Yakın Cennet Polonezköy, Beykoz

Haftasonu Önerileri Vitrin

İstanbul’da hafta sonu tatilinizde gürültü ve kalabalıktan uzaklaşarak özel bir gün geçirmek, güzel bir sabah kahvaltısıyla güne başlamak, ailenizle orman içerisinde piknik yapmak, doğayla baş başa sessiz bir ortamda yürüyüş yapmak isteyenlerin her mevsimde özellikle ilkbaharda uğrak noktasıdır Adampol, yeni adıyla Polonezköy.

İstanbul’un Anadolu yakasında Beykoz ilçesi sınırları içinde kalan Polonezköy’e ulaşmak için Avrupa yakasından gidecekseniz Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden geçip Kavacıktan 1 km sonra Acarlar sitesini göreceksiniz,buradan sağa dönerek Polonezköy tabelalarını izleyerek 12 km kadar yol kattettiğinizde Polonezköy’e ulaşmış olacaksınız. Geliş istikametinize bağlı olarak rotanızı belirliyebileceğiniz farklı rotalar Kavacık,TEM ve Beykoz üzerinden bunun için eğer yolu bilmiyorsanız google maps üzerinde inceleyip bilgi edinmelisiniz.

Polonezköy tarihi geçmişi hakkında kısaca bilgi verecek olursak, Osmanlı devleti döneminden başlamamız gerekiyor.
Eski Lehistan Devleti tarihi bu günkü Polanya’nın ve Polonezköy’ün de varlığını belirlemiş, 1795 yılında Rusya,Prusya,Avusturya aralarında anlaşarak daha önce ele geçirdikleri yerlerin ardından Polonya’yı tamamen ortadan kaldırdılar. Osmanlı Devleti Polonyalılara destek olmaya çalışarak, bağımsızlık hareketlerini desteklemiş, Polonya’lı sığınmacılara kapılarını açmış ve İstanbul’da Polonyalıların yerleşebildiği Polenezköy adıyla bir köy kurulmuş(1842). Köye önce Polonyalı sürgünlerin lideri olan ve köyün kurucusu prens Adam Czortoryski’den dolayı Adam köy,daha sonra Polonez Karyesi,1923 te Polonezköy adı verilmiştir.

Köyde 1000 kadar nüfusun içinde lehçe konuşabilen 50 civarında vatandaşımızın olduğu söyleniyor. Dünyaca ünlü olan Polonezköy ülkemizde pansiyonculuğun ilk olarak yapıldığı yerlerdendir.

[youtube id=”Y1zVCVNxY8I” width=”620″ height=”360″]

Polenezköy’de gezip,görebileceğiniz birçok yer yanında gününüzü daha güzel bir şekilde geçirmek için yapabileceğiniz aktiviteler var.
Köy tabiat parkı içerisinde yer aldığı için yeşil alanlar, zengin bir bitki örtüsüne sahip. Çam,kestane,ıhlamur,ceviz,gürgen gibi ormanlarının yanında kirazıyla ünlü olan köyde haziran ayında geleneksel kiraz festivali düzenleniyor. Festival de yerel giysileriyle Polonya’dan gelen ekiplerin folklorik gösterileri, sergiler, konserler kilise bahçesinde resitaller çok sayıda ziyaretçinin yurt içinde ve yurtdışından Polenezköy’e gelmesini sağlıyor.

Atatürk’ün 1935’de köyü ziyaretinde kaldığı ev,1986 yılında vefat eden Zofia Rızı veya Zozisia Teyze Anı Evi 1882 tarihli Polonya köy mimarisi özelliklerine göre inşa edilmiş olan ev gayet bakımlı, evde eski fotoğraflar, belgelerde köyün geçmişi günümüze aktarılmış. Polonya kültür evi iki bölüm halinde köy meydanına yakın bir konumda, kültürel ve sosyal etkinliklerin düzenlendiği bir yer. Kültür evinin önünde çeşitli sanatcıların yaptığı ağaç oyma heykel sergisi sizinde ilginizi çekebilir. Köy meydanındaki köy kahvesi ilgi çeken yerlerden biri. Czestochowalı Meryem Ana Kilisesi köy girişinde güzel bir bahçe içinde yer alıyor, yakınındaki hıristiyan mezarlığı köyün geçmişinin günümüze adeta yansıması.
Arıcılık Müzesi ücretsiz gezilebilen arıcılıkla ilgili malzemeleri ve ürünleri tanıyabileceğiniz ilginç yerlerden sadece biri.
Yürüyüş yapabileceğiniz 5 km’lik parkur kolay ve gayet güzel, bisiklet parkuru oldukça ünlü. Özel bir işletme bünyesindeki açık hava hayvanat bahçesi özellikle çoçukların ilgisini çekiyor.

Köy merkezinde çeşitli hediyelik ürünlerin yanında,bal müzesinde bal ve diğer arı ürünleri, mevsime göre yol üzerinde ve köyde çeşitli meyveler, vişne ve ceviz likörü alabilirsiniz.

Polonez pastası, vişne ve ceviz likörü,kiraz gibi ünlü ürünler dışında çok sayıda işletmede farklı özelliklerde yemekler ve içecekler arasında tercihte bulunabilir veya kendiniz piknik alanlarında hoşça vakit geçirip eğlenerek yemek yiyebilirsiniz.

Konaklama için çok sayıda otel ve pansiyonun yer aldığı Polonezköy’de şehre yakın fakat şehir ortamından uzak olduğunuz duygusunu yaşayacaksınız.

Polonezköy Fotoğrafları

Bir cevap yazın