İzmir Foça – Kozbeyli Köyü

Seyahat Rehberi Vitrin

Kozbeyli Köyü İzmir ilimizin Foça ilçesine bağlı şirin bir köy, ziyaretçi sayısı giderek artıyor,köyün doğal güzelliği, tarihi taş evleri, camisi, en çok adı duyulan dibek kahvesi  ve doğal kahvaltı seçenekleri  ile tanınması köye olan ilgiyi her mevsimde özellikle yaz aylarında arttırıyor.

Ulaşım: Kozbeyli köyü izmir’e 55 km uzaklıkta, köye ulaşım için iki yol bulunuyor.Çanakkale-İzmir yolu üzerinden Foça yol ayrımına dönülerek 15 km sonra Gerenköy yol ayrımından dönülerek 5 km sonra köye ulaşılıyor. Yeni Foça yol ayrımından sapıldığında ise Gencerlik köyü ayrımından dönülerek 2 km sonra Kozbeyliye ulaşılıyor.

 

kozbeyli koyu
kozbeyli koyu

Kozbeyli köyü yaklaşık 700 yıllık bir tarihi geçmişe sahip, ilk kurulduğu yer olan Yolmuç mevkiinden bugünkü yerine yaklaşık 300 yıl önce korsan saldırılarından korunmak için taşınmış, Yolmuç mevkiinde o döneme ait kalıntılar, Osmanlı mezar taşlarını görebiliyorsunuz. Köye çevrede kurucusu olduğu düşünülen Kuzubey den dolayı Kuzbeyli deniyor. Köyü Türkler kurmuş daha sonra Rumlarda gelerek ayrı bir mahallede hoşgörü içinde birlikte yaşamışlar. Cumhuriyet döneminde Yunanistan’la yapılan mübadele anlaşmasıyla buradan ayrılan Rumların evlerine Limni adasından gelen Türkler yerleştirilmiş.

Köy deniz kıyısında olmasa da denizi gören bir konumda çevrede zeytin ve çam ağaçları arasındaki tarihi köyün meydanında ünlü dibek kahvesi, Şakir’in Dibek Kahvesi adı taşıyan 180 yıldan bu yana kahvehane olarak işletilmiş tarihi taş binada içiliyor, kavrulduktan sonra 100 yıllık taş bir dibekte tokmakla dövülerek elde edilen kahve pişirildikten sonra yanında lokumla birlikte servis ediliyor.

Köy meydanında Arkadaş Gözleme ve Kahvaltı Salonu, Şakir’in Dibek kahvesinin yanında Selluka Yemek Evi, biraz ileride Kozbeyli Kahvaltı Sofrası oldukça ilgi gören yerler.

kozbeyli koyu
kozbeyli koyu

Pazar günleri köy meydanında kurulan pazarın müşterileri arasında Foça ve İzmir den gelen çok sayıda müşterinin olduğu, köyde üretilen ürünlerden köy ekmeği, zeytin ve zeytin yağı, salça,turşu, çeşitli otların satıldığı söyleniyor. Hafta sonları kahvaltı için köy tercih edilen bir yer olmuş durumda.

Köyde yapım tarihi 1680 olarak tahmin edilen tek katlı cami, caminin yanındaki Kuzubeyi Kulesi köy meydanının yukarısında ve daha yüksekçe bir alanda yer alıyor.  Mübadeleden önce Rumların yaşadığı söylenen mahallede zeytincilik ve şarap üretimi yapan Rumlardan kalan evlerin çoğu yıkılmış olsa da Çapkınoğlu olarak bilinen bir Rum tarafından 1878 yılında yaptırılmış konak ve karşısındaki tek katlı meyhane restore edilmiş durumda.  Kozbeyli köyünde girişte yer alan Kozbeyli Butik Otel veya Foça’daki konaklama işletmelerinde kalabilirsiniz, genellikle hafta sonu ve günübirlik ziyaretçilerin gözdesi haline gelen bu köyün görmeniz gereken yerler arasında olduğunu ve sizinde beğeneceğinizi sanıyoruz.

İzmir Foça – Kozbeyli Köyü
Gezi Yazısına Puan Ver!

Bir cevap yazın