Müze kent Birgi

Haftasonu Önerileri Vitrin

Hafta sonunu sakin ve huzur dolu bir ortamda Bozdağlar‘ın eteklerinde ve tarih ve doğa ile iç içe geçirmek için gidilebilecek yerlerden Birgi, Ödemiş ilçesinin bir mahallesi olmuş, zamanın durduğunu düşüneceğiniz bu şirin Ege beldesi İzmir’e 122 km, Ödemiş‘e 9 km uzaklıkta bulunuyor.
birgi sokaklari
Birgi‘ye İzmir-Gaziemir-Torbalı-Ödemiş güzergahını izleyerek veya Manisa Turgutlu-Salihli-Allahdiyen-Bozdağ üzerinden ulaşılabilir. Kendi aracınız yoksa İzmir ve Salihli’den otobüsle Ödemiş’e giderek minibüsle Birgi’ye ulaşabiliyorsunuz, İzmir’den trenlede Ödemiş’e gidebilirsiniz.
birgi meydani
Birgi’ye girdiğinizde Aydınoğulları Beyliği‘ne başkentlik yapmış bir şehrin günümüze ulaşabilen eserlerinden Aydınoğlu Mehmet Bey camii (Ulu cami), 700 yıllık Ümmü Sultan türbesi,İmam-ı Birgivi Medresesi gibi birçok tarihi yapı bulunan Aydınoğulları meydanında yöresel ve elişi ürünlerde satılıyor.
birgi meydan
Aydınoğlu Mehmet Bey Camii:Birgide’ki simge eserlerden olan cami 1312-1313 yıllarında Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılmış,tutkalve çivi kullanılmadan içiçe geçen geometrik şekilleri olan ceviz ağacından minberinin 1o yılda yapıldığı biliniyor,süslü minaresi, mozaik çinileri ile görmeniz gereken caminin yan tarafında Mehmet Bey’in türbesi bulunuyor.
birgi.sokaklari
Birgi evleri: Moloz taş, killi toprak ve ahşap malzemelerin kullanılmasıyla yapılan evlerin alt kısmı taş, üst kat ve çatı ile tavanlar ahşap olarak iki katlı ve cumbalı olarak yapılmış. Evlerin çevresi yüksek duvarlarla çevrilmiş ve varlıklı kişler evlerde iç süslemelere önem vermişler.
çakırağakonaği
Çakırağa Konağı: Birgi’de tarihi Osmanlı dönemine ait evler arasında en güzeli olan 3 katlı konak zengin bir tüccar olan Şerif Ali Ağa tarafından yaptırılmış, verilen bilgilere göre iş gezileri sırasında gördüğü yalı ve konaklardan etkilenerek yaşadığı yerde ihtişamlı bir konağın yapılmasını istemiş, İzmir’li ve İstanbul’lu iki eşi olan Şerif Ali Ağa, eşlerinin özlemlerin gidermeleri için konağın 2. katında İzmir odası ve İstanbul odası olarak tanınan iki odaya yaptırdığı İzmir ve İstanbul manzaralarının yer aldığı duvar resimleri, tüm katlardaki ahşap süslemeler ve meyva resimleriyle süslü ahşap tavanlar hayran olunacak kadar güzel.
Cakiraga-konagi
Çakırağa Konağı Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiş ve müze olarak ziyarete açık.
Sandıkoğlu Konağı: Restore edilmiş konak İstanbul manzara resimleri ile süslenmiş odası dışında diğer odalardaki çiçek resimleriyle süslenmiş odaları ve mimari yapısıyla ilgi çeken evlerden biri.
kule
Küp uçuranlar Kulesi: Üstü camla kapatılmış yapının Bizans döneminden kaldığı ve gözetleme kulesi olarak yapıldığı belirtiliyor.
İmam-ı-Birgivi
Birgivi Mehmet Efendi Medresesi: 16. yüzyılda Osmanlı padişahı II.Selim’in hocası Ataullah Efendi tarafından yaptırılmış olan medreseye davet edilen İmam-ı Birgivi Mehmet Efendi ölümüne kadar burada ders vermiş, taş ve tuğla malzeme ile yapılmış olan medrese Aydınoğlu meydanında ve Ulu cami karşısında yer alıyor. Birgivi Mehmet Efendi türbe ziyaretlerine karşı olduğu için gösterişsiz ve sade bir kabirde defnedilmiş.
medrese
Derviş Ağa Camii: 1663 yılında Derviş Ağa tarafından yaptırılmış iç ve dış süslemeleriyle dikkat çeken caminin önünde Hızır Ali Bey Anıtı yeralıyor.
Aydınoğulları Türbesi: Aydınoğlu Mehmet Bey ve İzmir’i ele geçirmek için yaptığı savaşta vurularak vefat eden oğlu Gazi Umur Bey, İsa Bey ve İbrahim Bahadır Bey bu türbeye defnedilmiş. Birgi’de Gazi Umur Bey anısına dikilmiş heykelide meydanda görebilirsiniz.
umurbey
Birgi’de sokakların her köşesinde tarihin izlerini görebiliyorsunuz, Osmanlı dönemi eserlerinden Demirli mağaza, tarihi Taşpazar çeşmesi, Akmescid çeşmesi ve Bıçakçı çeşmesi, Çevre Kültür Evi, restorasyonu yapılmış Derviş Ağa Medresesi, Kerimağa Konağını gezip görmeniz gereken yerler listenize ekleyebilirsiniz.
birgi pansiyon
Birgi‘de geziniz sırasında dinlenebileceğiniz gayet güzel nostaljik yerler var, bunlar arasında tarihi meydan kahvesi, ünlü Çakırağa Konağı’nın yanındaki Konak Kahve ve Andaç Evi, Elif Hanım Konağı en bilinen ve tavsiye edilen yerler.
kafe
Birgi’ye daha çok turlarla ve günü birlik ziyaretçiler geldiği için fazla sayıda konaklama tesisi yok. Birgi Çınaraltı Pansiyon ve Derviş Ağa Konak Pansiyon Birgi’de gezipte konaklamak isteyenlerin kalabileceği işletmeler.
birgi kış.
Birgi’de yöresel yemeklerin arasında Sini Pidesi, Tonbaç kebabı,Kulak çorbası, Kestirme çorbası, Birgi kebabı, Kalbur bastı, Katmer tadına bakılması gereken lezzetler arasında sayabiliriz.
İrimağzı inciri, kestane, erişte, reçel, çayı yapılan şifalı sivri otu, zeytin yağı ve elişi oyalar ve danteller hediye olarak veya kendiniz için alabilirsiniz.
pazar
Birgi geziniz sonrası veya öncesinde Ödemiş‘e uğrayarak Ödemiş müzesini ve tarihi Arasta Çarşısını gezebilirsiniz, yayla turizmi merkezlerinden göl kıyısında yer alan Gölcük ve yaz mevsiminde piknik alanları ile kış mevsiminde kayak merkezi ile ünlü Bozdağ yakın çevrede gezip görebileceğiniz yerler arasında yer alabilir.

Bir cevap yazın