Kapadokya Rehberi

Kapadokya Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Kapadokya Rehberi

Tarihi açıdan oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Kapadokya Nevşehir’de bulunmaktadır ve tüm dünyada yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bölgeler arasında bulunmaktadır. Bölgede yaşanan doğa olayları sonucunda meydana gelen peri bacaları, Kapadokya bölgesinin muhteşem doğal güzellikleri arasında bulunmaktadır ve her yıl yüzlerce turist sadece bu doğal güzellikleri yakından görebilmek amacıyla bölgeyi ziyaret etmektedir. Yaklaşık 60 milyon yıllık bir geçmişe sahip olan ve zamanında Hititlerin yaşadığı bölge olarak da bilinen Kapadokya içerisinde bulunan kayaların oyulması sonucunda oluşturulmuş evler tarihi olarak büyük önem taşımaktadır. Roma İmparatorluğu’nun baskıcı yapısından kaçmak isteyen Hristiyanlar, bu evlere sığınmışlardır. Bölgede bulunan Göreme, Ürgüp, Avanos, Akvadi, Selime Köyü, Uçhisar ve Ortahisar turistler tarafından en çok ziyaret edilen beldeler arasında bulunmaktadır.

Kapadokya’ya Nasıl ve Ne Zaman Gidilir?

Karasal bir iklime sahip olan Kapadokya’yı ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi bölgenin kış mevsimlerinin oldukça sert geçmesi sebebiyle havaların ısınmaya başladığı Nisan ve Ekim ayları arasındaki dönemdir. Özellikle hava sıcaklıklarının ortalama olarak 20 derece civarında seyrettiği yaz ayları bölgede keyifli gezintiler yapabilmek için uygundur. Kapadokya’ya İstanbul’dan Nevşehir’e uçakla seyahat ederek kısa süre içerisinde seyahat edebilirsiniz. Nevşehir’den ise yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Kapadokya’ya araba ile ulaşabilirsiniz. Uçak dışında ülkemizin birçok şehrinden bu bölgeye otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Kapadokya’da Mutlaka Gezmeniz Gereken Önemli Yerler

Sahip olduğu tarihi önem ve doğa güzellikleri ülkemizin önemli turistik bölgelerinden birisi olan Kapadokya ziyaretleriniz sırasında, görmeden seyahatinizi tamamlamamanız gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar arasında peri bacaları, Göreme Açık Hava Müzesi, Ortahisar Kalesi, Ürgüp Temenni Tepesi, Asmalı Konak, Uçhisar Kalesi, Deve Kayası, Avanos, Alaaddin Camii, Saruhan Kervansarayı, Ihlara Vadisi, Kaymaklı ve Derinkuyu Yer altı Şehirleri, Akvadi, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Mantarkaya bulunmaktadır. Bölgenin 1. Derecede önemli turistik noktaları dışında eğer vaktiniz fazla ise Özkonak Yer altı şehrini, Selime Köyü’nü, Güvercinlik Vadisi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Kapadokya’da Ne yapılır?

Doğal güzellikleri ile adından sıkça söz ettiren ve oldukça ünlü olan Kapadokya’da peri bacalarını kuş bakışı olarak görebileceğiniz balon turlarına katılarak oldukça değişik bir deneyim yaşayabilir, bölgenin doğal güzelliklerini oldukça geni bir açıdan izleme imkanına sahip olabilirsiniz. Sabahın ilk saatlerinde yapılan bu balon gezileri sırasında kalın bir şekilde giyinmeyi ihmal etmemeli, soğuk havadan etkilenerek gezinin güzelliklerini kaçırmamalısınız. Oldukça büyülü bir gezi olan balon turu dışında, Kapadokya seyahatiniz sırasında Avanos’ta bulunan çömlek atölyelerini ziyaret edebilir, çömlek yapımını keşfedebilir, birbirinden güzel çömlekler arasından sevdikleriniz için birer hatıra niteliğinde hediyeler satın alabilirsiniz.

Kapadokya doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra şarapları ile de oldukça ünlüdür. Bölgenin birbirinden lezzetli yerel lezzetlerinin tadımı sırasında ünlü şaraplarının da tadına mutlaka bakmayı ihmal etmemelisiniz.

Kapadokya Hatıraları

Ülkemizin en ünlü turistik beldelerinden olan Kapadokya ziyaretinizi büyük bir keyifle hatırlayacağınız, bu bölgeye özel olan birçok anı eşyasını hem kendiniz hem de sevdikleriniz için satın almadan seyahatinizi tamamlamamalısınız. Bölgenin birçok yerinde hediyelik eşyalar satan dükkanlara gezileriniz sırasında rastlayabilirsiniz. Bölgenin ünlü seramik ve çömlekleri, Göreme halıları ve ünlü peri bacaları şeklindeki şişelerde satılan şarapları oldukça iyi birer hediye seçeneği olarak tercih edilebilmektedir.

Kapadokya Festivalleri

Kapadokya birçok renkli festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Turistlerin katılmaktan büyük keyif aldığı ve son derece eğlenceli olan bu festivallere katılmak için seyahatinizi özellikle festival dönemlerine denk getirebilir, bölgenin yerel kültürünü yakından tanıma imkanına sahip olarak değişik bir deneyim yaşayabilirsiniz. Özellikle Avanos Uluslar arası Turizm ve El Sanatları Festivali, Hacıbektaş’ı Veli’yi anma törenleri, Kapadokya Caz Günleri Festivali, şarap tadımı festivali ve bisiklet festivali bölgenin en önemli festivalleri arasında bulunmaktadır ve turistler tarafından fazlasıyla ilgi görmektedir. 

Kapadokya rehberimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız, Kapadokya’ya ait videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

1 thought on “Kapadokya Rehberi

Bir cevap yazın