Didim Gezi Rehberi

Seyahat Rehberi Vitrin

Aydın ilimizin Didim ilçesi tarihi ve doğal güzellikleriyle ve antik dönemin kehanet(falcılık) merkezi olmasıyla, mavi bayraklı plajlarıyla ülkemizin cennet köşelerinden biri olarak yerli ve yabancı turistlerin tatil ve gezi planlarında yer aldığı gibi, çok sayıda yabancı, turist olarak geldikleri ilçeye hayran kalarak yerleşmiş, 10 bin civarında İngiliz ve irlandalı’nın burada yaşadığı söyleniyor. Didim sadece yaz mevsiminde değil her mevsim canlı bir turizm ve tatil şehri olarak dikkat çekiyor.                

Ulaşım
Didim’e hava yolu ile gitmek isteyenler 90 km mesafedeki Bodrum Havaalanına veya 150 km mesafedeki İzmir Adnan Menderes Hava alanını tercih edebilir, hava alanından sonra otobüslerle Didime gidebilirsiniz. Didim’e Türkiye’nin her yerinden otobüs seferleri bulunsa da kendi aracınızla gitmek isterseniz İzmir veya Aydın üzerinden Söke ilçesine gittikten sonra 52 km ilerleyip Didim’e ulaşabilirsiniz. İzmir-Didim arası 168 km, Aydın – Didim arası 103 kilometredir.

Gezilecek yerler
Didim binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip bir yerleşim bölgesi olarak çok sayıda antik kent ve doğal güzelliği bir arada bulundurduğu için gezip görebileceğiniz yerler gezi sürenize bağlı olsada gezmeniz gereken yerler olarak Akbük, Altınkum, Didyma antik kenti ve Apollon Tapınağı, Milet, Faustina Hamamı, Priene antik kenti, Milet Müzesi, Saplı ada, Manastır koyu, Panayır adası, Bafa gölü, Akköy, Agua park sayılabilir.

Akbük :Didim ilçe merkezine yaklaşık 23 km mesafedeki Akbük doğal bir limana ve 11 km kıyı şeridine sahip, çok sayıda tatil köyü, yazlık siteler, otel, pansiyon, restoran, cafe, bar bulunsa da halen güzel ve yeşille mavinin bir arada görülebildiği alanlar var. Akbük’te Saplı ada ve sahte cennet denize girmek için en güzel kumsallara sahip olan plajlar.

Saplı ada ve sahte cennet: Saplı ada üzerinde bazı tarihi kalıntılar görülebilen küçük bir ada, kıyıya yaklaşık 100 metre uzaklıktaki ada koruma altında olduğu için üzerinde bina yok, sular çekildiği zaman adaya yürüyerek gidilebiliyor ve etrafındaki kumsallar denize girmek ve güneşlenmek için çok uygun yerler, sahte cennet Fevzi paşa mahallesi önünde uzanan plajın adı, deniz sığ olduğu için çocuklar rahatlıkla denize girebiliyor.

Altınkum plajı: Didimde en önemli plaj olarak kabul ediliyor ve oldukça fazla ilgi gören plajın ilçe merkezine yaklaşık 2 km mesafede olması, su sporları yapma olanakları, buradan düzenlenen tekne turları ve temiz denizi nedeniyle popüler. Didim Marinası da oldukça yakın. Altınkum çevresindeki küçük koy ve kumsallarda tercih edilebilecek yerler, Taşburun orman kampı ile ve çevredeki balık avcılığına uygun alanıyla gezilebilecek yerler arasında.

Akköy:  Didim ilçe merkezine yaklaşık 17 km uzaklıkta olan köy, Didim ve Milet antik kenti ortasında tarihi dokunun korunabildiği, beyaz taştan yapılan evlerin bir kısmı onarım gerektiriyor.Köyde büyük bir kütüphane olması ,kerkenez kuşlarının üreme dönemlerinde bu köye gelmesi ile köy kuş gözlem merkezlerinden biri,tarımsal faaliyetler yapılan köyde turizme yönelik bazı çalışmalarda görülüyor. Köyü ve köy hayatını merak edenler, doğa severler tarafından ziyaret ediliyor.

Didim (Didyma)antik kenti ve Apollon tapınağı:  Didim antik dönemde Miletos’a bağlı bir kehanet merkezi ve kehanet tanrısı Apollon adına yapılan fakat çeşitli dönemlerde yapımı devam etsede tam olarak bitirilememiş çok büyük bir tapınağın kalıntılarını görebileceğiniz bir yer.

Milet(Miletos)antik kenti: Didim-Söke yolu üzerindeki Balat köyü yakınlarında yer alan antik kentte ilk yerleşimin M.Ö 2000 yılı ortalarında Myken kolonisi ile başladığı biliniyor.Liman kenti olan Milet daha sonra Büyük Menderes nehrinin taşıdığı alüvyonlarla limanın dolmasıyla kıyıdan içeride kalmış.Myken, İonia, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı hakimiyetlerine giren kentte bu dönemlere ait kalıntılar görülüyor.

Milet müzesi: Didim’e bağlı Balat köyü yakınlarında Milet antik kenti içinde yer alan müzede iki bölüm halinde açık ve kapalı alanda eserler sergileniyor.

İlyas Bey Külliyesi : Balat köyündeki cami Menteşe oğulları beyliği döneminde İlyas Bey tarafından Milet antik kenti kalıntılarındaki mermerler kullanılarak 1404 yıllarında yapılmış,cami,iki katlı bir medrese ve İlyas Bey türbesi külliyeyi oluşturuyor. Didim tatilinizde yapabileceğiniz pek çok aktivite var,plajlarında denize girip güneşlenebilir, çeşitli su sporları yapabilir, dilerseniz tekne turları ile çevredeki koy ve adaları  görerek denize girebilirsiniz.Doğa yürüyüşleri, olta balıkçılığı, foto safari, bisiklet turu yapabilir,çevredeki antik kentleri ve tarihi eserleri gezebilirsiniz. Eğlenmek isteyenler için çok sayıda işletme bulunuyor. Gündüz ve gece canlı bir eğlence hayatı bulunuyor.

Konaklama
Her bütçeye uygun alternatifler sunuyor,denize sıfır konumda otellere yanında,dar sokak aralarında otel ve pansiyonlar var.Gitmeden önce iyi bir araştırma yaparak rezervasyon yaptırmanız yararlı olacaktır.

Yemek ve Alışveriş
Diğer sahil kentlerinde olduğu gibi  Didim’de  deniz ürünleri ve mezelerden oluşan yemek türleri dışında merkezde ve Altınkum,  Akbük   gibi yerlerde çok sayıda restoran, kafe ve barda Türk ve dünya mutfağına ait çeşitli yemekler yenilebilir. Didim yöresel mutfağında Aydın ve Ege mutfağı yemekleri bulunuyor.  

Alışveriş için en uygun yerler Yenihisar, Altınkum ve Akbük’te çok sayıda alışveriş yapılabilecek mekan bulunuyor.Dükkan ve tezgahlarda çok çeşitli hediyelik eşyalar, semt pazarlarından yörede yetişen ürünler ve salça, tarhana, reçel gibi ürünler alınabilir.

Didim Fotoğrafları

Bir cevap yazın