Safranbolu Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Karabük ilimizin ilçelerinden Safranbolu UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine 1994 yılında alınmış,doğayla,tarihin iç içe uyumla günümüze ulaştığı, adını mor yapraklı kırmızı filizli safran çiçeğinden alan her mevsimde bir başka güzel turizm kentimiz.

Safranbolu’ya Ulaşım
İstanbul’dan gidecekler İstanbul-Ankara karayolunda Gerede çıkışından ilerleyerek Karabük’e ,8 km sonrada Safranbolu’ya ulaşacaktır.İstanbul-Safranbolu arası yaklaşık 400 km ve yaklaşık 5 saatte gidilebilir.Ankara’ya 230 km,Kocaeli’ne 320 km, İzmir’e 758 km, Diyarbakır’a 1228 km, Antalya’ya 716 km mesafededir. Demir yolu ulaşımı Karabük il merkezinden sağlanmaktadır.

Antik dönemden günümüze uzun tarihi geçmişinde Osmanlı devleti dönemi ekonomik ve kültürel gelişmenin olduğu, günümüze ulaşan tarihi ve kültürel yapının eserlerle ortaya konduğu dönemdir. Bu zengin miras korunabilen çevresel dokusuyla dünyaca ünlü Safranboluyu turizm merkezlerinden biri haline getirmiştir.

Bilgi ve belgelere göre Hititlerden günümüze Safranbolu’nun adının Bizans döneminde Dadybra,Selçuklu yönetiminde Zalifra,Çobanoğulları,Candaroğulları Beylikleri ve Osmanlı yönetiminde Taraklı Borglu,yada kısaca Borglu, Borlu,Zağfiran Benderli,Zağfiran Bolu,Zafranbolu ve son olarak Safranbolu olarak değiştiği görülüyor.

Safranbolu’da gezilecek çok yer olduğu için gezinize tarihi çarşı bölgesinden başlayabilirsiniz, tabii tüm Safranbolu halkının ünlü Safranbolu konaklarında yaşamadığını da belirtelim. Şehirde 2000 kadar tarihi ev ve konak, cami, hamam, türbe, çeşme, saat kulesi, han, çamaşırhane gibi tescilli eserler var.

Hıdırlık Tepesi
Safranbolu’yu tümüyle görebilmek için bu ünlü tepeye çıkarak şehrin güzelliğini seyredip,eskiden namazgah olan bu tepedeki Hıdır Bey türbesini,Hasan Paşa türbesini ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarından doktor Ali Ataman’ın anıt mezarını ziyaret edebilirsiniz.

Hıdırlık tepesinden aşağıya inen yolda Kaymakamlar Gezi Evi
7 odalı ve 3 katlı,18.yy başlarında yapılan konağın sahibi Hacı Mehmet Efendiden sonrada kaymakamların ikamet ettiği konak dönemin mimari, kültürel özelliklerini yansıtıyor ilginç özellikleri olan dönemi yansıtan eşyalar, araç, gereçler ve döneme ait kıyafetleri olan mankenlerle günlük yaşam kesitleri ile mutlaka görülmeli.

Yakın çevrede İzzet Mehmet Paşa Camii kesme taştan yapılmış 1796 tarihli, Köprülü Mehmet Paşa Camii Safranbolu’nun en büyük camisi, miğfer şeklindeki kubbesiyle,bahçesindeki şadırvan ve güneş saati ile ilgi çekiyor.Dere yatağı üzerine kurulan kemer üzerinde inşa edilmiş(Kaçak)Lütfiye Camii, 1872 tarihli kiliseden camiye çevrilmiş Ulu Camii, çarşı içindeki Kazdağlı Camisi’de önemli anıt eserlerden.

Cinci Han ve Cinci Hamamı
çarşı içindeki iki katlı han ve hamam Osmanlı padişahı 1.İbrahim’i tedavi ederek ünlenen ve zengin olan Cinci Hoca(Karabaşzade Hüseyin Efendi)tarafından yaptırılmış,han otel ve restoran olarak düzenlenmiş durumda,hamamda halen kullanıma açıktır.

Çarşı içinde Yemeniciler Çarşısında eski bir sanatın, Yemeni olarak bilinen deriden ayakkabı yapımının özelliklerini de görebileceğiniz müzeyi ziyaret etmelisiniz. Bakırcılar ve Demirciler Çarşısı az sayıda ustasıyla var olmaya çalışıyor. Yine birkaç semer ustası semer üretimine devam ederken ,ahşap işlemeciliği hediyelik eşya üretimine yönelmiş oldukça güzel ürünler yapılıyor, takı kutuları, maket ve gece lambası tarzında ahşap hediyelik Safranbolu evleri ziyaretçilerin satın aldığı ürünler arasında.

Safranbolu gezinize daha yüksek bir alanda yer alan Kale, Eski Hükümet Konağı, Kent Tarihi Müzesi, restoran olarak hizmet veren eski cezaevi, Londra’dan getirilen saatiyle Saat kulesi, Havuzlu Asmazlar Konağı ile devam edebilirsiniz.Asmazlar Konağı otel ve restoran olarak düzenlenmiş.

Kileciler Konağı,Süha Arın Kültür ve Sanat Merkezi(Mektepçiler Konağı),güzel bir kafeterya olarak alt katı kullanılan 3 katlı Mümtazlar Konağı gezinize dahil edebileceğiniz yerler.

Safranboluyu bir günde gezmeniz oldukça zor olsa da Bağlar semti ve yakın çevresinde gezilmesi gereken yerler arasında ilçeye yaklaşık 8 km mesafedeki İncekaya su kemeri ve altından geçen Tokatlı Deresi ve İncekaya Kanyonu devamında 9 km’lik yürüyüş parkuru olan Tokatlı Kanyonunu ve kanyondaki 80 metre yüksekliğe camdan yapılmış seyir terasını görmelisiniz. Diğer gezilen kanyonlar Katır yolu, Kirpe ve Sakaralan dır.belirli yürüyüş güzergahlarıda ziyaretçilerin bir bölümünce değerlendirilmekte, sizinde hoşunuza gidebilecek doğa ve tarihin güzelliklerinin bir arada görülebileceği alanlar.

Bulak Mağarası
ilçeye 9 km uzaklıktaki mağaranın astım,nefes darlığı,bronşit hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor,400 metrelik bölümü gezilebilen mağaranın 6000 metreyi aşan uzunlukta olduğu belirlenmiş yakınında Hızar mağarası içinde su kaynağı olan ve ziyarete kapalı,doğa severlerin ilgisini çekebilecek yerlerden.
Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biride eğer zamanınız varsa Yörük Köyü olmalı,Safranboluya 11km uzaklıktaki köyün Karakeçili Türkmen Aşireti yerleşimiyle 750 yıl önce kurulduğu söyleniyor.Safranbolu’ya benzer mimari ve kültürel dokusu ile köydeki evler koruma altına alınmış ve bazı evler restore edilmiş,evlerden 450 yıl öncesine tarihlenen olduğu gibi en yeni ev yaklaşık 100 yıllık,Sucu Hafız Gezi evi,Sipahiler Konağı,Kaymakçıoğlu Konağı,Cebecioğlu,Hacı Kavas evi,çamaşırhane,ahşap camii,kapılardaki üçlü kilit sistemi ve kapı tokmakları,evlerdeki dolap içi banyoları,bazı çatılardaki geyik boynuzları ile,büyük bir müze veya küçük Safranbolu diye tanımlayabileceğiniz harika bir yer.karnınızı doyurarak dinlenebileceğiniz yerlerde var.

Bunların dışında höyük, tümülüs,kaya mezarları,antik kalıntılarda ilginizi çekebilir. Safranbolu gezinizde denemenizi önerebileceğimiz lezzetler arasında pekçok yerde ikram edilen Safran Lokumu,baklava,kuyu kebabı,Safranbolu bükmesi,helva,etli yaprak dolması dışında pek çok yöresel yemek var.
Alış veriş yapabileceğiniz çok sayıda işletme olan Safranbolu’dan her gezi sonunda sevdiklerimize hediye veya kendiniz için almak isteyebileceğimiz ürünler arasında Safranbolu lokumu, Safranbolu baklavası,Safranlı kolonya,sabun,parfüm ve losyonlar,bütçeniz uygunsa dünyanın en pahalı baharatı olan Safran,maket Safranbolu evleri,buzdolabı süsleri,yemeni,bakır eşyalar,takı kutuları,Kastamonu dokumasından yapılmış örtüler ve giyecekler sayılabilir.

Safranbolu’da konaklayabileceğiniz yerler genellikle restore edilmiş konaklar olup çoğu butik tarzda hizmet veriyor.Özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde yoğun ziyaretçi olacağını dikkate alarak rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz.

Safranbolu Fotoğrafları

Bir cevap yazın