Bergama Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Antik dönemdeki adı Pergamon olan Bergama İzmir ilimize bağlı, Unesco Dünya Mirası listesine girmiş olan bir ilçe, 3000 yıllık geçmişiyle tarihe ve kültüre ilgi duyanların en çok gezdiği yerler arasında yer alıyor.
Bergamada rehber eşliğinde gezen yabancı turistler ilgiyle tarihi yerleri gezerken, buna karşın yerli turist sayısının az olması sizinde dikkatinizi çekecektir. Yanınızda size bilgi verecek bir kişi olması bu tür yerleri gezerken oldukça gerekli. Antik dönem, Pers, Helenistik dönem, Bergama kırallığı, Roma, Bizans, Selçuklu, Karesi beyliği, Osmanlı hakimiyeti dönemlerinin izleri şehirde görülüyor.
ılıca
Bergama tarihi ve doğal güzellikleri kadar ilkler şehri olarakta tanınıyor. 200 bin ciltlik ilk Asya kütüphanesi, ilk büyük hastane Asklepion, M.Ö 248 de ilk grev ve toplu sözleşme, ilk kent imar yasası, ilk parşomen (deridenkağıtyapımı), Bergama’nın ilkler şehri olarakta ünlenmesindeki nedenlerden sadece birkaçı.
galenos
Şehir bir günde gezilebilir, hatta aracınız varsa yakın çevredeki Dikili ve Nebiler köyü şelalesi, çevredeki güzellik Ilıcaları, Kozak yaylası gezilebilir.
bergama .akropol
Bergama’da şehrin tarihi yerlerinden olan Akropol yüksek bir tepede yer alıyor ve aşağıya ovaya doğru uzanıyor, ya virajlı ve dik bir yoldan araçla veya teleferik ile çıkılan Akropol’ü ziyaret ücretli, müze kartınız varsa ücretsiz geziliyor. Bazı bilgi levhaları olsada yeterli değil, Akropol’ün enyüksek bölümünde krallar ve aileleri, varlıklı kişiler yaşamışlar. Akropolde kıral sarayları, cephanelik, tapınaklar, su sarnıçları, 80 sıra halindeki dik tiyatro, 200 bin ciltlik eseri olan kütüphane Zeus sunağı temel kalıntıları, en alt kesiminde Gymnasium ve Demeter tapınağı gibi çok sayıda eser görülebiliyor, bilgilere göre buradaki eserlerden Zeus Sunağı ve bazı heykeller burada kazı yapan Alman’lar tarafından parça parça kaçırılmış ve şu anda Berlin’de sergileniyor.
Şehirde gezilmesi gereken yerlerden biride tanrı Asklepion adına yapılan sağlık merkezinin bulunduğu Asklepion. Burada M.Ö 4.yüzyılda kutsal suyun olduğu yere yapılan bir tapınak ve bazı yapıların yerine M.S 2.yüzyılda yapılan yeni tapınaklar, tiyatro, şehire kadar uzanan kutsal yol, tedavi olacak hastaların geçirildiği yeraltı geçiti, çeşme ve havuzlar, tedavi odaları, kütüphane gibi bölümlerden meydana gelen merkezde ünlü hekimler çalışmış, hastaları tedavide psiko terapi ve fizyoterapi metotları kullanılmış, ameliyatlar yapılmış, fakat ölüm giremez denilen merkeze iyileşmiyeceği düşünülen hastalar alınmamış. Buradaki tedavi metotları ve bulduğu ilaçlarla en ünlü hekim olan Galina‘nın anıtını Bergama’da görebilirsiniz.
Romalılar zamanında Mısır tanrısı Serapis adına kırmızı tuğla kullanılarak yapılan tapınak kızıl avlu olarakta biliniyor.İncilde adı geçen 7 kiliseden biri olan tapınak daha sonra bazı ilavelerle kiliseye çevrilmiş, kulelerinden biri Kurtuluş camii adı ile kullanılıyor.
bergama.kızıl avlu
Şehir merkezindeki çeşitli dönemlere ait arkeolojik ve etnoğrafik eserlerin bulunduğu Bergama müzesi, Eğitim Tarihi Müzesi,eski Bergama evleri, tarihi ilçe milli eğitim müdürlüğü binası, şehirde dinlenebileceğiniz Çamlı park, Ulu cami, Emir sultan camii, Yeni cami, Ansarlı camii, Selçuklu minaresi, Kurşunlu camii, Hacı Hekim hamamı, Küplü hamam, Şadırvan Caddesi üzerindeki bedesten, Arasta, Çukurhan ve Taşhan, eski evleri görebileceğiniz Kale mahallesi gibi yerler ayrıca gezilebilir.
pergamon-bergama-museum
Kültür turizmi ile tanınan Bergama’da bazı eski evler ve binalar restore edilmiş, pansiyon ve butik otel olarak hizmetveriyor, çok sayıda yabancı turist gelen şehirde 5 yıldızlı olmasada gayet güzel ve temiz otel ve restoranlar var.
bergama halı
Parşomen yapımı şehirde tekrar canlandırılmış, çok güzel sanat eserlerini Atatürk Bulvarı üzerindeki Berksav binasında görebilir ve satın alabilirsiniz. Bergama dokuma ve halıcılık ile ünlü bir yer özellikle Yağcı Bedir halılarının yün ve kök boya ile ile hazırlanmış iplerle dokunduğu belirtiliyor.
parşomen
Kozak çam fıstığı, karanfilli leblebi, patlıcandan yapılan çığırtma, ramazan helvası, kıymaya un ve kimyon katılarak hazırlanan Bergama köftesi ve tulum peyniri Bergama’da ünlü lezzetler arasında bulunuyor.

Bir cevap yazın