunluğunda kumsalı olan, plajın gerisinde dağın yamacında yapılmış yazlık evleri ve kıyı boyunca lokantaları ile Bartın’ın görülmesi gereken en güzel yerlerinden biri.

Bartın merkez ilçeye bağlı yakın mesafedeki Güzelcehisar köyü, İnkumu ile Mugada arasında 80 milyon yıllık olduğu söylenen doğa harikası lav sutunları ve plajı ile keşfedilmeyi bekleyen cennet köşelerinden biri, bazı evler pansiyon olarak veriliyor.
güzelce hisar
Merkeze yakın olan yerlerden restoran ve balıkçı lokantaları, piknik ve kamp alanlarıyla Mugada, Hatipler, Kızılkum koylarıda temiz denizi ve kumsallarıyla günü birlik gidilebilecek yerler arasında bulunuyor.
bartın kadınlar pazarı
Bartın Belediyesi Yöresel Yemek Evi; Pumpum Çorbası, Düğün Çorbası, Mıhlama, Kulaklı Makarna, Pirinçli Mantı, Etli Yaprak Sarma, Kabak Burması, Halışka, Bartın Baklavası gibi yöresel lezzetleri uygun fiyatla deneyebileceğiniz güzel bir işletme, şehirde güzel restoranlar ve konaklama için birçok otel ve pansiyon bulunuyor.
Bartın’dan hediye ve anı olarak çekicilik sanatı denilen ahşap oyma ve süsleme işleri, gemi maketleri, el sanatı ürünlerden tel kırma yazmalar, uskufa yelek, ahşap baskı yazmalar alınabilir.
Kent merkezinde salı ve cuma günleri kurulan Kadınlar Pazarı(galla pazarı), köylerde üretilen süt ürünleri, sebze ve meyvaları alabileceğiniz geleneksel ve ilginç bir pazar olarak ilginizi çekecektir.
Bartın geziniz sonrasında bu küçük ilimizin farklı ve birbirinden güzel doğal ve tarihi güzellikleri barındıran, zengin bir kültüre sahip sevecen insanların yaşadığı ilçeleri tatil sürenize ve ilgi alanlarınıza göre zaman ayırarak gezebilirsiniz.

Amasrailçesi Bartın’ın en çok turist çeken ilçesi, çevre illerden gelenler dışında yabancı turistleride ağırlayan şehir, eski bir yerleşim merkezi olarak çok sayıda tarihi eser ve doğal güzelliğe sahip.
İlçede Roma dönemine ait Kuşkaya yol anıtı, şehrin girişinde yer alan Amasra Müzesi, Sormagir Kalesi, Cenova Şatosu, kilise, Zindan kalesi, Kemere köprüsü, Direkli kaya, Fatih Camii gibi çok sayıda tarihi eser bulunuyor.
cekicilercarsi
Şehrin en güzel görülebildiği Bakacak tepesi ve Boztepe, el sanatı ürünleriyle ünlü Çekiciler Çarşısı, salı ve cuma günleri kurulan pazarda çeşitli ürünlerin satışını yapanların kadınlar olması nedeniyle ünlü Galla pazarı, trafik kazası sonucu vefat eden pop sanatcısı Barış Akarsu Parkı, Tavşan adası, Amasra deniz feneri görülmesi gereken yerler arasında, gezi sırasında şehirde deniz kıyısında balık restoranlarında deniz ürünleri ve ünlü Amasra salatası yanı sıra yöresel lezzetler ve Türk mutfağının pek çok yemeğini bulabileceğiniz birçok lokanta ve restoran var.
amasra
İlçe merkezinde denize girilebilen Büyük Liman Plajı ve Küçük liman Plajı, Amasra’ya 15 km mesafedeki Çakraz plajı deniz ve su sporlarını sevenlerin kısa sürede ulaşabildiği plajlar olarak yoğun ilgi görüyor.
Cafe barları, çay bahçeleri, gezi alanları ve parkları, plajları, çoksayıda otel motel ve pansiyonlarıyla Amasra gezip görenlerin beğenisini kazanan ve tekrar gitmek isteyeceği yerler arasında olabilecek tatil beldelerimizden biri.

Kurucaşile Bartın’a 62 km uzaklıkta, deniz ve ormanların süslediği küçük ve şirin bir ilçe, buraya günübirlik yapılabilecek bir gezi ile veya pansiyon veya otellerde kalarak ilçe merkezindeki liman çevresindeki plajda denize girebilir veya ilçe merkezine 3 km mesafedeki Kapısuyu köyünde Kapısuyu plajı, Bartın’a 45 km, Kurucaşile’ye 17 km mesafedeki Karaman plajı, Tekkeönü plajı, Gökçekale koyu, Çambu yalısı, sadece tekne ile gidilebilen Yeraltı plajı gibi hepsi birbirinden güzel kumsallara ve temiz bir denize sahip plajlar arasında seçim yapabilirsiniz.
kuruçaşile limanı
Göldere şelalesi ilçe merkezine 18 km mesafede bir doğa harikası, şelaleye ulaşmak için yaklaşık 1 saat yemyeşil bir doğa içinde yürümeniz gerekiyor. Şelalenin çevresinde piknik yapabilir ve oluşan küçük gölde yüzebilirsiniz. Kurucaşile’de Kapısuyu deresi boyunca trekking ve derede tekne gezisi yapabilir, dere kenarındaki piknik alanlarında güzel bir gün geçirebilirsiniz.
ulukaya şelalesi
Ulus Bartın’a yaklaşık 37 km mesafede küçük bir ilçe, Küre dağları Milli parkı, Akçakese köyü’ndeki Ulu yayla, Ardıç Yaylası, Gezen Yaylası endemik bitki çeşitleri, Ulus’a 17 km mesafedeki Ulukaya köyündeki Çağlayan vadisi olarakta bilinen Ulukaya Kanyonu ve Şelalesi, mağaralar ve su pınarları, Drahna kokurdanı, ahşap evleri ile görülmeğe değer güzelliklere sahip. Burada doğa yürüyüşleri ve kamp yapılarak, doğa fotoğrafları çekerek çevreyi gezebilirsiniz. Ulus merkezinde Kocagöz konağı, Köklütaş konağı’da görülmesi gereken yerler arasında yer almalı.

Bartın Gezi Rehberi
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın