Ayasofya Müzesi

Haftasonu Önerileri Müze & Ören Yerleri

Kutsal Bilgelik anlamı taşıyan Ayasofya, dünyanın en büyük turizm ve seyahat sitelerinden Tripadvisor üye ziyaretçilerinin yorum ve beğenileri ile belirlediği Türkiye’nin en iyi 10 müzesini açıkladı. İstanbul’daki Ayasofya Müzesi Türkiye’nin en iyi müzesi seçilirken dünya müzeleri arasında ise 7. sırada yer aldı.
Ayasofya Müzesi
ayasofya-disBizans imparatoru Justinianos döneminde çıkan bir isyanda yanan bazilikanın üzerinde 532 yılında yapımına başlanıp, 537 yılında tamamlanmış. Aynı yere aynı isimle üç defa yapılmış en büyük ve yüksek kubbeye sahip Bizans kilisesidir.
ayasofya1
Tarihçi Prokopios‘un anlattıklarına göre, yapımında 100 mimar, 1000 kalfa ve 10 bin işçinin çalıştığı kilise 5 yıl 10 ay süren inşaatın ardından imparatorun açılış için zafer arabasıyla geldiği ve gururla söylediği cümlelerle tarihe geçmiş”Ey Süleyman, bu eserle seni aşmış ve yenmiş bulunuyorum”. O tarihe kadar dünya üzerindeki en büyük mabed Hz.Süleyman tarafından yaptırılan Hz.Süleyman Mabedi idi.
Yapımında eski antik kentlerdeki mimari parçaların en güzelleri toplatılarak İstanbul’a getirilmiş ve yapım aşamasında kullanılmış.
ayasofya-camii-sutunlar
7000 metre karelik alandaki yapı, büyük bir orta mekan, nef denilen iki yan mekan, apsis, iç ve dış nartekslerden meydana geliyor, yerden 55.6o metre yüksekliği olan kubbesi tam çember özelliğini tamiratlar nedeniyle kaybettiği için kuzey-güney doğrultusunda 31,87 m.doğu batı doğrultusunda 30.86 m.çapında olduğu belirtiliyor.
Ayasofyanin_kubbesi
Ayasofya‘daki 104 adet sutun içinde Efes Artemis tapınağından ve Mısır’dan getirilen sutunlarda bulunuyor. Mermerle kaplanmış duvarların dışındaki yerlerde mozaiklerle süslenmiş alanlar, Doğu Roma imparatorlarının taç giyme alanı olan Omphalion, Dilek sütunu, 4.Haçlı seferinin Venedikli komutanına ait mezar taşı, Bergama’dan getirilmiş büyük mermer küpler, imparator kapısı, güzel kapı ve mermer kapı müze içinde ziyaretçilerin ilgisini çeken yerler.
dilek-sütunu
Ayrıca camiye çevrildikten sonra asılan Hat levhaları, Türk çini sanatının en güzel örneklerinin görüldüğü mihrap, Sultan 1.Mahmut kütüphanesi ve Türbelerdeki çiniler, III.Murat döneminde yapılmış mermer minber, Padişahların namaz kıldığı Hünkar Mahfili, mermer müezzin mahfilleri müzenin iç bölümlerinde görülen ve hayranlık uyandıran yerler.
Ayasofya-Mozaik
Müzenin dışındaki alanda Sultan II.Selim, III.Murat, III.Mehmet, I.Mustafa ve Sultan İbrahim ve Şehzadeler Türbesi, 1740 tarihli Sıbyan mektebi ve aynı tarihli şadırvan, namaz saatlerini gösteren bölüm, iki sebil, kutsal eşyaların saklandığı hazine binası, günümüzde Halı Müzesi olarak açılan imarethane ve çeşitli tarihlerde yapılmış minareler yer almaktadır.
imarethaneİsa-mozaik
Ayasofya yapıldıktan sonra 916 yıl kilise olarak kullanılmış, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul alınınca camiye çevrilmiş ve 482 yıl sonra 1935 yılında Ayasofya Müzesi olarak ziyarete açılmış.
Müzede İkona ve kilise eşyalarından ve türbe eşyalarından oluşan koleksiyonlar ve tarihi eser olan taşlar, müzeyi daha ilginç kılmaktadır. Müze İstanbul’da yerli ve yabancı turistlerin en çok gezdiği yerlerden biri ve simge eserler arasında bulunuyor.
ayasofyamihrab
Müze Pazartesi günleri dışında ziyarete açık ve müze kart ile bir yıl boyunca iki kez ücretsiz olarak gezilebiliyor.
Müzede zaman zaman kültürel etkinlikler düzenlenmekte ve sergiler açılmaktadır.

Ayasofya Müzesi
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın