Venedik Italya Tatili

İtalya Venedik Tatili

Balayı Önerileri Seyahat Rehberi Vitrin

Evlenen çiftlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Venedik kendinizi adeta bir masal şehri veya rüyalar ülkesinde hissedebileceğiniz, bazılarına göre mimari özellikleri, bazılarına göre alışılmışın dışında sular üzerinde bir şehir olmasıyla, en çokta aşkın ve aşıkların şehri olması ile ünlü bir İtalya şehri.

Adriyatik Denizi kıyısında 118 adacık üzerine kurulan, adacıkları ayıran kanallar ve kanalar üzerindeki 400 köprüsü ile 600 yıldır değişmeyen mimari yapısıyla, Avrupa’da motorlu kara taşıtının olmadığı tek şehirdir. Ulaşım su yolları,kanallar ve üzerilerindeki köprülerle sağlanıyor. Bu köprülerin en ünlüsü Rialto köprüsü, Büyük kanal üzerinde yer alan köprüden kanalı ve etrafındaki tarihi binaları görebileceğiniz alışveriş yapabileceğiniz ,her zaman kalabalık yerlerden biri, aşıklar köprüsü diyenlerde var. Santa Lucia istasyonu önünden başlıyarak  kendinizi farklı bir dünyanın içinde hissedeceğiniz gezinize başlayabilirsiniz.

Venedik’te  gezip görmeniz gereken yerler oldukça fazla en bilinen ve popüler olan yerlerin dışında da size ilginç gelecek yerleri Venedik sokaklarında gezerken belkide kaybolduğunuz da bulabileceksiniz.

Görülmesi gereken yerlerden biri St. Marco Meydanı:  şehrin koruyucusu kabul edilen Aziz Marcus’un adını taşıyor,yine meydanda Aziz Marcus adına yapılmış büyük kilise (San Marko bazilikası) Altın kilise olarak ta biliniyor.

Kilisenin yanında Venediğin  gücünü ve ihtişamını göstermek için yapılmış Dükler Sarayı (Doge’s Palace), beyaz ve pembe mermer kullanılarak yapılmış, geometrik desenlere sahip ön cephesiyle dikkat çekiyor. Saraydaki mahkemede mahkum edilenler  bir köprüden geçirilerek yakınındaki hapishaneye götürüldükleri için bu köprü son nefes köprüsü, son bakış köprüsü, hasret köprüsü gibi adlarla biliniyor.

Venedik Italya Sokaklari

St Marko Çan Kulesi aynı meydanda kırmızı tuğladan yapılmış, 99 metre yüksekliği ve 5 çanı olan bu kulede şehrin simgeleri arasında yer alıyor. Meydandaki  15.yüzyılda yapılan Saat Kulesi de üzerindeki saati çalan biri genç, diğeri yaşlı iki bronz insan heykeli ile dikkat çekiyor.

St Marco Meydanı Büyük kanala Piezatta Meydanı ile açılıyor,oldukça güzel biryer burada çok sayıda gondol müşteri bekliyor. St Marco meydanında çok sayıda cafe ve lüks mağaza bulunuyor.

Gezebileceğiniz diğer yerler:

Venedik’te çok sayıdaki mermer  saraylardan  bazıları  müze olarak kullanılıyor ve ücretli olarak gezebilirsiniz.

St Mary of Charity Kilisesi ve okulunda yer alan Güzel sanatlar akademisi  pek çok ünlü İtalyan ressamın eserlerinin sergilendiği sanat severlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri.

Yeterli zamanınız varsa bilet alarak topluca veya her biri için ayrı ücret ödeyerek gezebileceğiniz farklı özellikte çok sayıda kilise var. Yine ayıracak zamanınız varsa düzenlenen turlara katılarak cam işçiliği ile ünlü ve çok daha uygun fiyatlarla el yapımı cam eserler alabileceğiniz Murano Adasını ve  rengarek boyalı evleri ve dantelleriyle ünlü olan ve Dantel müzesi olan Burano adasını gezebilirsiniz.

Ünlü tatil yörelerinden olan Lido’daki casino ve saray, küçük bir ada köyü olan Torçello’da ise kilise ve katedrali gezebilirsiniz. Doğa ve tarih müzesi olarak kullanılan Fondaco dei Turchi (Türk Sarayı) merak edilen ve gezebileceğiniz yerlerdendir.

Venedik geziniz sırasında sokakları kendiniz gezerek ilginç ve hoşunuza gidecek ayrıntılar yakalayabilir, turistler dışındaki Venedik halkının yaşadığı evlerin arasında yaşam tarzlarını görebilirsiniz.

Gondol  ile kanallar da gezi yapılmalı, Gelato denen dondurmadan yemelisiniz. Maske satan çok sayıda dükkan var, hediyelik eşya satılan tezgahlardan magnetler, maske, cam ürünler, dantel  gibi küçük hediyelikler alabilirsiniz.

Alışveriş yapmak isterseniz oldukça pahalı, restoranlar da bütçeniz sınırlıysa fiyat araştırması yapılmalı,konaklama ücretleri de  pahalı, düzenlenen turlardan biriyle Venedik’e gidenler belirlenmiş otellerde kaldıkları için sorun yok zengin bir bütçesi olanlar dışındakiler Venedik’e ulaşım kolay olduğu için ana karaya  yakın bölgelerde daha uygun fiyatlarla konaklayarak dünyada bir başka benzeri olmayan   bu romantik şehri gezebilirsiniz.

İstanbul Venedik arası aktarmasız uçak yolculuğu ile  2 saat 30 dakikada Venedik şehrine yakın Marco Polo hava alanına gidebiliyorsunuz. Vize uygulaması olduğu için konuyla ilgili bilgi edinerek planlamanızı yapmalısınız.

slider

Rate this post

Bir cevap yazın