Marmaris

Seyahat Rehberi Vitrin

Marmaris yeşil ve mavinin tonlarını barındıran doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve antik kentleri ile, her bütçeye uygun konaklama imkanlarıyla önemli turizm merkezlerimiz arasında yer alıyor. Marinası tüm yıl boyunca yatcılara hizmet veren Marmaris’e doğa sporları, çevre gezileri ve kültür gezileri için uygun özellikleriyle her mevsimde gidilebilir. Nisan ve Ekim ayı sonuna kadar olan dönem tatil için gidenlerin tercih ettiği ve hareketliliğin devam ettiği aylar, yılın 7 ayında denize girilebiliyor.
Marmaris’e yaz aylarında pek çok şehirden otobüs seferi bulunuyor. Hava yolu ile gitmek isterseniz en yakın hava alanı 95 km mesafedeki Dalaman’da bulunuyor.
marmaris
Gezilecek yerler
Marmaris ilçe merkezinde gezilecek yerler arasında en ünlü tarihi eser Marmaris Kalesidir,  İonlar tarafından yapıldığı sanılan kale oldukça gösterişli. Marmaris manzarasının en iyi görülebildiği kalede kapalı alanlar müze olarak kullanılıyor.
marmaris_kale
Halıcı Ahmet Urkay Müzesi‘de ilgi duyanların görmesi gereken yerlerden biri, müzede Marmaris ve çevresine ait arkeolojik ve etnoğrafik eserler yanı sıra, Orta Asya Türk kültürünü yansıtan eserler, farklı dönemlere ait çeşitli sanat eserleride sergilenmektedir.
Marmaris kalesine yakın olan Hafsa Sultan Kervansarayı kaleye giderken veya dönüş sırasında gezilebilir.
Kemeraltı mahallesindeki İbrahim Ağa Camisi, Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi öncesi ziyaret ettiği, kehanetleriyle ünlü Sarıana Türbesi, Muğla yolu üzerindeki Taşhan ve Kemerli köprü önemli tarihi eserler arasında yer alıyor.
Kalenin eteklerinde yer alan eski Marmaris yerleşiminin dar sokaklarındaki beyaz badanalı evlerin büyük bir bölümü restoran, bar, dükkan, alışveriş merkezi, otel olarak kullanılıyor. Burada yapacağınız geziye ünlü Eski Çarşı, saat kulesi ve su gösterileri yapılan havuzu ile 19 Mayıs Gençlik Meydanı, Cumhuriyet Mahallesindeki güzel bir dinlenme, spor ve gezi alanı olan Atatürk Parkı ile devam edebilirsiniz.
marmaris-19-mayis-genclik-meydani
Marmaris gezinizde tekne turu ile eğlenceli bir gün geçirerek çevre koyları ve yerleşimleri görebilirsiniz. İlçe merkezinde denize girmek ve güneşlenmek için merkezdeki Marmaris Halk Plajı en kolay şeçenek, plajın devamı olan ve İçmeler’e kadar uzanan Uzunyalı plajı, çevresindeki cafe ve restoranlarıyla yakın fakat oldukça kalabalık olan plajlar.
kizkumu
Marmaris çevresindeki plajlar arasında en popüler olan, minibüsler ile sürekli ulaşım imkanı bulunan 8 km mesafedeki İçmeler Plajı, 2 km mesafedeki Günnücek plajı, yüzme ve sualtı sporları için uygun olan 21 km mesafedeki Turunç Plajı, Turunç’tan 6 km uzaklıktaki kumsalıyla ünlü Kumlubük Plajı, 16 km mesafedeki kesinlikle görülmesi gereken Sedir Adası-Kleopatra Plajındaki kumların Kleopatra için Mısır’dan getirildiği söyleniyor, Orhaniye-Kızkumu Plajı, Cennet Adası Plajı, Çiftlik Plajı, Boncuk Koyu Plajı turistlerin ve tekne turlarının rotaları arasında yer alıyor.
İçmeler
Marmaris’te İçmeler yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı yerlerin başında geliyor, bir başka popüler turizm merkezi olan Turunç‘a tekne turları ile veya karayoluyla gidilebilir. Ayrıca Marmaris’e 22 km mesafedeki Hisarönü sakin ve doğal bir turizm merkezi, Bayır köyü jeep safari tutkunlarının uğrak yerlerinden biri olarak, köy ortasındaki 2000 yıllık olduğu söylenen çınar ağacı ve balıyla ünlü, Marmaris’e yaklaşık 40 km mesafedeki şelaleleriyle ünlü Turgut, balık restoranları ve muhteşem doğal güzelliğiyle yatların ve gezi turlarının uğrak noktası Selimiye köyü, iri taneli kumlardan oluşan kumsalıyla Çiftlik, çam ormanları ve plajlarıyla Orhaniye, Bozburun kaldığınız konuma ve tatil sürenize bağlı olarak gezip görmeniz gereken yerlerdir.
marmaris_beach_resraurant
Tarihi süreçte farklı uygarlıkların yaşadığı Marmaris ve çevresinde bu uygarlıklara ait izleri pek çok yerde görebilirsiniz. Antik kentlere ilgi duyuyorsanız Physkos ve Loryma antik kentlerini de gezebilirsiniz.
antik loryma kenti
Marmaris eğlence hayatı gündüz ve gece oldukça hareketli, gündüz deniz ve güneşten yararlanıp, yürüyüş, günü birlik turlar yapabilir, gece ise Barlar sokağında veya Uzunyalı plajı boyunca yer alan bar, cafe, disko, canlı müzik yapılan yerlerden birinde veya marina çevresindeki daha sakin ve canlı müzik yapan yerlerden birinde eğlenebilirsiniz. Marmaris festivalleri arasında Mayıs ayında düzenlenen, çeşitli spor aktiviteleri, yat yarışları, sergi ve paneller, turnuvalar, konserler ile eğlence hayatını renklendiren Marmaris Denizcilik ve Bahar Festivali, Mayıs ayı ortalarında düzenlenen yat festivali, Uluslararası Marmaris Yacth Charter Show dışında, Kasım ayında Uluslararası Marmaris Yat Yarışları düzenleniyor.
yat limanı
Marmaris’te Türk ve dünya mutfağından farklı yemeklerin, fast food yiyeceklerin yanında yöreye özgü yemeklerin yenebileceği çok sayıda restoran her damak zevkine ve bütçeye hitap edebiliyor.
Hint mutfağından yemekleri ile Taj Mahal Restaurant, Türk ve İngiliz mutfağından yemekleriyle Piccadilly Restaurant, geleneksel Türk ve Dünya mutfağı, deniz ürünleri ve vejeteryan menüleri ile Chef Restaurants, HacisCafe-Restaurant Bar ünlü mekanlardan bazıları.
marmaris çarşı
Marmaris’te alışveriş yapabileceğiniz kapalı eski çarşı ve Netsel Marina dışında birçok alışveriş merkezi ve dükkan bulunuyor, ayrıca perşembe günleri Marmaris’te, çarşamba günleri İçmeler’de kurulan semt pazarlarında özellikle bal ve karpuz reçeli, doğal ve organik sebze ve meyveler,çeşitli otlar ilginizi çekebilir.
otel
Marmaris konaklama imkanları gelişmiş bir ilçe, Marmaris ilçe merkezi ile İçmeler, Uzunyalı, Armutalan, Turunç, Bozburun gibi beldelerde farklı bütçelere hitap edebilen lüks otel ve resortlar, apart otel, motel, pansiyon gibi farklı konaklama seçenekleri bulunuyor.

Rate this post