Mardin

Seyahat Rehberi Vitrin

Mardin farklı dillerin ve dinlerin bir arada yaşadığı, geçmişin izlerini bugüne taşıyabilen, Artuklu Beyliği döneminin yöreye özgü taş işçiliği ile yapılmış cami ve medreseleri, taş evlerin arasında dar sokaklarıyla her yerinde farklı bir tarih ve kültürü yansıtan eserlerin görüldüğü, adeta zamanın durduğu izlenimiveren harika birşehir. Farklı dilleri dinleri ve kültürleri barındıran Mardin 1932 yılına kadar Süryani patrikliğinin merkezi olmuş, bügün az sayıdada olsa şehirde Süryaniler yaşıyor.
Mardin’in Mazı dağının eteklerindeki eski şehir bölümü tamamıyla sit alanı ve dünyadaki dokusu korunabilmiş Venedik ve Kudüs şehirlerinden sonra en eski üçüncü büyük tarihi ve mimari sit alanı olarak kabulediliyor. Şehrin darsokaklarına araba giremiyor, eski Mardin’de tek bir cadde var ve birbirine bağlanan sokaklardaki evlerin çatısı yok ve hepsi güneş görecek şekilde yapılmış, yeni binalar dükkan ve mağazalar şehrin sonradan gelişen bölümünde yani yeni Mardin’de yer alıyor.

Ulaşım
Mardin’e İstanbul ve Ankara’dan uçakla kısa sürede gidilebilir. Karayolu ile kendi aracınızla veya büyük illerden ve çevre illerden otobüslerle gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda otobüs ve minübüslerden yararlanabilirsiniz, fakat eski şehir bölümünde araç kullanmanıza gerek olmuyor. Genel olarak şehrin her yeri yürüme mesafesinde.

Gezilecek yerler
Mardin merkezi ve ilçeleri ile gezi sonrası unutamıyacağınız anılarla döneceğiniz özel bir şehir, gezilecek yerler birbirine oldukça yakın, şehrin dar ve merdivenli sokaklarında gezerken evlerdeki mimari ayrıntıları ve ayrıntılardaki nedenleri keşfederek gezmek daha güzel, örneğin kapılardaki farklı ses çıkaran farklı yükseklikteki iki kapı tokmağının gelen misafirin kadın mı erkek mi olduğunu anlamak için kullanıldığını öğrenebileceksiniz.
Sarı renkli kalker taş kullanılarak yapılan yazın serin kışın sıcak olduğu söylenen çevresi duvarla çevrilmiş ve dış cephesi çeşitli motiflerle süslü evlerden bazıları gayet gösterişli ve restore edilmiş, butik otel olarak kullanılıyor. Abdülkadir paşa konağı, Tokmaklar ailesi evi, Mungan ailesi evi, Firdevs köşkü gibi isimleriyle bilinen birçok büyük ev bulunuyor. Dar sokaklarında Abbara denilen geçitler olan şehirdeki gezinize medrese, cami, hamam ve kiliseler, çarşıları gezerek devam edebilirsiniz.

Mardin kalesi: 10.yüzyılda yapıldığı söylenen kale kartal yuvası olarakta adlandırılıyor, birçok medeniyete ait eserlerin bulunduğu bilinen kale ziyarete kapalı gezmek için izin alıması gerekli olduğu söyleniyor, diğer ilçelerde de gezilebilecek kaleler bulunuyor.

Zinciriye Medresesi: Rasathane olarakta kulanıldığı söylenen Artuklu eseri medresenin iki avlusu var.İki katlı olan medresenin kapısındaki ve mihrabındaki taş işçiliği ve insan hayatını sembolize ettiği söylenen yaşam çeşmesi ile görülmesi gereken yerlerden .

Kasımiye Medresesi: Akkoyunlu hükümdarı Kasım tarafından yaptırılan Artuklu mimarisi özelliği taşıyan iki mesciti ve bir türbesi olan medresedede doğum gençlik ve olgunluk, ölüm ve sonrası bir çeşme ile sembolize edilmiş.
Hatuniye Medresesi: Hazreti Muhammed’e ait olduğu kabul edilen ayak izinin bulunduğu SıtraziyaCamii ile yanındaki iki katlı Hatuniye Medresesi, aynı yerdeki Kutbettin İlgazi ve annesi Sitti Radviyye‘nin mezarları bulunan türbe görülecek Artuklu eserlerinden bir başkası. Bu medreseler dışında gezip görebileceğiniz başka medreselerde bulunuyor.

Camiler: Mardindeki camilerin en eskisi olan ve dilimli kubbesi ve minaresiyle şehrin sembol eserlerinden olanUlucamidışında çeşitli dönemlerde yapılmış her biri mükemmel sanat eseri olan diğer camiler arasında Şehidiye camii, Latifiye camii, Kale camii sayılabilir.

Kiliseler: Mardin’de şehrin çeşitli yerlerinde cami ve medreselerle birlikte çok sayıda manastır ve kilise görebilirsiniz. Şehirdeki en tanınan kilise olan Deyrul zafaran kilisesi şehir merkezine 4 km mesafede bir tepenin yamacına 5. yüzyılda kurulmuş, manastırın etrafında yetişen safran bitkisinden dolayı bu ad verilmiş, Süryani kilisesinin önemli dini merkezi olan kilise bünyesindeki piskopos mezarları ve eski güneş tapınağı gezilerek, kilise bahçesinde safranlı çay içebilirsiniz.
Gezilmesi gereken ünlü kiliselerden biride ibadete açık Kırklar kilisesi(Mor Behnam), kilise yüzlerce yıllık ahşap kapıları, perdeleri, taş işçiliği ile ve hikayesi ile ilgi çekiyor. Hırıstiyanlığın ilk dönemlerinde Romalıların hırıstiyanlığı kabul eden 40 askeri Sivas’ta buzlu suya attırmasıyla donarak ölen ve adlarına kilise ve manastırlar yapılan askerlerin kemikleri daha sonra buraya getirilmiş.

Müzeler:arkeolojik buluntuların sergilendiği arkeoloji salonu ve geleneksel yaşamı yansıtan eserler ile el işi eserlerin sergilendiği etnoğrafya salonu, ilkokul öğrencilerine yönelik Arkeopark Müze Eğitim alanı bulunan Mardin Müzesi ve Mardin kültür ve tarihini yansıtan eserleriyle Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi şehirde gezilebilecek müzelerdir.

Çarşılar: Revaklı Çarşı, Kuyumcular çarşısı, Kayseriye Bedesteni(pasajı), Bakırcılar çarşısı,tarihi Arasa işhanı yöreye özgü hediyelik eşya veyya anı olarak alınabilecek birçok ürünün satıldığı yerler olarak ve mimari özellikleriyle gezilmesi gereken yerlerden. Hava alanı yakınındaki büyük bir alışveriş merkezi olan Mova park ünlü mağazaları ve aqua parkı, sinema salonu ile dikkat çekiyor.

Dara Harabeleri Şehir merkezi dışında gezip görebileceğiniz yerler arasında şehrin 30 km uzağındaki Oğuz köyünde mağara evler, kaya mezarları, İran hükümdarı Dara tarafından yaptırılan kale, tiyatro, zindanlar, köprü gibi birçok tarihi kalıntı bulunan Dara gezilebilir. Kızıltepe ilçesindeki taş işciliği ile ünlü Ulu cami, Midyat ilçesindeki tarihi taş evler, kilise ve camiler dışında Güngören Köyünde dünyadaki en eski Ortodoks Süryani manastırı olan Deyrul umur manastırı ve Anıtlı köyündeki Mor Sobo Katedrali ve Meryem Ana Kilisesi ve manastır kalıntıları, Nusaybinde Barıştepe köyünde Mor yakup kilisesi, Zeynel Abidin camii ve Aznavur kalesi, Savur ilçesi evleri, konakları, kalesi, kaya evleri, cami ve kiliseleriyle gezilecek yerler arasında.

Alışveriş ve Yemekler
Mardin carşıları oldukça güzel ve hareketli, çeşitli esnaf ve zanaatkarların bulunduğu çarşılardan mavi renkli badem şekeri, bitki sabunları, baharatlar, leblebi, mırra, gümüş telkari ürünleri, bakır eşyalardan işlemeli tepsiler, şekerlik, fincan, cezve, şahmeran motifli hediyelik eşyalar,Süryani hızması ve Süryani nazar boncuklu takılar alabilirsiniz.
Mardin’de zengin bi r mutfak kültürü oluşmuş, yöreye özgü yemekler arasında kuzu kaburgası içine doldurulan pilavla hazırlanan kaburga dolması, et yemeği alluciye, maklube, sembusek denilen bir tür lahmacun, ikbebat, kitel raha ve irok denilen içli köfte türleri, cevizli kebap, lebbeniye çorbası, corten çorbası, işkembe dolması kibe, tatlılardan zerde, zingil, harire, davk bi dips sayabildiğimiz lezzetlerin bir kısmı. Çok sayıda restoran bulunan Mardin’de Cercis Murat Konağı, Şahin restoran, Antik Sur Cafe ve Restoran, Bağdadi restoran, Seyr-i Merdin Cafe ve Restoran, Kaburgacı Selim Amca, Rıdo kebap salonu, Merlin Konağı Lokantası, Artuklu Şark Sofrası adını verebildiğimiz restoranlardan bazıları, müzikli ve içki servisi olan restoranların az olduğu şehirde otantik bir ortamda şehre ve bölgeye özgü lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.
Konaklama
Mardin’de otel, butik otel ve pansiyon olarak hizmet veren konaklama işletmeleri arasından bütçenize uygun birini araştırma yaparak ve yorumları dikkate alarak seçebilirsiniz
Maridin otel, Matiat otel, Bilem otel, Erdoba konakları, Tatlı Dede Konağı, Dara Konağı, Zinciriye Butik otel, Artuklu Kervansarayı, Şahmaran pansiyonu, Kasr-ıAbbas otel, Mardin kale pansiyon adlarını sayabildiğimiz işletmelerden sadece bir kısmı.
Mardin Fotoğrafları

Bir cevap yazın