Köyceğiz Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Muğla ilimizin şirin ilçelerinden Köyceğiz ülkemizin görülmesi gereken yerlerinden biri, tatil konusunda kişisel beklentilerimiz farklı olsa da, çoğumuzun beklentilerinin karşılığını alabileceği Köyceğiz’in gezip görebileceğiniz yerlerinin başlıcalarını anlatmadan önce ulaşım imkanları hakkında kısaca bilgi verelim. Muğla-Fethiye karayolunun 60.km sinde,Köyceğiz Gölü’nün kuzeyinde yer alan ilçeye Dalaman Havaalanını kullanarak veya Muğla – Fethiye karayolu ile ulaşabilirsiniz.

Muğla-Köyceğiz arası 55 km, Ankara-Köyceğiz arası 621 km, İstanbul-köyceğiz arası yaklaşık 782 km, İzmir-Köyceğiz arası 271 km’dir.

Köyceğiz Gölü
Mutlaka görülmesi gereken göl dünyada çok az örneği olan doğal bir kanala sahiptir.Bu kanalla Akdeniz’e bağlanır.Derinliği 20 ila 60 metre arasında değişen bu tatlı su gölü çeşitli balık türlerine ev sahipliği yapar. Göl içerisinde 4 küçük ada dikkat çeker. Göl çeşitli su sporlarına özellikle su kayağına çok uygundur. Çevredeki otellerde konaklayarak bu muhteşem doğayı keşfedebilir, unutamayacağınız görsel anılara sahip olabilirsiniz.

Sultaniye Kaplıcaları
Köyceğiz gölünün güney batısında Ölemez Dağının eteklerinde yer alan kaplıca binlerce yıldır şifa dağıtmaktadır,kaynaklara göre Romalılar burada 400 kişinin aynı anda tedavi görebileceği bir hastane kurmuşlar ,kapısına buraya ölüm giremez yazılmıştır.Su sıcaklığı 39 derece olan kaplıca türkiye’nin en yüksek radyoaktiviteye sahip kaplıcasıdır.Cilt ve kadın hastalıkları yanında romatizma,solunum yolları,sinir ve kas yorgunluğu,göz hastalıkları,eklem ve kireçlenme hastalığı,böbrek ve idrar yollar hastalıkları,mide ve bağırsak hastalıkları,ameliyat sonrası rahatsızlıklar için yararlıdır. Mevcut konaklama tesislerinden yararlanarak kendinizi daha sağlıklı ve zinde hissetmeniz mümkündür.

Toparlar Şelalesi
Köyceğize 2 km mesafedeki yoldan sonra 10 dakika kadar yürüyerek suyu buz gibi,sizi bir anda ferahlatacak muhteşem bir doğal güzellikle karşılaşıyorsunuz.kendinize güveniyorsanız küçük gölünde yüzebilirsiniz.

Kaunos Antik kenti
İlk yerleşimin M.Ö 1000 yıllarına dayandığıbu liman kenti Likya,Karya ve Roma dönemlerine ait kalıntılara sahiptir.denizin alüvyonlarla dolmasıyla liman özelliği kaybolan kentteki kaya mezarları M.Ö 4.yüzyılda yapılmıştır.Kentin limanı günümüzde Sülüklü göl denilen göle dönüşmüştür.Akropolve surları,tiyatro,Roma hamamı,yuvarlak çeşme,tapınak ve agora başlıca kalıntılardır.

Ekincik koyu
Karadan ve denizden ulaşılabilen koyun uzun plajı, yat limanı,su kayağı ve yüzme sporlarına uygunluğu harikadır.Mavi yolculuğun duraklarından biri olan koy yoğun ilgi görmektedir.Kumsalda nefis yemekler yiyebileceğiniz lokanta ve oteller var.Yörenin en iyi lokantası mavi yolculuk teknelerinin ve yatların bağlandığı My Marina Yacth Club olarak bilinsede alternatifleriniz var.Çadır kurmak yada karavanınızla gelmek isterseniz Ekinoksve Belediye kamp alanlarını kullanabilirsiniz.Ekincikte konaklarsanız çevreye günübirlik etkinliklere katılmayıda düşünebilirsiniz,kooperatife bağlı teknelerle ıstuzu kumsalına ,kaunos antik kentine,çamur banyosu turlarına katılmak veya Çandır köyü üzerinden trekking yaparak patika yolllardan kaunosa ulaşmak seçekleriniz arasındadır.

Yuvarlak Çay ve Topgözü Kanyonu
Sandras Dağının eteklerindeki cennet köşelerinden biri narenciye tarlalarını suluyan Yuvarlak Çay,çevresi gayet güzel ve huzur verici, su üzerinde ahşap teraslar üzerindeki lokantalar huzur içinde yemek yiyebileceğiniz mekanlar olarak düzenlenmiş.Şunuda belirtelim su sıcaklığı10 derece,çevrenizde çeşitli ağaç türleri arasında yürüyüş yolları dikkat çekici.Topggözü kanyonu 400 metre aralığa 300 metre derinliğe sahip görmeniz gereken yerlerden biri.

Köyceğiz  Gölü Çamur Banyosu
Köyceğiz Gölünün Dalyan Deltası ile birleştiği nokta(Çandır köyü horozlar mevkii) yakınında oluşan doğal çamurun faydaları bilimsel olarak belirlenmemiş olsada çamurun vucuda sürüldükten sonra kurumasıyla kırışıkları azalttığına inanılıyor.Burada çamurlu bir görünümde şakalaşan,bu anları görüntülüyerek hoşça vakit geçiren kişilerin arasına katılmak isterseniz günlük turlardan biriyle burayı mutlaka ziyaret edin.Çamur banyonuzdan sonra sıcak su kaynağında yıkanabilirsiniz.

Ağla Yaylası
Çam ağaçları arasında şirin bir köyün bulunduğu yaylaya ulaşım kolaydır.Kendi aracınızla veya minibüslerle gidebilirsiniz.Bakkal,PTT,lokanta,kır kahvesi var.Ağustos ayında giderseniz hem Mahya şenliklerine katılır hemde çevreyi keşfedebilirsiniz.Çok yakınındaki İçekbaba Yaylasında kamp alanlarında kalmayıda  düşünebilirsiniz.

Köyceğizde farklı alternatif sunan otel ve pansiyonlarda veya kamp alanlarında konaklama imkanlarına sahip olacaksınız.Köyceğiz galerimizden önerdiğimiz gezilecek yerler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Rate this post

Bir cevap yazın