Belek Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi

Antalya Serik ilçesine bağlı Belek(Belek mahallesi)uzun tatil sezonu, harika kumsalları olan plajları, golf sahaları, tenis kortları, futbol sahaları, lüks otelleri, çevredeki antik kentlere ve Kurşunlu şelalesine yakınlığı ile yerli ve yabancı turistlerin gözde tatil yerleri arasında yer alıyor.Belek spor tesislerine yapılan yatırımlar kış mevsiminde de yurt içi ve dışından futbol klüplerinin kamp yapmak için buraya gelmesini sağlıyor. Belek kongre otelleri ile de birçok kongreye ev sahipliği yapıyor.

Otellerin ısıtılmış deniz suyu ile birçok uygulamayı içeren Thallosa terapi merkezleri ve spa merkezleri sağlık ve güzellik kazandıran aktiviteleri ile buraya olan ilgiyi arttırmakta.
Antalya’ya 43 km uzaklıktaki Belek’e bahar aylarından itibaren yaz mevsimi boyunca pek çok şehirden otobüs seferleri bulunuyor, Antalya’dan düzenli seferlerle ulaşım sağlandığı gibi, Antalya havalimanına 30 km uzaklıkta ve yaklaşık 20 dakikalık bir sürede ulaşım sağlanıyor. Serik ilçe merkezine ise 9,5 km uzaklıkta.

Gezilecek yerler
Belek merkezde çam ağaçları ve okaliptüs ağaçları beldede güzel bir görüntü oluşturuyor fakat çoğu tesislerin arasında veya içinde kalmış. Lüks oteller, golf, tenis ve futbol sahaları, plajlar, Belek Dinler Bahçesi, Fun Forest Park dışında dükkanlar ve mağazalar, dinlenme parkları restoranlar merkezdeki başlıca gezip görülebilecek yerler, daha doğrusu Belek lüks tatil ve dinlenme bölgesi olarak özellikle  golf sporu yapılan golf resort ve spa otelleriyle dikkat çekiyor.

Belek Plajları
Belek genel olarak ince kumlu plajlara sahiptir.Kıyı boyunca yer alan İskele, Taşlıburun, İçkum Tepesi 1, İçkum Tepesi 2 plajlarını otellerin müşterileri kullansa da halka açık plajlar var.Caretta caretta deniz kablumbağalarının üreme alanı ve endemik bitki türlerinin bulunduğu alanlar korunuyor.

Belek Dinler Bahçesi
: 2004 yılında açılan dinler bahçesi üç büyük ibadet yerini aynı bahçe içinde buluşturan, hoşgörü ve saygı örneği olarak dikkatleri çeken alanda cami, kilise, sinogog bulunuyor. Camiye Cennet Bahçesi, kiliseye Ruhullah adı verilmiş, sinogogun şimdilik özel bir adı yok.

Fun Forest Park: Belek oteller bölgesinde ormanlık alanda yer alan parkta yetişkinler ve çocuklar için farklı aktiviteler gerçekleştiriliyor. Macera parkında parkurları geçme , Atv safari, paintball, takım oyunları, at biniciliği, farklı konseptlerde doğum günü kutlamaları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yerlerden biri.

Aspendos Tiyatrosu ve su kemerleri: Serik ilçesi Belkıs köyü yakınlarındaki köprü çayın kenarındaki Aspendos antik kenti ile Belek arası 8 km , M.S 2. yüzyılda Romalılar tarafından burada yapılan amfi tiyatro kentin en önemli yapısı ve eniyi korunabilmiş tiyatro olarak tanınıyor. Tiyatro günümüzde her yıl düzenlenen Uluslararası Opera ve Bale Festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Aspendos antik kentindeki diğer eserler arasında şehre su getirilmesi için yapılan su kemerleri en çok gezilen yerlerdendir.

Perge Antik Kenti: Hitit imparatorluğu döneminden ,Pers, Roma ve Bizans dönemine uzanan tarihi geçmişe ait izler taşıyan Perge günümüze ulaşan antik kent kalıntılarıyla en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. Belek’e yaklaşık 30 km mesafedeki kent Aksu ilçe sınırları içinde yer alıyor.

Kurşunlu Şelalesi: Belek gezinizde yakın konumdaki yerlerden biri olan Kurşunlu şelalesi yaklaşık 36 km mesafede bir doğa harikası, çeşitli bitki ve hayvan türlerini barındıran milli park içindeki şelale birbiriyle bağlantılı 7 küçük göleti ve şelalenin arkasındaki mağarasıyla görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Zeytintaşı Mağarası:  Serik ilçe merkezine 16 km mesafedeki Akbaş köyündeki mağara iki katlı ,makarna sarkıt ve dikitleriyle bir doğa harikası olan bu mağara yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerler arasındadır.
Antalya, Serik, Manavgat, Side, Alanya gibi çevre turizm merkezleri de yakın olduğu için gezip görebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Konaklama
Belek otelleri genellikle lüks oteller ve her şey dahil sistemi ile hizmet veriyor, oteller golf resort ve spa otelleri olarak geniş alanlarda doğal çevre ile uyumlu olarak yapılmış, açık ve kapalı havuzları, kendilerine ait plajları olan otellerde çeşitli aktiviteler gerçekleştirilirken , canlı bir eğlence hayatına da yer veriliyor.Sezon boyu hareketli ve dolu olan oteller kış ve bahar mevsimlerinde kongre ve toplantılara, futbol takımlarına ev sahipliği yapıyor.
Golf öğrenme ve oynama, tenis, voleybol, futbol, su sporları, sağlık ve güzellik kazandıran merkezleri ile oteller yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği oteller olduğu için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.Erken rezervasyon ile daha ekonomik fiyatlarla konaklama mümkün.Daha uygun fiyatlı otellerde merkezde ve kıyıdan daha içeride bulunabilir.
Yemek ve Alışveriş
Belek’te Akdeniz mutfağı dışında yabancı turistlere ve farklı bölgelere ait mutfaklara otel restoranları ve Belek merkezindeki restoranlarda yer verilmektedir.Belekte konaklayanlar genel olarak otel restoranlarında yemek yemektedir.
Büyük alışveriş merkezleri dışında bazı otellerinde alışveriş merkezleri bulunmaktadır.Belek semt pazarı yöresel ürünlerin sebze ve meyvelerin, el işi ürünlerin satıldığı yerlerdir.

Belek fotoğrafları

 

Bir cevap yazın