Marmaris Turunç Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi

Marmaris ilçesine bağlı Turunç beldesi Bozburun yarımadasında harika bir koyda ve yemyeşil bir doğada yer alan, daha sakin ve daha az gürültülü bir tatil isteyenlerin gidebileceği bir tatil beldesi olsada yaz sezonunda oldukça kalabalık. Belde tur teknelerinin rotaları arasında yer alıyor ve Avrupa ülkelerinden çok sayıda kişi konut alarak beldeye yerleşmiş.
turunç.gece
Ulaşım
Marmaris ilçesinden 20 km uzaklıktaki Turunç’a gitmek için İçmeler’e gittikten sonra İçmeler çıkışında Turunç yol tabelasını takip ederek oldukça virajlı bir yolda tırmanarak ilerliyorsunuz, tepeden Turunç tüm güzelliğiyle görüldükten sonra inişe geçip beldeye ulaşıyorsunuz.
Marmaris ve İçmeler’den minibüslerle ve yaklaşık 45 dakikalık bir yolculukla teknelerlede ulaşım sağlanıyor.
Turunç koyunda yer alan beldede Atatürk antının bulunduğu meydan, küçük fakat herşeyi bulabileceğiniz çarşı, sahil boyunca otel ve pansiyonlar, cafe, bar ve restoranlar yer alıyor.
turunc-plajı
Turunç koyunda mavi bayraklı halk plajı yaklaşık 300 metre uzunluğa ve 10 metre genişliğe sahip, plajda güvenlik için belirli bir alan belirlenmiş, burada güneşin ve denizin tadını çıkarabilir, plaj dışında eğitim ve malzeme alarak çeşitli su sporları yapabilirsiniz. Balık avcılığını seviyorsanız şansınızı denemelisiniz.
turunç
Turunç’ta çam ormanları içindeki patika yollarda dağ yürüyüşü yapabilir, Bozburun yarımadası ve Gökova körfezine düzenlenen jeep safari turlarına katılabilirsiniz.Turunç’tan hareket eden günübirlik tekne turları ile güzel ve eğlence dolu bir gün geçirerek Amos koyu, fosforlu mağara, cennet adası, Kumlubük, Çiftlik gibi yerleride görebiliyorsunuz.
fosforlu mağara
Turunca yaklaşık 10 dakika mesafedeki Amos antik kenti, Turunç ile Kumlubük arasında bir tepede yer alıyor, iyi korunabilmiş tiyatro, tapınak, heykel kalıntıları yanısıra çevre koyları görerek, güneşin doğuşunu ve batışını izleyebileceğiniz görülmesi gereken yerlerden biri. Gitmişken Amos koyunu da gezmelisiniz.
amos-antik-kenti-1
Turunca yakın olan İçmeler, Armutalan, Kumlubük görülmeye değer güzellikte yerler arasında bulunan turizm beldeleri olarak gezi listenizde yer alabilir.
Turunç Uluslararası Marmaris Akademisinde her türlü bilim, kültür ve sanat etkinlikleri düzenleniyor,katılmcılara yemek ve konaklama imkanı sağlanıyor.
otel turunç
Turunç’ta hediyelik eşya, halı, kilim, deri, mücevher satılan dükkanlar ve marketler bulunuyor. Pazartesi günleri kurulan pazardan çeşitli ürünler, sebze, meyve, giysi, züccaciye, süt ürünleri gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, köylerde üretilen el işi ürünler, bal, turunç reçeli, kekik, adaçayı gibi şifalı bitkilerden alabilirsiniz.
Türk ve dünya mutfağına özgü yemekler, pide, kebab, gözleme türü yiyecekler, deniz ürünleri yiyebileceğiniz çok sayıda restoran var.
Kavala, İstanbul Beach, Minem Cafe Bar, Can Restaurant, Pasha’s Restaurant, Antik, Bondjuk Restaurant, Şerife’s Kitchen, Fidan Restoran popüler işletmelerden bazıları.
turunç otel
Konaklama için farklı konseptlerdeki otel ve oda- kahvaltı pansiyonlar arasında bütçenize ve tercihlerinize uygun işletmelerden birini seçebilirsiniz.

Marmaris Turunç Gezi Rehberi
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın