Selimiye Köyü – Marmaris

Seyahat Rehberi Vitrin

Bozulmamış doğasıyla,sakin ve dalgasız deniziyle,temiz havasıyla Selimiye köyü (Büyük şehir yasası ile şu anda mahalle statüsünde), sakin bir ortamda tatil yapmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.Ünlülerin gözde tatil yeri haline gelen Selimiye’de yapılaşmanın giderek arttığını ve bu doğallığın ve güzelliğin tehdit altında olduğunuda belirtelim.

Ulaşım
Marmaris ilçesine 40 km uzaklıktaki köye ulaşım için İzmir, Muğla, Aydın hattı ile Marmaris’e  ulaşmanız gerekiyor,buradan minibüslerle veya aracınızla Marmaris’ten Datça istikametinde giderek 20. km’de sola Hisarönü istikametinde dönerek  Orhaniye ve Turgut köylerini geçtikten sonra Selimiye’ye gidebilirsiniz. Marmaris’e en yakın havaalanı Dalaman Hava alanı, deniz yolu ile Hisarönü körfezine girip köy restoranları önündeki iskeleye yanaşılıyor.

Gezilecek yerler

Selimiye köy hayatı ile turizmin birarada görülebildiği,Hisarönü körfezi içinde bir balıkçı köyü olarak 1992 yılına kadar ulaşım karayolu olmadığı için deniz yoluyla sağlanmış, bugün yat turizmi ve tekne turlarının gözde yerleri arasında yeralıyor.Halkın geçim kaynakları arasında turizm yer alsada badem, zeytincilik,arıcılık, balıkçılık, hayvancılık yapılıyor.Kışın 1200 civarında olduğu söylenen köy nüfusu yaz aylarında  gelen turistlerle artıyor.

Denize girmek için kıyı boyunca yer alan küçük bir kumsal veya daha uygun yerler olan 2 km ilerdeki Sığyaka koyu veya dahada yakın olan Akkum koyu seçilebilir.

Koy etrafı dağlarla çevrili olduğu için sanki bir gölün kenarına gelmişsiniz hissi uyandırıyor, dalgasız ve sakin. Etrafı daha iyi görmek ve güzel saatler geçirmek için buradan düzenlenen tekne turlarına katılabilirsiniz.

Selimiye’de  büyük tatil merkezlerindeki gürültü, kalabalık, eğlence dolu gece hayatı yok, sabah doğal ürünlerden güzel bir kahvaltı, denize girip güneşlenme, köy içinde ve çevrede yürüyüş,balık tutma ,dalma ,tekne gezisi hemen hepsi kıyıda yeralan  restoran,pansiyon ve otellerde, çay bahçelerinde sakin bir gün ve gece geçirmek,yöresel yemekler veya taze balık, ot mezeleri, deniz ürünleri ağırlıklı bir öğlen veya akşam yemeği yemek, bu arada güzel sohbetler yapmak sakin bir hayatı sevenler için hayalini kurdukları şeyleri gerçekleştirmek  anlamına geliyor.

Köy çevresi antik dönemde Hydas , daha sonra Losto adını alan bir yerleşim alanı olduğu için çevresindeki tepelerde üç kale kalıntısı, sur kalıntıları, kıyıya oldukça yakın küçük bir adacık üzerindeki gözetleme kulesi ilginizi çekebilir.

Selimiye’den yakın çevredeki Kızkumu plajına, Bayır köyüne ve köydeki etrafında bir tur atmanın ömrü uzattığına inanılan yaşlı çınar ve servi ağaclarının bulunduğu alana, Turgut köyündeki şelaleye, Çiftlik koyundaki iri kumuyla ünlü plaja aracınız varsa  rahatlıkla gidebilirsiniz.

Alışveriş ve Konaklama

Alışveriş yapabileceğiniz küçük bir çarsısı bulunuyor.Selimiye’de üretilen Badem,Zeytinyağı, Bal, bazı şifalı bitkilerden alabilirsiniz. Selimiye’de ünlü tatlı olan Losta tatlısı ve limonata  denenmesi gereken lezzetlerden, diğer tatlı türlerindende  alınabilir.

Selimiye’de gayet güzel pansiyonlar, bahçeli veya deniz kıyısında yer alan birçok otel, motel, butik otel, otel ve restoran var.

Selimiye fotoğrafları

Selimiye Köyü – Marmaris
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın