Paris Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Paris Dünyanın en çok turist çeken ülkeleri arasında olan Fransa’nın, en çok turist çeken şehri, dünyaca ünlü kültür, moda ve sanat merkezi, aşıklar ve ışıklar şehri olarak biliniyor.
Sen nehri etrafında kurulan kent 2000 yıllık tarihi geçmişin birikimi olan tarihi ve kültürel varlıkları barındırıyor.
Ulaşım
Paris gezisi için Schengen vizeniz veya yeşil pasaportunuz olması gerekiyor. Türkiye’den Türk Havayolları veya diğer özel havayolu şirketleri ile yaklaşık 3,5 saatlik bir uçuşla Paris Charles DeGaulle Havalimanı‘na gidebilrsiniz.Daha çok charter seferler için kullanılan Paris Orly Havalimanı bir başka seçenek. Havalimanı’ndan sonra Paris’e tren, otobüs, Roissybus veya taksi ile gidebilirsiniz, şehir içinde metro ile hangi durakta olduğunuzu ve hangi durakta inmeniz gerektiğini biliyorsanız her yere rahatlıkla gidebiliyorsunuz.Tek gidişlik biletler dışında metro biletleri günlük veya 3 günlük olarak alınabiliyor.
Gezilecek Yerler
eyfel kulesi
Eyfel kulesi Paris’in simgesi ve gezilecek yerlerin başında yer almalı, Fransız Devriminin yüzüncü yılı kutlamalarında açılan Paris fuarına giriş kapısı olarak yapılmış, yapıldığında Fransız’ların pek hoşlanmadığı bilinen kule günümüzde en çok gezilen yerlerin başında geliyor. Kulede ufak bir müze ve restoran da bulunuyor.
Kuleyi gezmek için asansörle veya merdivenle farklı ücretler ödenerek 2.veya 3. kata çıkılabiliyor, tabii giriş ücretli, her katın ücreti farklı, üçüncü kata asansörle çıkış için 14,5 Euro ödeniyor.
louvre müzesi
Louvre Müzesi Fransa’nın en büyük müzesi olan Louvre saray olarak inşa edilmiş, Fransız Devrimi’nden sonra müze haline getirilen saray mimari güzelliği kadar sergilenen eserlerlede ünlü, antik çağdan 19. yüzyıla kadar çeşitli dönemlere ve uygarlıklara ait eserlerin sergilendiği müzede Mona lisa tablosu büyük ilgi görüyor. Müzeye giriş camdan yapılmış bir piramitten geçilerek yapılıyor.
Jardin Des Tuılerıes Louvre müzesine ve Concorde meydanına yakın konumda bulunan bahçe yeşil alanları, havuzları, kafeteryalarıyla bu çevrede yapılacak bir gezi sırasında dinlenip güzel vakit geçirebilecek yerler arasında bulunuyor.
catedral-de-notre-dame
Notre Dame Katedrali Sen nehri üzerindeki İle de la Cite adası üzerinde yapımı 12. yüzyılda planlanmış ve 1345 yılında bitirilebilmiş. Gotik tarzda inşa edilen ve içinde tarih, heykel, mücevher, resim, madalya, cam pencere koleksiyonları bulunan katedral dünyanın en ünlü katedrali olarak kabul ediliyor.
sanzelize-champs-elyses-paris
Şanzelize (Avenue des Champs Elysees)luksor dikili taşı ve estetik görünümlü iki çeşmesi bulunan Concorde Meydanı’ndan başlayan Şanzelize caddesi yaklaşık 2 km uzunluğunda, cadde boyunca cafeler, restoranlar, sinema ve tiyatrolar, ünlü moda markalarının mağazaları yer alıyor. Cadde Napolyon Bonapart döneminde yapılmış Zafer takı ile bitiyor.
concorde meydanı
Concorde meydanı(Place de la Concorde) Paris’in en büyük ve ünlü meydanı Şanzelize caddesinin başlangıcında yer alıyor, dünyanın en büyük dönme dolabı La Grande Roue, Fransa şehirlerini simgeleyen heykeller, Mısırdaki Luxor tapınağından getirilip kralın idam etildiği yere yerleştirilen Dikilitaş ile meydan en çok gezilen yerlerden biri. Fransız Devrimi sonrası aralarında Fransız kralı XVI. Louis ve kraliçe Marie Antoinette olmak üzere 1119 kişi bu meydanda giyotinle idam edilmişler.

Versay Sarayı Avrupa’daki sarayların en büyüğü, küçük bir gölü olan bahçesinde küçük bir trenle gezilebiliyor, 1300 odası olan sarayın ilginç özelliklerinden biride sarayda tuvalet olmayışı, birçok bölümü olan sarayda Fransa Tarih Müzesi’de yer alıyor.

Zafer Takı birçok cadenin keşiştiği Charles De Gaulle meydanında yer alıyor, Napolyon’un kazandığı zaferleri simgeleyen 50 metre yüksekliğindeki anıtın üzerine çıkılarak şehrin birçok yerini seyredebilirsiniz.
ressamlar tepesi
Montmartre tepesi şehrin manzarasının en iyi görülebildiği yer, tepe Ressamlar tepesi olarak da biliniyor, diliyenler ressam ve karikatüristlere kısa sürede resim veya karikatürlerini yaptırabiliyor. Tepe üzerinde Sacre Sour Kilisesi, Saint Perre Kilisesi ve birçok butik ve restoran bulunuyor.
Sacre Sour Bazilikası Paris’in en yüksek tepesi Montmarte üzerindeki kilise Hz.İsa’ya ve kutsal kalbine adanmış, yüksek saat kulesi ve beyaz renkli görünümüyle en çok gezilen yerlerden biri olan kilise Paris’in simge eserleri arasında.

Pantheon Fransız kralı XV.louis tarafından şehrin koruyucu azizesi Genevieve için kilise olarak yaptırılmış, Fransız Devrimi sonrasında ünlü Fransızların mezarlarının bulunduğu anıt mezar haline getirilen yapıda Victor Hugo, Voltaire, Marie Curie, Alexandra Dumas gibi birçok Fransız yazar, şair ve bilim adamının mezarı bulunuyor.

İle de La Cite Sen nehri üzerinde birçok köprü ile Paris şehir merkezine bağlanmış, Paris şehrinin ilk kurulduğu yer ve şehrin merkezi olarak kabul edilen ada üzerindeki Notre Dam Katedrali ve Palais de Justice gezilebilir. Sen nehri üzerindeki ünlü köprülerden biri üzerindeki binlerce asma kilit ile Aşıklar köprüsü, köprü korkuluklarına asılan kilitlerin oluşturduğu ilginç görüntü, Louvre müzesi ile Institut de France arasındaki köprüyü popüler yerlerden biri haline getirmiş, sadece yaya trafiğine açık olan bu köprüde genç çiftler aşklarını ölümsüz kılmak için astıkları kilidin anahtarını Sen nehrine atıyor.
luxembourg_palace
Lüksemburg Bahçesi Paris’in ünlü üniversitelerinde Sarbon üniversitesine oldukça yakın, daha önce lüksemburg düküne ait olan bahçede düke ait Lüksemburg sarayı ve bahçede güzel bir göl bulunuyor,çoukların kiralık küçük teknelerle eğlenebildiği bahçenin oldukça fazla ziyaretçisi bulunuyor.
Parc_Asterix
Parc Asterix Parise 35 km mesafedeki ünlü eğlence parkında roller coaster oyuncakları, gezi alanları, restoranları ve şovlarıyla Disneyland Paris ile benzerlik gösteriyor.
Disneyland Paris görülmesi gereken, özellikle çoçuklu ailelerin popüler gezi noktalarından biri. Disneyland Park, Disneyland Studio Park ve Disney Village bölümleri ile Walt Disney karekteri temalı oyuncakları, şovları, hediyelik eşya dükkanları, restoran ve cafeleriyle çoçuklar kadar yetişkinlerin de beğenisini kazanıyor.
galerie-lafayette
Galeries Lafayette ünlü markalara ait son moda ürünlerin satıldığı mağazaların bulunduğu 10 katlı yapı 19.yüzyılda Haussman Bulvarı kenarında dikiş malzemeleri satılan bir yer olarak yapılmış, takı, elbise, kozmetik ürünlerin satıldığı mağazalarıyla Paris’in en ünlü alışveriş merkezleri arasında bulunuyor.

Pariste kültür ve sanata ilgi duyanların gezmesi gereken diğermüzeler arasında Sen nehri kenarındaki Fransız sanatına ait heykel, resim, fotoğraf ve mobilyaların bulunduğu Orsay Müzesi, ünlü heykeltraş Rodin’in eserlerinin sergilendiği Rodin müzesi, nilüfer tabloları ile ünlü ve farklı sanat akımlarına ait tabloların bulunduğu Orengerie Müzesi ve karşısındaki Çağdaş sanat Müzesi, ortaçağ sanat eserlerinin sergilendiği Cluny Müzesi, Paris ve tarihi ile ilgili eserler bulunan Carnavalet Müzesi sayılabilir.
Paris  tekne turu
Paris gezilerinin önemli detaylarından biri Sen nehri üzerinde tekne turuna katılmak, Paris’in önemli tarihi eserlerini manzara eşliğinde
kulaklığınıza verilen anlatımla seçtiğiniz Türkçe dışındaki dillerden biriyle bilgi alarak gezebilirsiniz. Şehri gezmenin bir başka pratik yoluda günlük olarak aldığınız biletle City Buslara binip, önemli turistik yerlerde inip gezdikten sonra sınırlama olmadan tekrar bir başka noktaya gidip gezebilmeniz. Geziniz sırasında yürürken şehrin farklı bölgelerinide keşfedebiliyorsunuz mutlaka ilginizi çekecek bir müze, tarihi bina, park, güzel bir restoran, ürünleri hoşunuza gidebilecek bir butik, birşeyler içerek dinlenebileceğiniz bir cafe bulabilirsiniz. moulin rouge- cabere
Eğlence hayatının zenginliği ve çeşitliliğiyle olduğu kadar eğlence mekanlarında kılık kıyafet konusundaki kurallarıyla dikkat çeken Paris’te harika kostümleri ve dans gösterileriyle ünlü kabarelerden biri Blanche metro istasyonuna yakın Moulin Rougei diğeri ise Champs-Elyses caddesi üzerinde Lido Shov‘dur.
Yüzlerce dansçının gösterilerini yemekli veya yemeksiz olarak izleyebilirsiniz. Sen nehrinde tekne turu, Disneyland Paris, Asterix Park gezisi, Opera-Bastille’de opera veya klasik müzik dinlemek, Beleville, Şanzelize caddesi, Bastille’de gece kulübleri ve barlarda eğlenmek, tiyatro izlemek gibi oldukça fazla eğlence seçeneği bulunuyor.
Alışveriş
Paris dünyanın moda merkezlerinden biri olarak, moda ve alışveriş tutkunu olanların gözde şehri, ünlü markaların mağazaları yanısıra küçük butikler, gezilen turistik noktaların çevresinde hediyelik eşya dükkanları, şehirde birçok yerde görülen sokak pazarları, bit pazarları, dünyaca ünlü alışveriş merkezleri herzaman kalabalık. En son moda koleksiyonları olan giyim ve takılar, yiyecek ve içeçekler, kozmetik ürünleri, takı, elektronik ürünler, çeşitli sanat eserleri ve el işi ürünler zengin bir çeşitliliğe sahip, farklı bütçelere ve zevklere hitap ettiği içinde alışveriş için zorlanmadan birşeyler alabiliyorsunuz.
Hediye olarak Paris’in simge eseri Eyfel kulesi, Mona Lisa, horoz temalı ürünler, parfüm, şampanya, şarap, çikolata, hardal, Garnier balı, baharatlar, bir tür tatlı olan makoron gibi ürünler alınabilir. Tabii modaya uygun farklı bir hediye alma seçeneğinizde bulunuyor.
otel v opera paris
Konaklama olanaklarının çok çeşitli olduğu Paris’te şehir merkezindeki oteller ve şehrin merkezine uzak oteller arasında fiyat farkı bulunduğunu dikkate alarak şehir merkezindeki otellerde veya daha ekonomik olan merkeze biraz uzak oteller veya hostellerde kalabilirsiniz. Gelişmiş metro sistemi ile her yere rahatlıkla ulaşım sağlanabiliyor olması otel seçimini kolaylaştırıyor.

Rate this post

Bir cevap yazın