Şirince Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü gördüğümüz anda gerçekten adını hak ettiğini düşüneceğiniz köy Selçuk ilçesine 8 km uzaklıkta, aslında köy çevredeki Efes, Kuşadası, Selçuk gibi turizm merkezlerine de yakın olduğu için oldukça fazla ziyaretçisi var.
Şirince’ye ulaşım Selçuk üzerinden sağlanıyor, özel araçla gidecek olanlar geliş yönüne bağlı olarak İzmir veya Aydın’a geldikten sonra önce Selçuk’a gelip oradan asfalt ve çevresinde zeytin ve meyve ağaçları olan bir yoldan Şirinceye ulaşılabiliyor. Köyün kuruluşunun M.S 5.yüzyılda olduğu, eski adının ise Kırkınca olduğu Rumların Kirkince dediği köye başka insanların gelmemesi için yeriniz nasıl bir yer diye soranlara Çirkince demişler, yerleşim Osmanlı devletinin toprağı işleyip vergi vermeleri için Rumları yerleştirilmesiyle büyümüş ve 1800 haneli, 5000 nüfuslu bir yer haline gelmiş, köyde o dönemde 40 manastır ve iki büyük kilisenin olduğu biliniyor, köy özellikle üretilen incir ile ün kazanmış, köyde sadece Rumlar yaşamış ve kurtuluş savaşımız süresinde Yunan ordusuna destek veren Rumlar İzmir 9 Eylül 1922 yılında Yunan işgalinden kurtarılınca köyü terk ederek Yunanistan’a göç etmişler. 1924 yılında mübadele anlaşmasıyla Yunanistan’da yaşayan Türklerin getirilip yerleştirilmesiyle yeniden hayat bulan köy 1930 yılında Şirince adını almış. Turizm gelişince bağcılık ve şarap üretimi ile zeytincilik önemli gelir kaynaklarından olmuş,o kadar çok çeşitli meyve şarabı var ki, ahududu, ayva, kiraz, kavun, nar, şeftali ve üzüm bunlardan bazıları. 1 şarap fabrikası ve 12 şarapevi olan Şirince’de Artemis şarap evi ve restoran en bilinen yerler arasında fakat diğer şarap evlerininde de tarihi bir dokuda tadına bakılarak şarap alınabilecek yerler olduğunu alışveriş yapanlardan öğreniyoruz.

Köyde dar ve taş döşeli sokaklardaki iki katlı evlerden 200 kadar ev günümüze ulaşmış, restore edilmiş evler yanında bakımsız evler ve tarihi dokuya uymayan evlerde görülüyor.Tarihi ilkokul binası, St John kilisesi, Aziz Dimitrios kilisesi (Ahşap Tonozlu Kilise) mutlaka görülmesi gereken yerler, zaten özellikle çok sayıda yabancı turistin gezdiği bu tarihi eserlerden St. john Kilisesinde bahçe içindeki küçük bir havuzda Meryem Ana heykeli bulunuyor, ziyaret edenlerin dilekte bulunarak havuza metal para attıkları görülüyor. Kilise ve ilkokul binası restore edilmiş, eski Rum ilkokul binası restoran ve şarap evi olarak kullanılıyor.

Şirincede özellikle adı ile ilgi çeken bir başka yerinde adını verelim, köye 800 metre uzaklıktaki Nesin Matematik Köyü, yürüyerek gidilebilecek köyde, temel amaç lise ve üniversite öğrencilerine matematiği sevdirmek, ilgi duyarsanız bir miktar ücret ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Simyacı El Sanatları Atölyesi özellikle yumurta üzerine farklı tekniklerle yapılan süslemeler yanında doğal taşlardan şifa veren takı çeşitleriyle oldukça popüler bir yer.

Şirince sokaklarında tarihi doku korunarak çok sayıda ev pansiyon, butik otel ve restoran haline getirilmiş, özellikle yaz döneminde burada kalmayı düşünenler mutlaka rezervasyon yaptırmalı. Şirince’de geziniz sonrasında size bu güzel köyü hatırlatacak bir şeyler alabileceğiniz birçok yer var, evlerde, çarşıdaki tezgahlarda, dükkanlarda satılan zeytin yağı, sabun, kurutulmuş sebze ve meyveler, yazmalar, danteller, şallar, takılar, biblolar, çeşitli kıyafetler, şarap gibi çok sayıda ürün arasından kendiniz ve yakınlarınız için mutlaka bir şey alabileceksiniz. Çin malı ürünler satılan tezgahların burada da olduğunu belirtelim.
Şirince’de yöresel yemekler yiyebileceğiniz restoranlarda Ege otlarından Arap saçı, Şevketi bostan, ebe gümeci ile hazırlanmış yemekler, gözleme, çökertme kebabı, keşkek, Şirince köfte, yufkalı kebap, çöp şiş tavsiye edilen yiyeceklerden bazıları. Kahvaltı seçenekleri de oldukça fazla ve gayet güzel olduğu için yemek konusunda zorluk çekmeden gezebilirsiniz.

Pervin Teyze, Sedir, Tepebaşı, Çeşmebaşı, Şirin, Özlem Gözleme dışında Artemis, Şirincem, Kavala, Dimutrus, Arşipel, Ocakbaşı gibi restoranlar güzel bir ortamda yemek yenilebilecek yerlerden sadece bazıları. Şirincede pansiyon ve butik oteller için fiyat ve hizmet konusunda araştırma yapmanızı ve bilgi edinerek rezervasyon yapmanızı önermekle birlikte Giritli Pansiyon, Nişanyan Evleri, Kırkınca Evleri, Kilise altı Pansiyon, Le Jardan Pansiyon, Erdem Konakları, Huzur Pansiyon aklımızda kalan yerlerden bir kısmı.

Düzenlenmiş bir tur dışında gidecekseniz ve yeterli vaktiniz varsa 11 km uzaklıktaki Efes ve 28 km uzaklıktaki Kuşadası’nı gezebilir veya oralarda bir gezide iseniz bu şirin köye uğrayabilirsiniz.

Bir cevap yazın