Kapadokya-Mustafapaşa

Seyahat Rehberi Vitrin

Güneşin Şehri Sinasos bugünün Mustafapaşa kasabası, Ürgüp’e 5 km, Nevşehir‘e 25 km uzaklıkta, Kapadokya‘nın en iyi korunabilmiş evlerinin, kilise ve şapellerinin bulunduğu, 1924 yılındaki nüfus değişimine kadar Türkçe konuşan, ibadetlerini Türkçe yapan Rumlar’ın ve Türkler’in bir arada yaşadığı müze görünümünde şirin bir kasaba.
urgup-mustafa-pasa-sinasosJpeg
Ticaretle uğraşan zengin Rumlar’ın mükemmel taş işciliği olan ve fresklerle bezeli konaklar yaptırarak sayfiye yerleşimi haline getirdiği köyün evleri ve kiliseleri, şapel ve kiliseleri, Gomeda vadisi, Golgoli tepesi ve vadisi yerli ve yabancı turistlerin gezdiği yerler arasında.
Sinasos_Kasaba
Evlerin bir kısmı konut olarak kullanılıyor, bazı evler restore edilerek turizm amaçlı işletmeler haline getirilmiş, evlerin bir kısmı ise oldukça bakımsız.
Mustafapaşa‘da kasaba içinde yürüyerek muhteşem mimari özelliğe sahip olan tarihi evleri gezerek gezinize başlayabilirsiniz.
Cappadocia Estataş Hotel
estates-hotel
Konstantin-Helena Kilisesi
kilise
Konstantin ve Helena Kilisesi 1850 tarihinde yapılmış ve sağlam bir şekilde korunabilmiş.Kitabesinde ilk yapım tarihi 1729 ve tamir tarihi 1850 yılı olarak belirtilmiş.
Mehmet Şakirpaşa Medresesi
mustafapaşa görüntüleri (3)
kasabadaki ünlü Osmanlı eseri 1900 yılında yapılmış Mehmet Şakirpaşa Medresesi Mustafapaşa meydanında yer alıyor ve Meslek yüksek okuluna ait, karşışındaki Camii Kebir burada yapılmış en eski cami, Sipahi camii ve Şeyh Ali camii Osmanlı döneminde yapılmış diğer camiler olarak gezilebilir.
Maraşoğlu Köprüsü
maraşoğlu köprüsü (1)
Maraşoğlu köprüsü 1865 tarihli ve iki mahalleyi birleştirmek için varlıklı bir kişi tarafından yaptırılmış. Köprünün yanında Jerveni Cave Hotel ve yer altı şehri bulunuyor.

Kasaba meydanındaki eski Belediye binası, Seyit Mustafapaşa çeşmesi, Meslek yüksek okulu ek binası olan konak şehir içinde gezilebilecek diğer yerler olarak sayılabilir.
Aziz Nikolaos Manastırı
aziz_nikola_kilisesi
Yürüme mesafesindeki restorasyonu yapılmış Aziz Nikolaos manastırı bir kısmı kayalara oyulmuş bir bölümü kesme taştan büyük bir manastır, vadi içinde yüksekçe bir yerde kayalara oyularak yapılan manastıra merdivenlerle inilerek içindeki süsleme ve resimlerin görülebileceği Aziz Vasilyos Kilisesi Beydere vadisinde yer alıyor. Kilise içinden merdivenlerle yer altına inilirek vadiye çıkıldığı belirtiliyor.
Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi
kapadokya sanat ve tarihmüzesi
Kapadokya Sanat veTarih Müzesi tarihi bir konak restore edilerek Türkiye’nin ilk özel Bebek müzesi açılmış, konağın yapıldığı dönemden kalan duvar resimleri ve ilginç mimari özellikleri yanında tamamı el yapımı ve temalı bebekler geçmişi anlatıyor.
Konağın Butik otel, Müze Cafe ve Restoran, Sanat Atölyesi olarak düzenlenmiş bölümleride gayet güzel.
bebek. müzesi
Müzede Türk tarihinin destanlardan ve efsanelerden cumhuriyet dönemine kadar olan geçmişini canlandıran kompozisyonlara sahip bebek müzesi mutlaka gezilmeli.
müze
Ülkemiz dışından toplanmış el yapımı bebeklerde kostümleri ve yapılan özgün düzenlemeleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
Baltanın Yeri
baltanın yeri
Mustafapaşa meydanından güney batı yönünde yürüyerek Gibos vadisine (Saklı vadi) gidebilirsiniz, vadide bir bölümü kayalara oyulmuş Aziz Grigorios Kilisesi’ni gezebilirsiniz. Yaklaşık 100 metre uzunluğu olan bir alandaki Saklı Vadi diğer adıyla Baltanın Yeri olarak bilinen konser ve piknik alanı olarak düzenlenmiş yer oldukça ünlü.
Gomeda vadisi
gomeda_valley
Gomeda vadisi ve Beydere vadisi yürüyüş parkurları arasında yer alıyor, Gomeda vadi girişindeki yıkık kilise geçildikten sonra gezilebilecek vadi Ihlara vadisine benzetiliyor. Bitki örtüsü, ortasından akan küçük deresi ve kayalara oyulmuş St.Basil tarihi kilisesiyle, güvercinlikleriyle gezilebilecek yerler arasında.
Manastır vadisini ve restore edilmiş Aziz Nicola Manastırı ile vadideki diğer kiliseleride gezebilirsiniz, ayrıca kasabaya yaklaşık 5 km uzaklıktaki eski bir yerleşim alanı olan Golgoli tepesindeki kilise ve çevresindeki kayalara oyulmuş odalar, ilginç kaya oluşumları görülmeye değer.
Asmalı Konak
old-greek-house
Mustafapaşa’da restore edilerek otel olarak hizmet veren yerlerden biri olan Asmalı Konak adıyla bilinen Old Greek House oldukça ünlü bir otel ve restoran. Asmalı Konak dizisinin çekildiği konak kasabanın tanınmasında çok etkili olmuş.
Mustafapaşa‘da eski konaklar ve kayalara oyulmuş odalardan oluşan otellerde kalarak doğal güzellikleri ve mistik ortamı ile her mevsimde gezilebilecek Sinasos‘tan yakın çevredeki Kapodakya turizm merkezlerinede rahatlıkla gidilebilir.
1
Mustafapaşa‘da Cappadocia Estates Hotel, Peri Masalı Cave Hotel, Gül Konakları, Unique Cave Hotel, Pacha Hotel, Konak Bezirhane Hotel, Old Greek House Restaurant ve Hotel, Akyol Otel, History Cave gibi sayabildiğimiz oteller yanında Ürgüp otellerinide yakın olduğu için tercih edebilirsiniz.
oldgreek.house
Kapadokya genelindeki ünlü testi kebabı, kuru fasulye, güveç, tandırda fasulye, tandır kuzu, ayva dolması gibi yemekler ve ünlü şaraplar buradada popüler.

4 thoughts on “Kapadokya-Mustafapaşa

Bir cevap yazın