Yenipazar,Aydın Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Aydın ilimize bağlı Yenipazar ilçesi Aydın iline 40 km uzaklıkta Büyük Menderes nehrinin güney kıyısında sakin şehir(cittaslow) unvanlı, Aydının en küçük ve en az nüfuslu(7000 civarı) ilçesidir.

Temiz havası,doğal güzellikleri,tarihi evleri,büyük ölçüde korunan kültürel yapısı ile bu güzel şehir size sakin ve doğal bir hayatın günümüzle uyumlu bir halde yaşanabileceğinin örneğini veriyor.

Yenipazar’a ulaşım oldukça kolay,Madran dağı eteklerinde uzanan bu küçük ilçe oldukça bakımlı, cadde ve sokaklar taş döşenmiş ve evler en fazla iki katlı, şehir merkezinde taşıt trafiği önlenmiş, insanlar konuksever,el sanatlarıyla,organik ürünleriyle,yaşatılan tarihi değerleri ile ve yöresel lezzetleriyle gelecekte turizmin,ekonomik ve ticari hayatın doğaya ve tarihe saygı göstererek canlandırabileceği güzel bir şehir.

Antik Orthasia kenti kenarı Yenipazar’ın ilk yerleşim yeri olmuş daha sonra Cihanoğulları aşireti beyi bugünkü yerine yerleşimi sağlamış,haftada bir gün kurulmaya başlanan pazar nedeniyle Yenipazar adını almış.

Gezilecek yerler
Tarihi yel değirmeninin olduğu Çamlık piknik alanı;güzel manzarasıyla ilçeyi çevresiyle görebileceğiniz piknik alanına ilçe meydanından gayet güzel dekore edilmiş bir merdivenden çıkabilirsiniz.

Aşağı dip gölü: manzarası,ekolojik çeşitliliği ile dikkat çekici küçük bir göl ,dilerseniz balık tutabilir yürüyüş yapabilir seyir terasından manzarayı seyredebilir,kuş türlerini gözlemleyebilir ve huzur dolu bir ortamda piknik yapabilirsiniz.

Yörük Ali Efe Müzesi: Kurtuluş Savaşımızın kahramanlarından ve Kuvayı Milliye birliklerinin önderlerindendir.Aydın ve çevresinde işgalcilere karşı mücadelesi başarılalarla doludur.Vasiyeti ile Yenipazar’da yaşadığı ve günümüzde müze olan evin bahçesine gömülmüştür.şahsi eşyaları ve döneme ait eserler sergilenmekte.

Orthasia antik kentinin bulunduğu Donduran köyünü gezebilirsiniz.

Sosyal ve kültürel etkinik ve şenlikler
Her yıl Şubat ayının ilk pazar günü geleneksel bir eğlence ve şenlik şeklinde düzenlenen Deve güreşleri büyük ilgi görmektedir.
Mayıs ayının ilk pazar günü ise Geleneksel Karaçakal Yörükleri Kültür ve Tanıtım Şenliği Karaçakal köyünde düzenleniyor,oldukça yoğun bir katılımla bir yandan eğlence bir yandan yörük kültürünün tanıtımı ve yaşatılması amaçlanıyor.
Ayrıca bisiklet şenliği tohum takas şenliği,hıdrellez şenliği ve yaşatılmaya çalışılan bir gelenek olan gencer(her yıl ramazan ve kurban bayramlarının ikinci günü düzenlenen panayırda halkın bayramlaşması ve birbirini görerek beğenen gençler olursa ailelerin görücü göndererek kız istemesi)tiyatro etkinlikleride(ilçe halkı oyuncu) gezinize uygun bir dönemdeyse hoşça vakit geçirebilirsiniz.
Geleneksel kıyafetli folklorik bebekler oldukça güzel, yine tel kırma ve iğne oyası işlemelerde kurslarda öğrenen bayanların ev ekonomisine katkı sağlıyor.

ilçe pazarından yörede yetişen ürünleride alabilirsiniz.

Yöresel yemekler
Çok sayıda yöresel yemeğin olduğu ilçede en çok lezzetli pidelerden yiyebilirsiniz.Yine dağma,cızdırma,incir tatlısı,gama,hurma(yuvarlama),çakal çömel,kocakarı gerdanı,topalak,paşa böreği gibi lezzetlerinde tadına bakabilirsiniz.

Yeterli sayıda konaklama tesisi olmadığından yer seçiminde fazla seçeneğiniz olmadığını belirtelim .

Yenipazar Fotoğrafları
[gallery ids=”1565,1566,1567,1568, 1

Yenipazar,Aydın Rehberi
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın