Istanbul Sile

İstanbul Ağva ve Şile Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

İstanbul’a yakın doğallığını koruyabilmiş, Yeşilçay ve Göksu dereleri arasında kurulmuş,yeşilin her tonunu barındıran ormanlarıyla Karadeniz kıyısında, her mevsim gidilebilecek, hafta sonu veya günübirlik tatilin en güzel adreslerinden biride Ağva, İstanbul’a 100 km mesafede , Şile’nin en çok ziyaretçi ağırlıya yerlerinin başında geliyor.

İstanbul’dan Ağva’ya kendi aracınızla Avrupa yakasından gidecekseniz 1.köprüden Ümraniye yönüne ilerlemeniz gerekiyor, köprüden geçtikten sonra Şile,Çamlıca,Ümraniye yol levhasını gördüğünüz yerden sağa dönerek Şile’ye yaklaşık yarım saatlik yolculukla ulaşacaksınız.Şile’ye geldikten sonra Ağva’ya ulaşmak için  ikiyolan birini seçebilirsiniz. Birinci yol Şile Çayırbaşı’ndan ikiye ayrılan yoldan sola dönüp sahil yolu ile Ağva’ya ulaşırsınız,ikinci yol ise Teke köyüne giden yolu takip ederek Ağva’ya  ulaşmaktır. İzmit istikametinden gidecekseniz Kandıra,Akçaova üzerinden, Gebze istikametinden gidecekseniz Mollafeneri yönünde ilerleyip Tem yolu ile soldan Teke’ye ulaşın, Teke’den sonra sağdan İsaköy yolu ile ulaşacaksınız.

Ağva her mevsimde güzel, dinlenebileceğiniz  gezi sonunda kendinizi mutlu hissedip tekrar gelmek isteyeceğiniz, harika bir yer. İlgi alanlarınıza bağlı olarak yapabileceğiniz, farklı aktiviteleri gerçekleştirme imkanı bulabileceksiniz.

Agva Istanbul

Ağva Latince iki dere arasına kurulmuş köy ve su anlamlarına gelen bir yerleşim adı, Hitit, Frig, Roma, Ceneviz, Bizans, Osmanlı dönemlerine ait tarihi geçmişinin izlerini  göreceksiniz. Kalemköy’de  Roma dönemine ait mezar ve kilise kalıntılarını, Hacıllı köyünde değirmen ve kale kalıntılarını görebilir, dilerseniz  biraz zorlanarak  ilk hristiyanların doğu romalılar tarafından yakalanarak hapsedildikleri Gürlek mağarasını ve Ballıkayaları görebilirsiniz, Gebze’deki Ballıkayalar’la sadece isim benzerliği  olduğunu belirtelim. Gezip keşfedebileceğiniz köylerden biride Akçakese köyü; güzel  kumsalı, temiz denizi ve yemyeşil doğasıyla dilerseniz konaklama imkanı olan ruhunuzun  dinlendiğini hissedeceğiniz bir yer.

Ağvagezinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri  Karamandere köyünde saklı cennetlerden biri  olan Saklıgöl, etrafı yeşilin her renginde tepelerle çevrili, yapay bir göl; burada çok güzel fotoğraflar çekebilir,göl kıyısı veya ormanda yürüyüş yapabilir,göl kıyısındaki belirlenen alanlarda piknik yapabilirsiniz,göl kıyısındaki işletmede kahvaltı  ve yemek ihtiyacınızı karşılayabilir,güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Agva RehberiAğva 11 göller vadisi ve Hacıllı şelaleleri macera ve doğa severlerin gezi alanları arasında önemli yere sahip mümkün olursa görmenizi öneririz.

Kilimli koyu ve Kadırga koyu piknik yapabileceğiniz,denize girebileceğiniz kamp yapabileceğiniz  görülmesi gereken yerler arasında.kilimli koyu kayalıkları özellikle Gelin kayası görülmeli.

Diğer Aktiviteler:

  • İsterseniz iki deresinde veya denizde balık avlayabilirsiniz.
  • Göksu deresinde veya Karadeniz kıyısındaki kumsallarından denize girebilirsiniz.
  • Yürüyüş yapabilir veya bisikletle gezerek çevreyi keşfedebilirsiniz.
  • Nehirde kano, deniz bisikleti veya tekne ile gezinti yapabilirsiniz.
  • Çok güzel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Yemek ve konaklama:

Ağva’da daha çok balık restoranları gözde olan yerler, çoğu Yeşilçay deresi kenarında olan restoranların fiyatları değişiklik gösteriyor. Göksu deresi çevresindeki restoranlarda yine deniz ürünleri revaçta,fakat mantı,gözleme ve diğer yemekleri de yiyebileceğiniz yerler var.

Konaklama için çok sayıda otel ve pansiyon işletmesi olan Ağva’da hafta sonları fiyatlar daha yüksek,hafta içi daha uygun fiyatlarla  bu işletmelerde kalabilir,daha sakin bir ortamda tatil yapabilirsiniz.

Ağva’da küçük hediyelik eşyalar ve Şile bezi alabilirsiniz, yaz mevsiminde dahi gece serinleyen havayı dikkate alarak tedbirli olmanız gerektiğini de belirtelim.

İstanbul Ağva ve Şile Rehberi
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın