Manavgat Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Antalya ilimize bağlı Manavgat ilçesi, şelalesi, antik kentleri, plajları, mağaraları ile önemli bir turizm destinasyonu, adını aldığı Manavgat çayı etrafında kurulmuş olan ilçenin merkezi kıyıdan 4 km uzak olsa da denize kıyısı olan ilçeye bağlı yakın mesafedeki turizm beldeleri ve 60 km civarındaki kıyı uzunluğu, doğa sporlarına uygun yerlerin çokluğu, ören yerleri, burada tatilin sadece denize girmekle sınırlı kalmadığı bir turizm cenneti oluşturmuş.Manavgat 1220 yılında Selçuklu Devletinin, 1472 yılında Osmanlı devletinin yönetimi altına girmiş, 1924 yılında Manavgat çayının iki tarafında kurulan yerleşim ilçe yapılmıştır.

Ulaşım: Manavgata ulaşım birçok şehirden otobüslerle özellikle yaz mevsiminde kolay, bazı firmalar Antalya aktarmalı seferler düzenliyor. Havayolu ile ulaşım için 67 km mesafedeki Antalya hava limanı kullanılmalıdır. İlçede şehir içi ulaşım toplu taşıma araçlarıyla ekonomik olarak ve uzun süre beklemeden sağlanmaktadır.7 km mesafedeki Side, 8 km mesafedeki Manavgat şelalesi, 12 km mesafedeki Titreyen göl, 18 km mesafedeki Kumköy, Sorgun gibi yerlere ulaşım gün boyu karşılıklı seferlerle sağlanıyor.
Gezilecek yerler
Manavgat şehir merkezi oldukça güzel olsa da gezip görülecek fazla yer yok, Manavgat çayı şehrin ortasından geçiyor, üzerinde biri yeni, diğeri 1932 yılında yapılmış iki köprü bulunuyor, kıyı çevresi gayet güzel düzenlenmiş, yürüyüş yolları, parklar, çay bahçeleri ile gayet güzel. Manavgat çayı kıyısındaki teknelerle şelaleye ve çayın denize döküldüğü Boğaza geziler düzenleniyor.Boğazda denize veya Manavgat çayına girerek yüzebilirsiniz. Gezi müzik ve yemek ikramı ile oldukça eğlenceli geçmektedir. Manavgat gezinizde gezip görmeniz gereken yerler arasında ilgi alanınız ve tatil sürenize bağlı olarak gezip görebileceğiniz oldukça fazla yer var.

Manavgat Şelalesi:  Manavgat denince ilk akla gelen yer olan şelale ilçeye 3 km mesafede, buraya ulaşım oldukça kolay, aslında biri daha küçük olan iki şelale var. Büyük şelaleye gidiş yolunda Manavgat’tan 2 km sonra sağ tarafta yoldan 1 km sonra Küçük şelaleye ulaşılıyor. Burası daha sakin bir yer, piknik alanı, çay bahçesi ve lokanta gibi işletmeler burada da var. Büyük şelale 3-4 metrelik bir yükseklikten fakat geniş bir alandan dökülüyor. Girişte ücret alınan şelale çevresinde hediyelik eşya satıcıları, dondurmacılar, restoranlar, seyir terasları, piknik alanı yer alıyor.

Oymapınar Barajı çayı üzerindeki baraj hem doğal güzelliği hemde çevresineki gezi ve piknik alanlarıyla gayet güzel, tekne turu ile barajda gezi yapılabiliyor.
Köprülü Kanyon:Manavgat sınırları içindeki Köprülü Kanyon Milli Parkı Manavgat’a 60 km mesafede rafting turları düzenleyen firmalar sizi otelinizden alıp servisleriyle kanyona götürüyor ve ücrete yemek dahil, Köprü çay üzerinde botlarla yapılan etkinlik sonrası geri dönülüyor. Milli park içindeki kanyon 14 km uzunluğa ve bazı yerlerde 400 metreye ulaşan kayalıklardan oluşan duvarların arasında ülkemizin en uzun kanyonu olarak dünyaca ünlü. Milli park alanında buraya özgü bitki türleri dışında zengin bir doğal yaşam bulunuyor, ayrıca Roma döneminden kalan Oluk köprü ve Selge antik kenti de görülmeli.
Side:Manavgat’a 7 km mesafede dünyaca ünlü turizm merkezlerinden Side antik kenti ve plajlarıyla ün kazanmış , Side adını Anadoluda yaşamış en eski halk olan luvi dilinde Nar anlamına gelen Side’den almıştır. Antik kent 1 km uzunluğu ve 400 metre genişliği olan yarımada üzerinde kurulmuş birçok devletin hakimiyeti altında kaldığı dönemler olan kent 12. yüzyılda terkedilmiş ve Selçuklu hakimiyeti ile başlayan dönemden sonra farklı Türk beylikleri hakimiyetleri ve son olarak Osmanlı hakimiyeti başlamıştır, fakat Türkler burada yerleşip oturmadığı için bu dönemlere ait bir eser yoktur. 1895-1897 yıllarında Yunan isyanı Girit adasında yayılınca adada yaşayan Türklerin bir bölümü buraya gelerek Selimiye adını taşıyan küçük bir köy kurmuşlar , bu köy zamanla turizminde etkisiyle gelişerek bugünkü Side’yi oluşturmuştur. Antik kent ve bugünkü yerleşim iç içedir, Side’de tarihi kalıntılar arasında antik tiyatro, restore edilmiş bir çeşme, bazalika, Apollon tapınağı, piskopos sarayı, agora ve hamam sayılabilir.
Side müzesi:Antik Agora içinde yer alan hamam restore edilerek müze haline getirilmiş, kazılarda çıkarılan eserler burada sergileniyor. Side ve çevresindeki plajlarda yüzme diğer su sporları yapılabilir,otellerde düzenlenen eğlenceler ve geceleri canlı müzik eşliğinde restoran ve barlarda eğlenebilirsiniz.
Ettenna:İlçeye 30 km mesafedeki Sırtköyde bir tepe üzerinde kurulmuş antik kentin kalıntıları görülebilir.Selge antik kenti, Seleukia antik kenti de ilgi duyanların ziyaret edebileceği yerler arasındadır.
Titreyengöl:Manavgat’ta en çok gezilen yerlerden biri olan Titreyen göl, Manavgat’a 7 km mesafede göl hafif rüzgarlı havalarda titriyormuş gibi izlenim veren görünümüyle, çevresindeki çam ormanı ve turizm işletmeleriyle popüler. Manavgat çayı ile bağlantısı olan göl içinde ve çevresindeki doğal yaşamın canlılığı ilede görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ilıca: Manavgat’a 10 km uzaklıktaki belde tarım ve turizmin geliştiği otellerin kıyı boyunca yer aldığı bir yer.
Evrenseki: Manavgat’a 15 km mesafedeki mahalle, plajları ve kültür evi ile tanınıyor. Ayrıca eski 55 adet taş evden restore edilmiş olanlar butik otel olarak kullanılıyor.     tanıtmak, Malazgirt savaşından sonra Anadolu ve Toros Dağlarına yayılan Türkmenlerin hayat şeklini ziyaretçilere aktarmak için kurulmuş olan kültür evinde 3 binden fazla obje bulunuyor, tamama yakını köy köy dolaşılarak bağış şeklinde toplanan eşyalardan oluşan bu müzeyi görmeniz gerekir. Manavgata 17 km uzaklıktakı Gündoğdu, 20 km mesafede sahil kıyısındaki Çolaklı beldesi, Manavgat ile arası 18 km olan Kumköy, Manavgat’a 12 km mesafedeki Kızılağaç konaklama gezi için uygun yerlerdendir.

Yemek ve Alışveriş: Restoranlarda her türlü sebzeli et yemekleri, kebap türleri, tatlısu ve deniz balıkları, mezeler gibi yemekler dışında yöresel yemekler arasında bazılarının adlarını verelim; Girit köftesi, Şelale çorbası, Labada sarması, Tahinli yaprak sarma, Balkabaklı bükme börek. Manavgat susamı, zeytinyağı,karpuzu, portakalı, defne ve keçiboynuzu ile de ünlü bir şehrimiz. Pazartesi günleri kurulan pazarında taze sebze ve meyveler de alınabilir. Büyük alışveriş merkezleri dışında otellerin içindeki alışveriş yapılacak merkezler ve cadde ve sokaklardaki mağaza ve dükkanlardan hertürlü ihtiyacınızı alabilirsiniz, hediye olarak kilim ve halı ile ,takılar, süsler, magnetler gibi hediyeler dışında fazla seçenek yok.
Konaklama
Manavgat’ta 5 yıldızlı oteller yanında tatil köyü, butik otel, apart otel, pansiyon , kamping alanları gibi konaklama seçenekleri bulunuyor.
Manavgat fotoğrafları

Rate this post

Bir cevap yazın