Mykonos Balayi Tatili

Mykonos Adası

Balayı Önerileri Cennet Adalar Vitrin

Yunan adaları içinde en çok ilgi gören  Türkiye’de bilinen adıyla Mykonos, Ege Denizinde Kyklad adalar grubu içinde yer alıyor,10 bin civarında nüfusu, 86 km kare yüz ölçümü olan bu küçük ada, eğlencede sınır tanımayan gece hayatı, plajları, dünyanın en ünlü markalarının satıldığı mağazaları, Pelikan Petros’u ile ,dar sokaklarındaki beyaz evleri, mavi kubbeli kiliseleri yel değirmenleriyle dünyaca ünlenen bir tatil adası.

1453-1832 yılları arasında Osmanlı yönetiminde kalan ada bize coğrafi olarak yakınlığı kadar, müzikleri ve lezzetleri ilerde oldukça yakın, son yıllarda Türkiye’den Mykonos’a gidenlerin sayısında büyük artış var.

Mykonos’a tur şirketleriyle gidebilirsiniz. Hava yolu ile Atina üzerinden veya direkt uçuşlarla  gidebilirsiniz, vize almanız gereken yerler arasında olduğunu hatırlatalım.

Adaya yaklaşırken göreceğiniz beyaz evler ve deniz dışında ,adanın büyük bölümü kayalık ve çok az ağaç var,fakat adaya ayak bastığınız andan itibaren, limandan sonra Mykonos’un dar sokaklarında yürüdükçe  iki katlı beyaz küçük evler ,birçok mağaza ve pansiyon,evlerde ve sokaklarda Begonvil ve güller ,bazıları merdivenli sokaklarda yapılacak bu ilk gezi  oldukça keyif verici  sayılabilir.

Mikanos’taki  gezinizde rüzgarın bol olduğunu yel değirmenlerini görünce anlayacaksınız, restore edilmiş bu değirmenlerden ayrılmadan önce  çevrenin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Şehir merkezinde kafe ve restoranların bulunduğu kıyıda denizin hemen kıyısındaki evler nedeniyle küçük Venedik (little Venice) denilen yerde güneşin batışını izlemek için toplananlar alkışlarla güneşi uğurluyor,restoranlar da deniz veya yel değirmenlerini seyrederek yemek yiyebilir gece boyunca eğlenebilirsiniz.Adada 500 civarında kilise arasında Paraportiani Kilisesi, 5 ayrı kilisenin birleştirilmesiyle oluşturulan ilginç mimari yapısıyla en çok gezilen yerlerden biri,karşısındaki Folklor Müzesi antika niteliğindeki eşyalar ilginizi çekebilir, buradaki içi doldurulmuş pelikan Petros 1958 yılında adaya yaralı olarak düşmüş ve bir araç tarafından ezilinceye kadar yaklaşık  30 yıl süresince adada yaşamış, adaya uğur getirdiğine inanılan Petros’un yerine yenileri  adaya getirilmiş, birine yine  Petros adı verilmiş.

Müze gezmek hoşunuza gidiyorsa  Kültür Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Deniz Müzesi ziyaret edilebilir.

Ada da 15 civarında plaj arasında limana yakın olan Malalianos ve Tourlos plajları, en uzak ve sakin olanı Elia plajı, en ünlü plajlar Paradise, Süper Paradise, Agrari ve Elia plajları, plajlara araçlar ve teknelerle ulaşılıyor, gün batımına doğru plajlarda başlayan eğlence gece boyunca devam ediyor.

Süper Paradise plajı en uçuk partilerin düzenlendiği, çıplaklar kampı olarak da bilinen bir yer, eğlence anlayışı sınır tanımayan plajlar dışında sakin yerlerde var.Farklı tercihler hoşgörüyle karşılandığı için herkes istediği şekilde eğlenebiliyor. Gündüz plajlarda başlıyan eğlence, tavernalar, gece kulüpleri, müzikli restoranlar, barlarda devam ediyor.

Mikanos adası’na dünyanın çeşitli ülkelerinden ünlü ve varlıklı kişiler gittiği için ada oldukça pahalı, ünlü markalara ait ürünlerin satıldığı mağazalar var, kuyumcularda ve bazı galerilerde satılan antik dönem ve Bizans dönemi takı ve figürlere ait taklit ürünler, dantel perdeler, halılar ilgi görüyor. Sakız likörü, sandaletler, nazar boncukları, uzo rakı alınabilecek ürünlerden diğerleri diyebiliriz.

Mikanos adasında dünya mutfağından farklı yemekler yanında Yunan ve Türk mutfağına ait yemekleri  yiyebileceğiniz çok sayıda yer var. Adanın en ünlü restoranı Nikos Taverna çok bilinen bir yer, menü deniz ürünleri ağırlıklı olsa da yöresel meze ve yemeklerde var. Nammos, Leto, Chez Katrines, Bakalo, En Plo tavsiye edilen diğer yerlerden bazıları.

Rate this post

Bir cevap yazın