Amasra Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Karadeniz kıyısındaki Amasra doğallığını koruyabilmiş,masmavi denizin muhteşem doğa güzelliklerinin ve tarihin iç içe girdiği Fatih Sultan Mehmet’in gördüğü anda Lala, Lala Çeşm-i Cihan bu mu ola diye sorarak hayranlığını ifade ettiği bu şirin ilçe sakin ve huzurlu bir tatil için doğru adreslerden biridir.

Kraliçe Amastris’den adını alan şehrin bilinen ilk adı Sesamos, Fenike, İon, Lidya, Pers yönetimlerinden sonra M.Ö 4.yüzyılda Büyük İskender Pers’leri yenerek kentin yönetimini baldızı Amastris’e vermiş, kenti yeniden imar eden Amastris oğulları tarafından öldürülmüş, ardından Pontus, Roma, Ceneviz yönetimleri sonrasında 1461 yılında Trabzon Seferine çıkan Fatih yolu üzerindeki şehri Osmanlı topraklarına katıyor.
Sıraladığımız tarihi dönemlere ait izler ve eserlerin bir kısmı yok olsa da şehirde ve Arkeoloji müzesinde tarihe tanıklık eden eserleri görebilirsiniz.

Amasra gezinize öncelikle şehri tüm güzelliğiyle görebileceğiniz Bakacak tepesiyle başlayabilirsiniz, Amasra – Bartın yolunun 4.kilometresinde yer alan tepe Fatihin Amasrayı görüp hayranlık duyduğu yerdir.

Kuşkayası Yol Anıtı: Amasra ilçe merkezine gelmeden önce görebileceğiniz anıt Türkiye’deki ilk ve tek yol anıtı olma özelliği taşıyor,aynı zamanda dünyanın ilk yolcu mola yerleri arasında olduğu söylenen anıt Roma imparatoru Cladius Cermonious’un Bitinya valisi tarafından kayalara oyularak yapılmış insan figürü ve kartal figürü ile iki kitabe bulunuyor, kitabelerde vali uluslararası dostluğun ve barışın anısına dağı yardığını ve kendi özel ödeneği ile bu dinlenme yerini yaptırdığını ifade ediyor.

Amasra gezinizde görebileceğiniz diğer yerler: Bedesten, Antik Tiyatro, Kemerdere Köprüsü, Amasra Kalesi, Fatih Camii, Küçük Kilise, Osmanlı Hamamı, Kaymakamlık Evi,Ethem Ağa Konağı, Çekiciler Çarşısı, Yeraltı Galerisi, Kemere Köprüsü, Akropol, Direkli Kaya,Oyma Mağaralar, Amasra Müzesi.

Amasra gezinizde yeterli vaktiniz varsa görebileceğiniz Doğal Güzelliklerden başlıcaları: Ağlayan Ağaç, Gürcüoluk Mağarası,Çakraz, Delikli Şili, Mendirek, Değirmenağzı, Bozköy plajı, Akkonak Plajı, Göçkün Deresi, Tavşan Adası,Boztepe Adası.

Bedesten: Amasra’ya 1.5 km uzaklıktaki tuğla örülerek yapılan yapının M.S 1.yy sonu veya 2.yy başında Roma eyalet sarayı olarak yapıldığı sanılmaktadır, ticari işlerinde yürütülmesi nedeniyle bedesten denildiği düşünülüyor. Yakınında Akropol denen yükseltiden geriye sadece surların bir kısmı kalmış durumda.

Antik tiyatro: Aya Yorgi tepesinin güney eteklerindeki tiyatronun sadece giriş kapısının kalıntıları görülebilir.Roma dönemine ait olduğu biliniyor.Tiyatro alanında mezarlık bulunuyor.

Kemerdere Köprüsü: Amasra ilçe merkezine yaklaşık 3 km uzaklıktaki Cevizlik mevkiinde Roma imparatoru tarafından yaptırılan tek gözlü köprü eski dönemde Amasrayı Bartına bağlayan yolun geçiş noktalarından biri olarak yapılmış, köprü ayaklarında seçilebilen kabartmalarda Roma askerlerinin Pontus’lularla savaşı anlatılıyor.

Amasra Kalesi: Roma döneminde yapılmış, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinde ilave ve onarımlar yapılmış,kale iki ana bölüm halinde düzenlenmiş,daha önce ada olan Boztepe’deki Sormagir Kalesi Kemere adlı köprüyle Amasra’ya bağlanmış,diğeride Amasrada’ki Zindan Kalesidir.Surların bir bölümü yıkılmış olan kale içinde az sayıda ahşap ev,iç kalede Cenova şatosu,Bizans döneminde 9. yüzyılda yapılmış kiliseden camiye çevrilen Fatih cami, 9. yüzyıla ait( (Şapel) Küçük kilise cami olarak kullanılırken 1930 yılında ibadete kapatılmış,restore edilerek kültür ve sanat evi olarak kullanılıyor.Kaymakamlık Evi 1884 yılında Bolu Mutasarrıfı(yönetici)tarafından ilkokul olarak yaptırılmış,kale içinde yer alıyor.

Osmanlı Hamamı: yapım yılı tam olarak bilinmeyen hamamın 16.yy Osmanlı eseri olduğu sanılıyor,soğukluk bölümü yıkılan hamamın diğer bölümleri görülebilir.hamam oldukça bakımsız durumda ve bir bahçe içinde yer alıyor.

Ethem Ağa Konağı: Karadağ’dan 1864 yılında Amasra’ya gelen Edhem Ağa Tarla ağzı köyünde kömür madeni işletmiş, Edhem Ağa tarafından Karadağ Prensinin yazlık evine benzer şekilde küçük liman karşısında Safranbolu’dan getirilen Rum ve Türk ustalara 1890 yılında yaptırılmış.

Çekiciler Çarşısı: Amasra’nın en çok ilgi gören yerlerinden biri olan çarşıda çekicilik denilen ahşap oymacılığı süsleme sanatına ait ürünlerin satıldığı çarşıda çok çeşitli ahşap ev ve hediyelik eşyalar yanında Tel kırma, Sarma, Kanaviçe gibi el emeği ürünlerde satılıyor.

Direkli Kaya:Küçük Limandaki kayanın üzerine yapılmış 7 metre yükseklikteki eser kayaların üst üste dizilmesiyle yapılmış önünde halk arasında Amastris Havuzu denilen kayaların oyulmasıyla yapılan ve denizle bağlantısı olan bir havuz, mermer bir iskele kalıntısı yer alıyor, denize girilebilecek yerler arasında bulunuyor.

Amasra Müzesi: Kum Mahallesindeki müze 1884 yılında yapılmış olan Bahriye mektebi binasında hizmet veriyor,4 teşhir salonu ve bahçesindeki alanda etnografya ve arkeolojik eserleri görebilirsiniz.
Amasra yarımadasının doğusunda Büyük Liman 300 metrelik kumsalıyla,batısındaki Küçük Liman 150 metrelik kumsalıyla ilçe merkezinde gezebileceğiniz ve yaz mevsiminde denize girilebilecek yerlerdir.Ayrıca çevredeki Çakraz, Bozköy, Akkonak Plajları, denizden ulaşılabilen Felengit denize girilebilecek diğer yerler arasında.

Ağlayan Ağaç: Karaya köprü ile bağlı olan Boztepe’de yaşlı bir selvi ağacının yılın belli dönemlerinde ağladığı söyleniyor,aldığı fazla nemi damlalar halinde boşaltan ağacın bulunduğu yerdeki çay bahçesinde dinlenerek karşıdaki Tavşan adasını ve manzarayı seyredebilirsiniz.

Gürcüoluk Mağarası: ilgi duyanların gezdiği mağara 169 metre uzunluğunda ve damlataş sütunları ile çok sayıda odacık ve salona ayrılmış, renkli sarkıt ve dikitlerin bulunduğu mağaraya İnpiri yada Karakaçak köyü üzerinden gidilebilmektedir.

Tavşan Adası: Kemere köprüsünün karşısında ve kıyıya yaklaşık 500 metre uzaklıktaki ada üzerinde yaşayan tavşanlardan dolayı bu isimle biliniyor,adada küçük bir manastıra ait kalıntılar bulunmakta.

Amasra Ulaşım: Bartın-Amasra arası 17 km, önce Bartın’a oradan Amasra’ya gidebilirsiniz.Bartın çıkışından 10 km sonra yolun solunu takip etmelisiniz.

Amasra’da ne yemeli ?
Amasra en çok balık tava ve 20 civarında malzeme ile hazırlanan salatası ile tanınıyor,ayrıca ballı yoğurt, Çöven ekmeği, Kabak tatlısı, Amasra pidesi tadına bakmanız gereken lezzetler arasında.Sezonda restoranlar oldukça yoğun olduğu için yer bulmak oldukça güç,önceden rezervasyon yaptırmalısınız.

Amasra ülkemizde turizmin ve ev pansiyonculuğunun ilk geliştiği yerler arasında ,yaz mevsiminde çok sayıda otel ve pansiyon işletmesi arasında tercihte bulunabilirsiniz.

Amasra gezinizde hediye olarak Çekiciler Çarşısında çeşitli ahşap ürünlerden çok farklı hediyelik eşyalar ve el emeği kanaviçe, telkari, sarma gibi ürünler alabilirsiniz.

Amasra Fotoğrafları

Bir cevap yazın