Bursa Cumalıkızık Köyü Gezi Rehberi

Haftasonu Önerileri

Tarih ve kültürümüze ait günümüze ulaşan yaklaşık 700 yıllık geçmişe sahip Osmanlı köylerinden Cumalıkızık tarihi dokusunu koruyabilen evleri kültürü ve doğal güzellikleriyle ülkemizde en tanınan, yurt dışından  turistlerinde giderek ilgisinin arttığı köydür. Tarihe şahitlik eden asırlık çınarları, sokakları, evleri ile günübirlik veya hafta sonu gezi planlarınızdan birinde mutlaka yer alması gereken yerlerden.

Bursa’da Uludağ’ın kuzey eteklerinde Oğuz boylarından birinin adını taşıyan Kızık köylerinden bazıları zamanla yok olsa da günümüzde Yıldırım ilçesine bağlı mevcut 5 Kızık köyünden Cumalıkızık tarihi dokusu en iyi korunabilmiş köy olarak günümüze ulaşabilmiş.

Cumalıkızık köyü’nün 1865 tarihli vakfiye belgesine göre ikinci Osmanlı Orhan Gazi’nin vakıf köylerinden biri olduğu belirtiliyor,köyün 700 yıllık geçmişinden günümüze ulaşan 270 ev  yaklaşık 200 yıl öncesinden kalma olduğu söylenen evlerden, restorasyon çalışmalarıyla 200 kadar ev kullanılmakta, taş döşeli dar sokaklarından hakkında anlatılan hikayeleriyle ünlü Cin Aralığı sokağıyla,birbirine yaslanmış  dışarıdan bakılınca içerisi  görülemeyen, bazısı dış avlulu bazısı iç avlulu, kafesli yada cumbalı, çoğu 3 katlı evleriyle, sokaklarında dolaşırken sokakların temizliği ve serinliği dikkatinizi çekecek, Uludağ’dan gelen kaynak suları sokaklardaki serinliğin nedeni olmalı.

Evler ve sokaklar dışında, köy meydanındaki Etnografya Müzesi ve Sanat Evi görülmeli, burada köyün geçmişine ait eşyalar düzenli şekilde sergileniyor.

Kitabesinden 1917 tarihli olduğu anlaşılan Zekiye Hatun çeşmesi, 300 yıllık olduğu söylenen fakat tamirat ve eklentilerle değişikliğe uğramış olsada Cumalıkızık camii, köy girişindeki anıt çınar ağaçları, yapım tarihi bilinmeyen Cumalıkızık Hamamı gezebileceğiniz başlıca yerler. Dilerseniz yakın çevrede doğa yürüyüşü yapabilir, yakındaki Hamamlıkızık köyünü’de gezebilirsiniz.

Köyde özellikle hafta sonları kahvaltı için gelenlerin çokluğu dikkat çekici, sizde ekşi hamurdan mayalanarak yapılan köy ekmeği, bal, reçel, sucuklu yumurta, cevizli salça, peynir gibi doğal ürünlerden oluşan kahvaltıyı yapmalı, ayran ve gözlemenin tadına bakarak, evlerin önünde ve çınarların altında kurulan küçük tezgahlardan mantı, tarhana, salça, çeşitli meyve reçelleri, mevsimine göre taze veya kurutulmuş meyveler alabilirsiniz. Ahududu reçeli bulabilirseniz almalısınız, haziran ayında geleneksel Ahududu Şenliği düzenleniyor. Köyde bayanların hazırladığı örgü ve dantel gibi el emeği ürünlerde ilgi görüyor.

Cumalıkızık’ta konaklamak isterseniz Bulanlar Konak ve Mavi Boncuk Konukevi  yemek ve konaklama  ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz yerler, Bursa’ya yakınlığı nedeniyle çok sayıda otelden birinde de  gezi sonrasında veya gezinize başlamadan önce kalabilirsiniz.

Tarihi değerlerimizi ve kültürel özelliklerimiz korumanın gerekliliğini hissedeceğiniz,bu tarihi köyümüz Bursa Yıldırım ilçesine bağlı ,ulaşım oldukça kolay Bursa’dan Eskişehir-Ankara yönünde 10 km ilerleyerek yolun sağındaki tabelalar takip ederek yaklaşık 3 km sonra Cumalıkızık’a ulaşabilirsiniz.Bursada toplu taşıma araçları ilede buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Cumalıkızık Fotoğrafları

Bir cevap yazın