Adana Rehberi

Seyahat Rehberi

Ülkemizin bütün yerleşim alanları, doğal,kültürel ve tarihi özellikleriyle mutlaka ilgi duyabileceğiniz tatil ve seyahat beklentilerinize cevap verebilecek bir veya bir kaç özelliğe mutlaka sahiptir.Iste Adana’da bunlardan biri ve sırasıyla Adana’yı tanıyalım.

Tarihi
Adana ilk çağdan bu yana yerleşim alanı olarak dikkat çeken Hitit yazılı kaynaklarında kent ve çevresinde Kizzuvatna krallığının olduğu yazılıdır. Yöre M.Ö. 16.YY’da Hitit Federasyonuna, Hitit Krallığının ardından Kue krallığına bağlandı. Günümüze gelene kadar yöre Asur Krallığı, Pers satraplığı, Bizans, Ermeni krallığı, Osmanlı imparatorluğu hakimiyetine girmiş ve bu topraklarda geriye bir çok eser kalmıştır.

Ulaşım
Karayolu ile ulaşım gelişmiştir. Otoyolla Adana’dan Ankara, Mersin, Gaziantep ve Hatay yönünde ulaşım sağlanır. D-400 karayolu ve uluslararası TEM otoyolu ile Adana’ya ulaşılır. Ankara’dan Aksaray, Pazantı üzerinden 472 km, Izmir’den Afyon, Konya, Ereğli üzerinden 873 km, Istanbul’dan Bolu,Ankara,Aksaray,Pazantı üzerinden 909 km sonra Adana’ya ulaşılır.
Havaalani 1957’den beri hizmet vermektedir. Iç hatlardan Istanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk ile Ankara Esenboğa, Izmir,Antalya ve Trabzon’a, dış hatlardan ise Lefkoşa ve Almanya’nın bazı şehirlerine seferler düzenlenmektedir.
Adana gezinizde ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerlerin başlıcaları asağıdaki gibidir.

Toprakkale (Misis)
Adana Osmaniye Karayolunun 80. kmsinde toprak bir tepe üzerinde yer alır. M.Ö. 4. Yüzyılda yapılan kale 786 yılında Harun Reşit tarafından siyah taşlarla yeniden yaptırılmıştır.12 Burcu olan kale şu anda oldukça iyi durumdadır.

Dumlu Kalesi (Ceyhan)
Ceyhan’ın 17km kuzey batısında *** bucağı Dumlu köyünün batısında 75m kadar yükseklikte sert kaklerli bir tepe üzerindedir. 12. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Sur uzunluğu 800m olup 8 burcu vardır. Tepe etrafında ki kaya mezarları farklı bir görünüm sağlar.

Tarihi Tepebağ Evleri (Merkez)
Tepebağ höyüğünün üzerinde ve eteklerindedir.Tarihi sur içindeki şehrin kültürel izlerini taşırlar. Evlerin çoğu 18. Yüzyılda yapılmıştır.

Ramazanoğlu Konağı (Reşatbey Adana)
1495 Yılında Ramazanoğlu Halil bey tarafından 3 katlı olarak yaptırılan konağın harem bölümünü gezebilirsiniz.

Kurtkulağı Kervansarayı (Ceyhan)
Ceyhan’a 15km mesafedeki Kurtkulağı kasabasında yer alan kervansarayın yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir. Restorasyonla günümüze kadar ulaşan kervansaray’ı ziyaret etmenizi öneririz.

Büyük Saat Kulesi ve Adana Bedesteni
Vali Abidin Paşa tarafından Ulu Camii Külliyesi içinde yaptırılan kule 32metre yükseklikte ve dikdörtgen kesitlidir.

Çarşı Türk Hamamı (Merkez)
Ramazanoğlu Piri Mehmet Paşa tarafından saat kulesinin karşısında yaptırılmıştır. Eski belediye caddesi üzerinde yer alan hamamı ziyaret edebilirsiniz.

Taş Köprü (Merkez)
319metre uzunluk ve 13metre yüksekliği olan köprünün 21 yuvarlak kemerinden 14’ü günümüze kadar ulaşmıştır.

Kozan Kalesi ve Manastırı (Kozan)
Asurlular tarafından yaptırılan kale ve manastır 3 yılda bir vaktiz yağı çıkarma törenleri yapıldığı için Hristiyanlarca önemli merkezlerden biridir.

Ulu Camii (Merkez)
Ramazanoğlu Halil bey tarafindan yapımına başlanan cami 1541 yılında oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından tamamlanarak ibadete açılmıştır. Bitişiğinde Ramazanoğlu ailesine türbe, camiinin doğusunda medrese bulunur.

Hasanağa Camii (Merkez)
Osmanlı dönemi klasik mimari tarzında yapılan Ali Dede mahallesindeki camiinin müezzin mahvili ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden biridir.

Yağ Camii (Eski Kilise – Merkez)
Ramazanoğlu Halil beyin emriyle kiliseden camiye çevrilmiştir. Yanında yer alan yağ çarşısı nedeniyle bu isimle anılmaktadır.

Bebekli Kilise (Merkez)
1880-90 Yılları arasında yapılmış olup diğer adı Saint Paul Kilisesidir. Çatısındaki Meryem Ana’nın heykeli bebeğe benzetildiği için Bebekli Kilise olarak bilinir.

Yeşil Mescit (Merkez)
1746-48 Yılları arasında yapılan mescidin kubbesindeki kiremitlerin yeşil rengi nedeniyle bu ismi almıştır. Tepebağ mahallesindeki Yeşil Mescit restore edilmiş ve ziyaretçilerini beklemektedir.

Lokman Hekim Köprüsü(Misis)
Ceyhan nehri üzerindeki köprü Adana’nın Yüreğir belediyesine bağlı Misis beldesinde yer alır. Anadolu’daki ilk Roma köprüsüdür. Lokman Hekim’in ölümsüzlük ilacını bulduğu ve bu ilacı yazdığı kağıdı bu köprü üzerinde suya düşürdüğü rivayet edilir. Restore edilen köprü kullanılabilir durumda olup Adana’yı ziyaret edenlerin uğrak yerlerinden biridir.

Yılan Kale(Ceyhan)
Adana Ceyhan E-5 karayolu üzerinde yolun 3km içerisinde yer alır. Halk arasında Şahmaran Kalesi olarak bilinir. Rivayete göre Şeyh Meram adındaki kişi burada yılan üreterek terbiye edermiş. Bizans, Haçlı ve Ermeni dönemlerine ait onarım izleri görülen Yılan Kale’nin çevresi 700 metredir ve 8 burcu vardır.

Kısaca değindiğimiz Adana’daki gezilecek yerlere ek olarak Adana arkeoloji müzesi, Etnogrofya müzesi, Atatürk müzesi, Misis mozaik müzesi, Anavarza (Dilek Kaya Köyü) ören yeri, Şar (Şarköy) ören yeri, Misis (Yakapınar) ören yeri, Magarsos ören yeri, Ayas (Yumurtalık) ören yeri, Akören ören yeri, Ceyhan – Sirkeli Muvatalli kabartması ve ören yeri tarih severleri beklerken doğadan vazgeçmeyenler için bol oksijeniyle Belemedik yaylası, Akçatekir yaylası,Pozantı yaylası, Nemrun yaylası ve Horzun yaylalarında kamp imkanı bulunmaktadır. Akyatan ve Ağyatan kuş cennetleri gözlem için ideal yerlerdir. Karataş ve Yumurtalık ilçelerindeki plajlar, göller, kumsallar kum ve güneş arayışındakı tatilcilere cevap vermektedir. Türkiye’deki en önemli festivallerden biri olan Altınkoza Film festivali Adana’da gerçekleştirilmektedir.

Adana Tanıtım Videosu

Adana Mutfağı Hakkında
Adana kendine özgü bir mutfak kültürüne sahiptir. Adana mutfağında en bilinenlerden Adana kebap, Şalgam suyu, Bicibici isimli tatlı, Meyan kökünden yapılan Aşlama, Çiğ köfte, Şehmise, Hamis, Karsambaç, Şırdan, Fellah köftesi, Karakuş, Cartlak kebabı, Mumbar, Etli kömbe, Dul avrat çorbası, Taş kadayıfı, Halka tatlısı vb. Adana geziniz boyunca mutlaka denemeniz gereken özel lezzetlerdir. Aşagıdaki sayfalardan yemekler ile ilgili galeriye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın