Marmaris Bozburun

Seyahat Rehberi Vitrin

Marmaris ilçesinin Bozburun beldesi, daha sakin ve henüz bozulmamış doğal güzelliklerin içinde, temiz denizi ile, birazda köy hayatını anımsatan özellikleriyle fazla gürültü ve kalabalıktan hoşlanmayanlar için en doğru tatil adreslerinden biri.

Bozburun adını verdiği yarımadada, etrafındaki tepelerin bitki örtüsünün az olmasıyla dikkat çekiyor. Bozburun’a gidince görülen güzel bir koy ve çok sayıda yat, gulet tarzı tekneler ve balıkçı tekneleri, kıyı boyunda denizin hemen kıyısındaki turistik işletmeler ve sokaklarında sıralanmış genellikle bahçesi olan güzel evler.
Marmaris’ten kendi aracınızla Marmaris-İçmeler-Turunç-Selimiye rotası ile yaklaşık 44 km yolculukla Bozburun’a gidebilirsiniz.

Marmaris Bozburun
Marmaris Bozburun

Diğer yol ise 49 km uzunluğunda, Marmaris-Datça yoluna girilerek Hisarönü sapağından ayrılıp Turgutköy-Selimiye-Bozburun rotası izlenebilir.Yollar biraz virajlı olsada yol boyunca göreceğiniz manzarayı ve doğal güzellikleri hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Bozburun
Bozburun

Marmaris’ten Bozburun’a minibüslerle düzenli ulaşım sağlanıyor. Uçakla gitmek isteyenler Dalaman Havaalanı’na giderek, oradan Marmaris’e geldikten sonra Bozburun’a ulaşabilir.
Bozburun merkezi kısa sürede yürüyerek gezilebilir, yerleşik nufusun 2500 civarında olduğu ve geçimini, turizm, tarım ve balıkçılıktan sağladığı Bozburun’da Gulet yapılan küçük tersaneler bulunuyor, her yıl Ekim ayı sonunda Gulet Festivali düzenlendiği ve yapılan teknelerin sergilendiği belirtiliyor.

Bozburun Limanı
Bozburun Limanı

Bozburun’da çay bahçeleri, pansiyon ve restoranların bulunduğu Kordon caddesi boyunca tekneler sıralanmış, burada kumsal olmadığı için denize girmek ve çıkmak için küçük merdivenler kullanılıyor, daha ileride küçük bir kumsal ve plaj bulunuyor.
Lüks ve büyük otel ve restoranlar Bozburunda yok, daha çok apart ve butik otel tarzı işletmeler ve pansiyonlar, deniz ürünleri ağırlıklı restoranlar bulunuyor, restoranlarda taze balık ve diğer deniz ürünlerini bulabiliyorsunuz.Restoranlarda ev yemekleri, pide, kebap, lahmacun, ızgara et ve tavuk yemekleri, mantı gibi farklı yemeklerde bulunuyor.

Ünlü restoranlar arasında Akvaryum Yacth Club Restaurant, Orfoz Restaurant, Filika Restaurant, Luna Bel, Fisherman House, Bozburun Restaurant, Osman’s Place Gordon Restaurant, Lokum Mantı Evi tavsiye edilen işletmeler arasında bazıları, Bozburun Restaurant’ın deniz ürünleri, özellikle kalamar ve ahtapot ızgarası, karidesi ve mezeleri gayet güzel.
Bazı otel ve restoranlara, hatta evlere kara yolu ile ulaşım olmadığı için sizi tekne ile limandan alıyorlar.
Oteller ve pansiyonlar denizin kıyısında yer aldığı için gece ve gündüz denize girebilir, denizin hemen kıyısında yemeğinizi yiyebilirsiniz.
Sakin ve huzurlu bir ortamda gözlerden uzak bir tatil için gidebileceğiniz Bozburun’da denize girmek ve güneşlenmek dışında, doğa yürüyüşleri, dalış ve diğer su sporları, tekne ile çevre koyları ve adacıkları gezebilirsiniz, kara yoluyla da gidilebilen Selimiye, Kızkumu, Çiftlik, Söğüt, Saranda, Turgut köyü ve şelalesi, Hisarönü görülmesi gereken yerler. Geziniz sırasında yarımadadaki antik kentleride ziyaret edebilirsiniz.
Eğlence hayatı pek gelişmiş değil, birkaç çay bahçesi, cafe ve cafe-bar olan beldede akşamları güzel ve romantik bir yemek yenilerek, ardından denizi ve yıldızları seyretmek, yürüyüş yapmak oldukça keyif verici.
Bozburun’da günlük ihtiyaclarınızı karşılayabileceğiniz dükkan ve marketler, hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar var. Banka şubesi yok fakat banka ATM’si bulunuyor.
Kekik balı ve çam balı, badem, kekik, adaçayı, kurutulmuş sebzeler ve elişi ürünler alınabilir.

Karia Bel Hotel
Karia Bel Hotel

Bozburun’da lüks oteller olmasada denize sıfır veya çok yakın konumdaki temiz ve uygun fiyatlı otel ve pansiyonlarda kalarak tatilinizi geçirebilirsiniz.

Marmaris Bozburun
Gezi Yazısına Puan Ver!

1 thought on “Marmaris Bozburun

Bir cevap yazın