Kazak Vadisi

İzmir – Kemalpaşa Kazak Vadisi

Haftasonu Önerileri Seyahat Rehberi Vitrin

Apaçi ve Haflinger cinsi atlar, dağın eteklerinde yeşil bir vadi, otağ, kısrak sütünden yapılan Kımız, Kazak kıyafetleri giymiş insanlar bunların hepsi ve daha fazlasını görebileceğiniz yer şaşırtıcı gelse de Orta Asya da değil İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde Nif Dağının eteklerindeki Kazak vadisinde.

82a375c3-270f-43ec-8a89-8a4d45067b21_zpsa29cde62

Tarihimiz ve kültürümüz hakkında bilgi edinmek için yapılan gezilerde, önemli ve unutulmuş eski göçebe kültürümüzün, bazılarını hatırlamadığımız gelenek ve göreneklerin, yiyecek ve içeçeklerimizin hatırlanması için gezilmesi gereken yerlerden biride Alaş Kımız Çiftliği Kazak Vadisidir.

Ulaşım: İzmir’den Kemalpaşa ilçesine ulaştıktan sonra Torbalı-Selçuk yoluna devam edilmeli, 4 km ilerleyip Çiniliköy’e vardıktan sonra tabelalar size yardımcı olacaktır. Çiniliköy’den sağdaki yola dönerek orman yolundan yaklaşık 600 metre ilerleyince vadiye ulaşıyorsunuz. Çiftliğin kurucusu Şirzat Doğru Doğu Türkistan daki baskılar sonucu 1949 da Büyük Kazak göçüyle Taklamakan çölünü ve Himalaya Dağlarını geçerek Hindistana ulaşabilen Kazak Türklerinden biri,  iki yıl süren zorlu yolculukta çok kişi hayatını kaybetmiş. 1954 yılında Türkiye’ye gelip yerleşmişler.

Kazak Vadisi Izmir
Kazak Vadisi Izmir

Türk kültürünün unutulan bazı değerlerini ve ata kültürünü yaşatmak isteyen Şirzat Doğru Altay Dağları ve yaylalarına benzer bulduğu Nif dağı eteklerindeki etrafında ormanlar olan yaklaşık 300 dönümlük araziyi alarak 1987 yılında burada ilk otağı kurmuş ve çiftlik zamanla bugünkü halini almıştır. Kazak vadisine yapacağınız gezide çiftliğe girince görecekleriniz yemyeşil bir vadide büyük bir otağ ve daha küçük otağlar kurulmuş,uysal ve eğitimli atlar, geleneksel orta Asya mutfağı ve milli içki kımızın tadına bakabileceğiniz aş evi anlamına gelen askana.

Otağ: bahçede geleneksel otağ görünümünde betonarme büyük bir otağ ve ve aslına uygun küçük otağlar yer alıyor. Ziyaretçilere Türk dünyası, Türk boylarının göçebe hayat şekli, kültürleri, otağ ve kımız hakkında tanıtıcı bilgiler veriliyor. Otağın iç motifleri gayet güzel çizilmiş, içeride çok sayıda antik obje, keçe halılar, kilimler, binicilikle ilgili eşyalar, yağlı boya tablolar Türk kültürünü yansıtıyor.

Otağ basit bir çadır değil oldukça ayrıntılı, farklı özellikte bölümleri ve içinde yaşayanların uyduğu hiyerarşik düzeni ile Türk kültürünü yansıtan bir yaşam alanı.

kimiz
kimiz

Kımız: Kısrak sütünün mayalanmasından sonra bazı işlemlerden geçerek elde edilen ayran kıvamında alkol oranı çok düşük bir içki,Türklerin en eski milli içkisi, birçok hastalığın tedavisinde etkili ve önleyici olduğu bilimsel olarakta kabul ediliyor. Çiftlikte yetiştirilen kısrakların sütünden yapılan kımızın tadına bakabilir ve satın alabilirsiniz.çok uzun süre bozulmadan saklanabildiği söyleniyor.

Kımız lokantası: Askana denilen lokantada her hafta farklı Türk boylarının yemekleri ve Anadolu yemekleri pişiriliyor.
Özbek pilavı, Bavursak, Kaz sucuğu, Kavurdak, Şaşlık, Mantı, Çiğ börek, Kespe köje çorbası,Nevruz çorbası,Kömürde tavuk budu Alaş salatası gibi çok sayıda yemek pişiriliyor ve milli kıyafetli görevliler sunuyor.  Çiftlikte çok sayıda at bulunuyor,özellikle Avusturya kökenli uysal ve eğitimli atlar olan Hafliger cinsi atların bir kısmı binek atı olarak eğitilmiş,yine eğitimli Apachi denen atlar bulunuyor, isteyenler ücret karşılığında küçük bir alanda veya çiftlik içinde görevlilerin eşliğinde ata binebiliyor.
Çiftlik arazisinde güzel yürüyüş alanlarında gezebilir, Türk müziği dinleyerek geleneksel yemeklerin tadına bakabilir, küçük hediyelik eşyalar, peynir, yoğurt ve kımız alabilirsiniz. Çiftlikte konaklama imkanı yok, günübirlik gezi ile ülkemizdeki tek kımız çiftliğinde temiz ve doğal bir ortamda çok farklı bir gün geçirebilirsiniz.

İletişim Bilgileri:
Alaş Kımız Çiftliği Kazak Vadisi
Çiniliköy-Kemalpaşa-İzmir
0232 878 14 43/0232 878 27 28

Bir cevap yazın