Sanat ve Özgürlükler Şehri Amsterdam

Seyahat Rehberi Vitrin

Hollandanın başkenti Amsterdam, kanalları, laleleri, bisikletli insanları, yel değirmenleri, kilise ve müzeleri, eğlence hayatı ile Avrupanın en çok turist çeken şehirleri arasında yer alıyor. Sanat ve özgürlükler şehri olarak Amsterdam yılın her mevsiminde gezilebilecek ve tatil tercihlerinize cevap verebilen bir şehir.
Kanallar çevresinde kurulan şehirde kanallar ulaşımda ve turistik gezi tekneleri ve deniz bisikletlerince kullanılıyor, kanalların bazı bölümlerinde konut olarak kulanılan tekne evler ve tarihi evler var. Şehir kanallar ve yerleşim şekliyle Kuzeyin Venediği olarakta biliyor.

Ulaşım
Hollanda vize isteyen ülkeler arasında bulunuyor. Ülkemizden havayolu ile Amsterdam’daki Schiphol hava alanına yaklaşık 3,5 saate ulaşılıyor. Buradan otobüs veya trenle şehir merkezine kolaylıkla gidilebilir. Kanallar dışında ulaşım için bisiklet kullanılması çok yaygın ve geçiş önceliği sıralamasında bisiklet kulananlar yayalardan öncelikli, bisiklet kiralama şirketleri ve bisiklet park yerleri bulunuyor.Şehir bisiklet kiralıyarak veya yürüyerek gezilebilecek kadar küçük sayılır, şehrin dar sokakları arasında yapılacak gezide sokaklar ünlü Dam meydanı ile bağlantılı . Şehir içi ulaşımda tramvaylarda tercih edilebilir. Ulaşımda ve müze girişlerinde kullanmak için IAmsterdam Card almalısınız.

Gezilecek yerler
Amsterdam’ın en önemli meydanı olan Dam meydanı tarihi bir meydan, burada çok sayıda kafe, restoran, mağaza ve görülecek tarihi ve mimari özelliği olan yer var.
Hollandanın 3 sarayından biri olan Royal Palace (Kraliyet sarayı), sarayın yanındaki New Church kilisesi, 1866 tarihli Grand Hotel KrasnaPolsky, Ulusal Anıt, balmumundan yapılmış ünlü kişilerin heykelleri olan Madame Tussauds Müzesi Dam meydanındaki turist çeken yerlerin başlıcaları.

Kanal gezisi
Amsterdam’da 4 ana kanala bağlı 165 kanal olduğu söyleniyor. Kanalda bot turları oldukça popüler, bu turlarda şehrin birçok farklı yerini görebilirsiniz. Kanallarda konut ihtiyacı nedeniyle yapımış yüzer evler ve Bot otel oldukça ilginç görüntüler oluşturuyor.

Museumplein Meydanı Şehirde kutlamaların , konserlerin, gösterilerin düzenlendiği meydan parkıyla dinlenme alanı olarak ve müzeleriyle dikkat çekiyor.
Van Gogh Müzesi, pırlanta işlenen Coster Diamond Müzesi, Rijk müzesi ve bahçesindeki önünde resim çektirilmesiyle ünlü IAmsterdam yazısı, Stedelijk müzesi görülebilir.

Vondel ParkÜnlü şair Vondel’in heykeli bulunan park şehrin en büyük ve güzel parkı, park Museumplein meydanına oldukça yakın konumda.

Çiçek pazarı şehirde ünlü yerlerden biri olan yüzer markette başta lale soğanı olmak üzere farklı çiçekler ve hediyelik eşyalar satılıyor.
çiçek pazarı yakınlarında kafeleri ile ünlü Spui meydanı ve rahibeler için yapılmış gayet güzel evlerin örnekleri bulunan Beginjhof sitesi gezilebilir.

Red light District şehrin kuzeyinde yeralan kırmızı lambalı evler denilen bölgede kırmızı ışıkla aydınlatılmış pencereleri olan evler ve uyuşturucu satılan coffee shoplar ve benzeri yerler şehirdeki özgürlüğün turist çekmesindeki rolünün görülebildiği yerler olarak sayılabilir.

Amsterdam tarih müzesi, Porselen müzesi, buzdan heykelleri ve buzdan bardaklarla içki servisi yapılan Ice Bar, 2.Dünya savaşında Nazilerden kurtulmak için saklandığı evde yazdığı anıları ile ünlü Anna Frank Evi, cafeler ve eğlence kulüpleri, otel ve pansiyonlarıyla Rembrant meydanı Artis (Hayvanat Bahçesi), gezip görebileceğiniz diğer yerler arasında sayabiliriz.

Alışveriş
Amsterdamda alışveriş yapabileceğiniz mağazalar belirli cadde ve sokaklarda rahat bir alışveriş imkanı sağlıyor,ayrıca şehrin farklı noktalarında kurulan sokak pazarlarında yiyecek, hediyelik eşya,çiçek, antika, ikinci el eşyalar, sanat eserleri gibi pekçok ürünün satıldığı pazarlar kuruluyor.
Amsterdam gezinizde alabileceğiniz hediyeler ünlü Hollanda peynirleri, lale soğanı, tahta laleler, porselen eşyalar, tahta ayakabılar, ayyakabı figürlü magnet ve anahtarlıklar, Jenever denilen likör benzer içki, puro, çikolata olabilir.

Yemek ve Konaklama
Kendine özgü mutfağı oldukça sınırlı olan Amsterdam gezinizde farklı ülke mutfaklarına ait yemekler bulunan lüks restoranlar yanında ayaküstü yemek yiyebileceğiniz pek çok yer bulunuyor.
Haring balığı ve çeşitli soslarla külah içinde satılan kızarmış patates tadına bakılması gereken fast food yiyeceklerin başında geliyor.
Lüks ve ekonomik sınıftaki oteller, Stayokay denilen Hosteller, günlük veya haftalık kiralanabilen daireler konaklama şeçenekleri arasındadır.
Amsterdam Fotoğrafları

Bir cevap yazın