Belgrad

Vitrin Vize Yok

Beyaz şehir Belgrad Sırbistan’ın en büyük şehri ve başkenti Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuş. Balkanların kapısı olarak adlandırılan şehir ülkemize  hafta sonu gidilecek kadar yakın oluşu ve vize istenmeyişi, ucuz olması, tarihi ve kültürel zenginliği, eğlence dolu geceleri ve zengin mutfağıyla popüler tatil rotaları arasında yer alıyor.

Ulaşım
İstanbul’dan hava yolu ile 1 saat 45 dakika süren yolculukla Belgrad şehir merkezine 20 km uzaklıktaki Nikola Tesla Havaalanına gidiliyor. Buradan otobüs veya taksi ile Belgrad’a gidebilirsiniz. Belgrad’da para birimi dinar olduğu için havaalanında bir miktar döviz bozdurmalısınız. Şehirde Sırpça konuşulsada İngilizce bilenlerin sayısı oldukça fazla, Sırpça’da bir çok Türkçe kelime de bulunuyor.

Gezilecek yerler
Belgrad büyük bir şehir ve şehrin Stari Grad denilen eski ve tarihi bölümü Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde yer alıyor. Şehrin Novi Beograd denilen yeni Belgrad kesimi kalabalık ve gelişen bir yer. Yeni Belgrad’da Zemun gezilmesi gereken en önemli yer, Belgrad uzun süre Osmanlı yönetiminde kalmış azda olsa bazı eserler günümüze ulaşmış, hatta o zamanki isimleriyle tanınıyor.
Kalemegdan kalesi ve parkı: Türkçe kale meydan anlamındaki Kale ve içindeki askeri müze, Damat Ali Paşa türbesi, Sokullu çeşmesi, İstanbul kapısı, Kale megdan parkı içindeki Ruzica Kilisesi, Victor heykeli gibi eserler yanında park sanat galerileri, müzeler, anıtlar, hayvanat bahçesi, dinlenme ve yürüyüş alanları, tenis kortları, kafeler ve restoranları ile şehrin en güzel yerlerinden biri olarak dikkatçekiyor.
Knez Mihailova Caddesi: Belgrad’ın en büyük alışveriş alanı olan trafiğe kapalı cadde Terazije meydanı ve Kalemegdan arasında yer alıyor. Cadde üzerindeki eski ve görkemli binaları, kafe ve restoranları, mağazaları, heykelleri ile şehrin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden bir başkası.
Cumhuriyet Meydanı:Knez Mhailov caddesinin başlangıcında yer alan meydan şehrin en hareketli yerlerinden ve buluşma noktalarından biri olarak kabul ediliyor. Meydanın ortasında Sırp Prensi Mihailova Obranavi‘nin at üzerindeki heykeli 1882 yılında yapılmış, Sırbistan Ulusal Müzesi ve Devlet tiyatrosu da burada yer alıyor.
Taşmejdan: Daha önce taş ocakları olduğu ve tarihi yapıların inşasında buradan çıkarılan taşların kullanıldığı söylenen Taş meydan Belgrad’ın önemli gezi alanlarından biri, meydanda St.Mark kilisesi, Rus ortodoks kilisesi, çocuk oyun alanları bulunuyor. Aziz Sava Katedrali: Türk yönetimi sırasında çıkan bir ayaklanma sonrası Aziz Sava’nın kemiklerinin bulunduğu sandığın yakıldığı tepede Aziz Sava adına 1935 yılında yapımına başlanan Katedral Sırbistan’daki en büyük katedral olarak ziyaret ediliyor . Zemun: Şehir merkezine 15 dakika mesafedeki ilçe yeni Belgrad’ın Tuna nehri kenarında yer alan yerleşimi, Gardos tepesi ve buradaki Hünyadi Yanoş kulesi, nehir boyunca yürüyüş alanları, parkları ve eğlence hayatı ile gezilmesi gereken yerler arasında.
Ada Ciganlija: Belgrad’ın denizi olarakta adlandırılan ada Sava nehrinde, adanın kıyı ile bağlantısı sağlanmış ve yapay bir göl oluşturulmuş, burası spor alanları ve plajı ile şehrin yaz aylarında en çok ilgi gören yeri.
Avala:Belgrad şehrinin yakınlarında otobüsle ulaşım sağlanan Avala dağı bitki örtüsü, manzarası ve anıtlarıyla gezilebilecek yerler arasında. İsimsiz kahramanlar anıtı, Rus gaziler anıtı, Avala kulesi dağdaki ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor.
Bayraklı Camii: Osmanlı Devleti zamanında yapılan ve günümüze ulaşan tek cami olan Bayraklı Cami’nin Osmanlı devleti zamanında minaresine asılan bayrakla diğer camilerle aynı anda ibadetin başlamasını sağlaması nedeniyle Bayraklı camii adını taşıdığı söyleniyor. 14o metre yüksekliği ile cam gökdelen Usce Kulesi, çok sayıda müze bulunan şehirde Sırp kökenli Amerikalı fizikçi ve mucit Nikola Tesla Müzesi, Yugoslav Tarihi Müzesi, Kralja Minalca caddesi üzerindeki Eski saray ve Yenisaray, tarihi yapıların ve ünlü restoranların bulunduğu Skadarlija, korunan doğal yaşam alanları olan Büyük Savaş Adası ve Küçük Savaş adaları,Terazije meydanındaki dünyaca ünlü kişilerin kaldığı bilinen Moskova oteli, Tito Mozalesi ve yanındaki parkları gezip görülmesi gereken diğer yerler arasında sayabiliriz.

Eğlence Yemek ve Alışveriş
Eğlence: Belgrad’da açık havada yapılacak pek çok aktivite bulunuyor, yürüyüş, bisiklet gezisi, tekne turu ,balon turu, yüzme, golf, tenis dışında özellikle Sava ve Tuna nehri boyunca yer alan kafe ve barlar, Skadarska caddesinde müzikli ve Sırp yemek içkileri sunulan Kafana denilen restoranlar, yüzer gece kulüpleri oldukça ünlü eğlence sabah saatlerine kadar sürüyor. Eğlence hayatını tanıtan firmaların düzenlediği turlara katılarakta içeçek ve atıştırmalık yiyecekler dahil güzel bir gece geçirilebilir.
Yemek: yemeklerde Türk mutfağının etkilerini görebileceğiniz Belgrad’da et yemekleri popüler, domuz eti de çokça tüketiliyor, et yemeklerinde kajmak denilen bir tür krema kullanılıyor, cevab cici kebabı, chopska denen salata, telaca sırpska çorbası, Pekara denilen fırınlarda kahvaltı yapılabiliyor, burek denilen bir çok börek çeşiti var. Bifteğin yumurta, kaymak ve ufalanmış ekmek ile hazırlanan karışıma batırılıp yağda kızartıldığı Karadordeva, Jagneceg Mesa denilen bizdeki kuzu kapama yemeği, Pljeskavica denen köfte, meyve rakıları, rakija adlı bir tür brendi, krempita denen bir tür pasta deneyebileceğiniz yerel yiyecek ve içeceklerden bazıları.

Alışveriş: Usce Shoping Center alışveriş merkezi, hertürlü sebze meyve, süt ürünleri gibi çeşitli ürünlerin satıldığı Kalanic Pijaca açık hava pazarı,çeşitli kıyafetler ve hediyelik eşyaları bulabileceğiniz Knez Mihailova caddesi, Kalemegdan parkı ve parka giden yol kenarlarındaki tezgahlarda hediyelik eşyalar, şehrin en büyük ve uzun caddesi olan Kralja Aleksandra caddesi çeşitli alışveriş mağazaları ve açık pazarı ile alışveriş yapabileceğiniz yerlerden bazılarıdır. Yöresel başlık ve ayyakabılar,oya ve mendiller,baskılı tişörtler, cam takılar, seramik ürünler, şarap, rakija hediye olarak alınabilecek ürünlerden bazıları, çok çeşitli hediye alma seçeneğiniz bulunuyor.

Konaklama
Şehirde konaklama için çok sayıda otel ve hostel bulunuyor, kiralık apartman daireleri de tercih edilebilir. Şehrin önemli cadde ve tren terminalleri çevreleri, otobüs terminallerinin bulunduğu yerlerdeki otellerde ve hostellerde farklı bütçe ve tercihlere uygun oteller arasında seçim yapılabilir. En hareketli caddelerde lüks oteller, daha sakin ve merkeze biraz uzak yerlerde daha ucuz oteller bulunuyor.

Belgrad Fotoğrafları

Bir cevap yazın