Kaz Dağları Turu

KAZDAĞLARI TURU

Gezi Yazıları Haftasonu Önerileri

Her yıl Akçay’da bulunan yazlığımıza geldiğimiz Kaz dağlarını hayranlıkla izlerim bir türlü imkân bulup çıkma şansı bulamamıştım. Akçay sahilinde kordon boyunda akşam yürüyüşüne çıktığımda Miss Turizm seyahat acentasının ofisinin önünde yazılı olan Kazdağları Turu ilanı dikkatimi çekti, içeriği hakkında bilgi aldığımda yıllardır merak ettiğim Kaz Dağlarını gezebileceğim fikri uyandı kendimde. Ve bu fırsatı kaçırmamak için satın aldım.

Kaz Dağlarını Gezmeye Gidiyoruz…

09:00’da Akçay’dan çıkış yaparak Zeytinli köyüne doğru yol aldık yol boyunca rehberimiz bugünkü tur programımız hakkında bilgi verdi.40 dk yolculuk sonrası ilk durak noktamız Hasanboğuldu oluyor. Aracımızdan iniyoruz kişi başı 7 TL giriş ücreti ödeyerek Milli Park giriş yapıyoruz. Rehberimiz eşliğinde dere yatağında patika yolda yürüyerek Hasanboğuldu göletine ulaşıyoruz. Emine ile Hasanın sonu hazin bir şekilde biten aşk hikayesi Rehberimi Ahmet bey’den dinleyip hüzünlendik. Kaz Dağlarının doğal kaynak sularının tadına bakarak bol oksijeni içimize çekerek gezimize devam ediyoruz. Aynı dere yatağından ilerleyerek çok merak ettiğim hep resimlerden gördüğüm Sütüven Şelalesi’ne ulaştık. Bizi büyüleyici bir doğa olayı karşıladı 17 metre yükseklikten dökülen suyun sesi hala kulaklarımda suyun döküldüğü yerde bir gölet oluşmuş yasak olmasına rağmen yüzmek için kendimi Kaz Dağının serin sularına kendimi bıraktım suyu çok soğuktu ama her şeye değerdi yaklaşık 20 dk bu soğuk suya dayanabildim.

Sarıkız Etnografya Galerisi…

Kaz Dağları Turuna katılırken hep doğa vardı aklımda ama rehberimiz dinledikten ve Sarıkız Etnografya Galerisini gezdikten sonra sadece doğa değil zengin bir tarihinin olduğunu farkına vardır. Bölgede yaşayan Tahtacı Türkmenlerinin İstanbul’un fethindeki önemi, İda Dağı’nın Mitolojik hikayelerini müzede izlediğim tanıtım filminden sonra bilgi sahibi oldum.

Rum köyü Adatepe ve Körfezin Balkonu Zeus Altarı…

Balıkesir’i terk edip Çanakkale il sınırı içine giriş yaptık 3 km bir tırmanış sonrası aracımızdan inip yaklaşıp 800 metre çam ağaçları arasında yürüyüş yaparak taş bir yapının üzerine çıktık bizleri karşılayan manzara çok etkileyiciydi, Sağ tarafımızda Yunanistan’ın Midilli Adası, karşımızda Ayvalık adaları, sol tarafımızda tüm Edremit Körfezi ayaklarımızın altındaydı, bu anı ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraflar çektik.
Miss Turizm ile çıktığım Kazdağları Turu unutamayacağım anılar bıraktı son zamanlarda böyle güzel bir gün geçirmemiştim sıradaki turum Kaz Dağı Milli Parkı içine düzenledikleri Jeep Safari Turu olacak bu turun içeriğine baktığımda tamamen doğa ile iç içe bir gün geçireceğimi anlıyorum. Bu tur çıkacaklara tavsiyelerim olacak seçeceğiniz kıyafetler rahat olsun yanınızda mayo bulundurursanız Kazdağı’nın göletlerinde yüzebilirsiniz. Seçeceğiniz ayakkabı çok önemli spor ve rahat olursa tüm gün rahat edersiniz. Miss Turizm’e ve rehberimiz Ahmet beye çok teşekkür ediyorum.