Mayorka Adası

Balayı Önerileri Vitrin

İspanya’nın en büyük adası(Mallorca)Mayorka denizi ve sahili, korunmuş tarihi dokusuyla birbirinden güzel kasaba ve köyleri, eğlence hayatı ile Avrupa ülkelerinden ünlülerin ve İspanya kraliyet ailesinin yaz tatilleri için tercihi olan, Alman ve İngilizler başta olmak üzere milyonlarca turisti ağırlıyan bir turizm merkezi.
Türkiyeden adaya gitmek için Schengen vizesi almak gerekiyor. Tur düzenliyen firmalarla veya kendiniz Havayolu ile adanın merkezi Palma de Mallorca havaalanına Madrid veya Barcelona aktarmalı olarak yaklaşık 3,5 saaatlik bir yolculukla ulaşılıyor. Hava alanından adanın merkezi Palma şehrine otobüs veya taksi ile gidilebilir.

Gezilecek yerler
Balear Adaları’nın en büyüğü olan adada balayı yapacak yeni evli çiftler, çocuklu aileleler, doğa severler, eğlence isteyenler mutlaka hoşlarına gidecek bir yer bulabiliyor. Mayorka yüzlerce yıl müslüman Arapların egemenliğinde kalsa da mimarideki, dildeki etkiler ve bazıyemek adları dışında bu dönemin izleri silinmiş. Özerk bir bölge olduğu için ada halkı farklı dil ve kültüre sahip, İspanyolca yerine Katalanca dili konuşuluyor.
Adada kalacağınız bölgeye göre gezi için yürüyerek gidilebilecek yerler dışında turlarla, otobüs veya taksi ile günü birlik gidebileceğiniz çok fazla yer bulunuyor, Palma’da Plaza de Espana meydanındaki yer altındaki terminalden her yere otobüs seferleri ile gidilebiliyor, araç kiralayarakta adayı gezebilirsiniz.
Adadaki geziniz için farklı güzergahlar belirleyip birgün içinde araba, bisiklet, tekne, yürüyüş gibi ulaşım seçenekleriyle bir gün içinde güzel bir gezi yapılabiliyor.
Palme: Adanın merkezi olan şehrin eski bölümünde müslümanlardan kalan caminin yerine yapılan ve 400 yılda tamamlandığı belirtilen le Seu Katedrali ve etrafındaki sokaklar görülmeli, katedralin karşısındaki Almudaina sarayı ve saraydaki müze, Palma’nın güneyinde yer alan marina, şehrin tümüyle görülebileceği krallara yazlık saray olarak yapılmış Castel de Bellver kalesi ile kale içindeki müze ve plajların bulunduğu kıyı bölümü(Playa de Palma) gezilmelidir. Magaluf plajı çok sayıda ingiliz, Arenal bölgesi ise Alman turist tarafından tercih ediliyor.Şehrin merkezindeki Plaza de Espana meydanı, şehrin en hareketli yerleri arasında yer alıyor
Vall de Mossa: Adanın en çok gezilen yerlerinden biri olan köy zeytin ve badem ağaçları olan bir vadide kurulmuş köyün taş evleri yeşil renkli panjurları,her evin duvarında veya penceresindeki çiçekler ile gayet güzel. Burada ünlü besteci Chopin ve sevgilisi George Sand’in bir süre kaldığı Real Cartuja manastırı ayrıca manastırdaki kütüphanesi ve eczanesiyle de turist çekiyor.
Val de Mossa ve Deia köyü arasındaki Son Marroing malikanesi ve bahçesi, Miramar Manastırı gezilerek ünlü yazar ve sanatcıların yaşadığı küçük bir sahil köyü ola Deia, Vall de Mossa gezisi sırasında görülmesi gereken yerler arasında yer alabilir.
Pollenca: Adanının kuzeyinde yer alan dar sokaklardaki eski taş evleri, 365 merdivenle çıkılan bir tepede yer alan kilisesi ve plajıyla turist çekiyor.
Adada bisiklet turları ve yürüyüş turları, tekne turları oldukça yaygın, Tramontina bölgesinde yürüyüş ve bisiklet turları ile gezi ve spor yapılabiliyor, ünlü yerlerden bir başkası Torrent de Parais virajlı yollardan geçilerek inilen küçük bir koy, De Sollar’dan Pollença’ya giderken dağlar arasında yer alıyor. Buraya tekne ile de gidiliyor.
Port de Soller: Adanın dağlık olan batısında yer alan kasabaya Palma’dan nostaljik bir tahta vagonlu trenle ulaşım sağlanıyor. Şarapve zeytin üretimiyle ve deniz ürünleriyle tanınan güzel yerlerden biri. Lluch Manastırı oldukça gösterişli ve adanın ruhani merkezi sayılıyor. Coves del Drach mağaraları: Porto Cristo kasabası yakınlarındaki damlataş mağarasının içindeki büyük göl ve gezi sırasında sandallarla gelen müzisyenlerce gerçekleştirilen klasik müzik konseri büyük ilgi görüyor .
Es Calderes çiftliği 18.yüzyıldan kalma 3 katlı çiftlik binası içindeki eski ev eşyaları, eski tarım alet ve makinaları, mahzen ve depolarıyla görülmesi gereken yerlerden biri. Manocar kasabası inci üretimiyle ünlü olan bir kasaba burada Majorika inci fabrikasının üretimi olan inciler gerçek olmasa da dünyanın tanıdığı bir marka.
Adanın kuzeyinde Hidro Park, Alcudia ve Picafort kasabaları arasındakı sahil adanın kuzeyindeki en güzel plajlardan biri ve çok sayıda otel bulunuyor.
Sineu kasabası çarşamba günleri kurulan pazarı, Santa Maria kilisesi ve orta çağ döneminiyansıtan mimarisiyle gezi planlamanızda yer alabilecek yerler arasında, deniz feneri ve manzarasıyla ünlü FormentorBurnu, adanın doğusunda villalar ve yatlarıyla olduğu kadar lüks restoran ve cafeleriyle Cala Dor ,Adadaki farklı kıyılarda denize girilebilecek ve su sporları yapılabilecek koylar, adadaki çiftlik evleri gibi kısa sürede gezilemiyecek yerler geziniz süresince tatil beklentileriniz ve tercihlerinizi karşılayacak alternatifler oluşturuyor.
Mayorka adasında deniz ve güneş dışında sinema ,tiyatro, festivaller, sanat galerileri, at binicilik merkezleri, konserler eğlence hayatının bir parçası, bunların dışında müzik dinlemek, sadece birşeyler yiyip içmek isteyenler ve gençler için cafe ve barlar, diskotekler adanın birçok yerinde var.
Adanın vazgeçilmez eğlencelerinden biride yemekli SonAmar show veya Es Foguero showlarından birini izlemek.

Yemek ve Alışveriş
Mayorka’da deniz ürünleri tercih ediliyor, yerel yiyecekler arasında farklı türleri olan ve ana malzemesi pirinç, safran olan et, sebze veya deniz ürünleri katılarak pişirilenPaella, küçük tabaklarda servis edilen farklı lezzetlerden atıştırmalık ve mezelerden oluşanTapas, taze meyve ile hazırlanan şarap kokteyli Sangria, Ensaimada denilen tatlı gibi yerel lezzetler dışında dünya mutfağından farklı yemekler yenebilecek restoranlarda var.
Alışveriş için adadaki Palma şehri ve diğer kasabalarda, hatta köylerde alışveriş yapabileceğiniz bir çok yer var.Ünlü markaların Outlet mağazalardan çeşitli giysiler, rastro denilen bit pazarlarından antika ve eski eşyalar, inci takılar, cam ve seramik ürünler, palo likörü, badem ve bademle yapılan ürünler, şarap alınabilir, her ay düzenlenen farklı fuarlardanda fuar temasına göre farklı ürünler almak mümkün.

Konaklama
Mayorka adasında lüks oteller dışında daha ekonomik oteller ve hosteller, günlük kiralıyabileceğiniz villa veya daireler arasında seçim yapabilirsiniz.

Mayorka Fotoğrafları

Bir cevap yazın